reklama

Tepláky jsou nové džíny. Nosí je i módní ikona Anna Wintourová, která je nesnášela

Tepláky jsou tradičně módním nepřítelem - když ne přímo číslo jedna, tak v první desítce určitě. Postoj vůči nim nejlépe shrnul módní návrhář Karl Lagerfeld: "Tepláky jsou známkou porážky. Když si je koupíte, ztratili jste kontrolu nad svým životem." Ale koronavirové časy s karanténními opatřeními se postaraly o změnu.

Stanou se z tepláků nové džíny?
Stanou se z tepláků nové džíny? | Foto: Shutterstock

Minulý týden mnoho znalců a milovníků módy šokovala šéfredaktorka časopisu Vogue Anna Wintourová, když na internetu zveřejnila svůj oděv pro práci z domova: pruhovaný svetr a tepláky.

Je to ostrý kontrast proti loňskému červenci, kdy odpovídala na otázky fanoušků - a ovzduší citelně ochladlo po dotazu: "Anno, nosíš tepláky?" Wintourová odpověděla úsečným "Ne!" a následovala dramatická pauza.

Nyní jeden z fanoušků na Twitteru napsal: "Tohle je možná konec světa, jak ho známe. Anna Wintourová se poprvé nechala vidět v teplákách."

Možná to není tak docela konec světa, ale rozhodně je to přinejmenším konec jedné éry. K Wintourové se přidala například modelka Bella Hadidová, která se na TikToku objevila v bílých teplákách, anebo influencerka Courtney Tropová, kterou sleduje 342 000 lidí, jimž se nyní ukázala v teplákách od módní značky Miaou.

"Od vyhlášení karantény zažíváme nárůst prodeje tepláků o 1000 procent," řekla Serena Reesová, ředitelka genderově neutrální značky Les Girls Les Boys. "Je to fantastické," citoval ji britský deník The Guardian.

Podle britské analytické firmy Edited je nyní prodej tepláků o 36 procent vyšší než ve stejném období loňského roku. Počet vyhledávání slova "tepláky" a "tepláková" stoupl od března o 2000 procent.

View this post on Instagram

The girlssss rooooommm

A post shared by Bella 🦋 (@bellahadid) on

Módní experti se shodují, že pandemie zmírnila postoje vůči teplákům a pozvedla je na nejvhodnější kalhoty pro práci z domova. "Většina lidí v současnosti chce něco, co je jednoduché a rychle se obléká. Z tepláků se staly nové džíny," vysvětlila módní stylistka Bianca Nicoleová.

Odložme tepláky, prosím

Ale ne všichni jsou o tom přesvědčení. Minulý týden Adam Tschorn, módní redaktor listu Los Angeles Times, napsal vášnivou filipiku proti vzestupu tepláků na módní výsluní: "Prosím, nemohli bychom odložit ty tepláky, desítky let stará trička z vysoké a obskurní baseballové čapky a začínat svůj pracovní den tak, abychom vypadali, že si zasloužíme výplatu - když už máme to štěstí, že můžeme vydělávat v době, kdy svět kolem nás hoří?"

Možná si vybavil poslední éru, kdy byly tepláky populární. Krátce po přelomu tisíciletí slavily vzestup značky jako Juicy Couture a tepláky nosily celebrity jako Britney Spearsová, Lindsay Lohanová či Paris Hiltonová, která se tehdy nechala slyšet, že vlastní stovku kusů.

Obliba tohoto pohodlného kusu oděvu vyvolává otázky ohledně toho, co se bude nosit jako pracovní oděv, až skončí pandemie. Vyměníme pouzdrové sukně a bavlněné kalhoty za něco s pasem na gumu?

"To by mě také zajímalo," řekla Sofia Pranteraová, návrhářka značky Aries Arise. "Myslím, že to může dopadnout dvojím způsobem. Buď už nikdy v životě nebudeme chtít tepláky ani vidět, anebo postojem: 'Jak bych se ještě někdy mohl/a cítit pohodlně v něčem, co má pevný pas?' Doufejme, že to bude ta první možnost," dodala.

Video: Kalhotky i list salátu. Lidé se na rouškách vyřádili

Kalhotky, list salátu, igeliťák. Lidé se na rouškách úžasně vydováděli | Video: Aktuálně.cz

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama