reklama
 

Konec mýtů: Proč Francouzky nejsou o nic lepší než jiné ženy

Existuje mýtus o stále krásné, stylové a štíhlé Pařížance, která je prostě bohyně, aniž by musela hnout prstem. Ve skutečnosti se ale jedná o marketingovou strategii kosmetických a módních firem.

Foto: Shutterstock

Máme z nich mindráky, jen co si je představíme, jak perfektně oblečené, s hustou hřívou nebarvených vlasů, brázdí třeba bulvár na Saint-Germain. Jak to jenom ty Francouzky dělají, říkáme si. Ve skutečnosti i ony trpí nadváhou, mastnými vlasy či nemají zrovna co na sebe, jako my.

Zdá se, že Pařížanka dělá všechno lépe než jakákoliv jiná obyvatelka naší planety. Nejen že lépe vypadá, ale také je vášnivější milenka, pozornější matka i bezkonkurenční kuchařka. Vše se jí daří, jako by nic. Vždyť upachtěnost vůbec není chic! Během posledních deseti let se právě tato mytická občanka země galského kohouta stala největším expertem na jakoukoli oblast životního stylu.

Banální rady

Všechny ty články o tom, co Francouzky dělají lépe, ale nepřináší žádný světoborný návod na život. Jsou to samozřejmá prohlášení, že chybu neuděláte v pánské bílé košili nebo malých černých. Zde si ale dovolím vsuvku: Kdyby mělo víc Češek v šatníku právě tyto pro Francouzky naprosto samozřejmé kousky slušelo by jim to víc. 

Za vším hledej ženu!

Symbolem Francouzské republiky je Marianne, ženská postava, která je půvabná a štíhlá. Navzdory všem těm croissantům, tučným sýrům a šampaňskému. Také řada kosmetických a módních značek si tuto Marianne vzala a přetvořila k obrazu svému. Vznikla tak image "záhadné, sofistikované, vždy stylové ženy". Ta ví, jak se učesat, obléknout a nalíčit tak, že je neustále svá, ale trendy. Docela náročný úkol, nemyslíte?

Abychom nekřivdili pouze fashion a beauty značkám, také francouzská kinematografie vytvořila od reality úplně odtrženou postavu ženy-dítěte, které sluší bílo-černá kostka a oční linky, má krásnou kabelku a prohání se na skútru, ale o její osobnosti vůbec nic nevíme. Také pro muže jsou přitom tyhle hrdinky, ztělesňované třeba Brigitte Bardot nebo Jane Birkin, neodolatelným potěšením.

Hlavně vydělat

Pařížanky si jsou svého hvězdného statusu moc dobře vědomy. Neváhají a zaplavují tedy trh nejrůznějšími knihami o tom, jak být Pařížankou, i když jste se narodila třeba ve Veselí nad Moravou. Bájná "La Parisienne" je jakousi dojnou krávou, protože dokonale ovládat umění života jako tahle nepolapitelná dívka, co žije v mansardě u rue de Rivoli, chodí obdivovat obrazy do Louvre a srká v pruhovaném tričku červené víno, chce snad úplně každý.

Pohádky o femme fatale

Abyste byla jako Francouzka, musíte mít: nebarvené vlasy, dokonalou pleť, být velmi štíhlá, ale nikdy nedržet dietu, nanášet červenou rtěnku třeba v zrcátku auta na ulici (ale vypadat musí, jako by vás nalíčil nejlepší vizážista) a hlavně: Být záhadná a nepolapitelná. Která dospělá žena by chtěla na takový nesmysl přistoupit?

Kamarádka, která v Paříži žije už od svých studií mi prozradila, že tomu řada žen ve francouzské společnosti skutečně věří. Dřou v posilovně, aby pak mohly předvádět, že "smí jíst cokoliv". Zhruba od deseti let věku jsou všechny holčičky posedlé kultem těla: freneticky se mažou krémy, chodí na masáže a kosmetiku. Ví totiž, že pokud nebudou dobře vypadat, budou vyřazeny z určitých společenských kruhů.

Instituce metresy

Mít milenku je prý ve Francii velmi běžné. Stejně jako si třeba pořídit paní na úklid nebo chůvu. Z nevěr se tu zkrátka nestřílí, což se vědělo už od 16. století, kdy francouzští králové udělovali svým milenkám oficiální postavení. To, že jsou Francouzky na takovou představu zvyklé, ale neznamená, že je všeobecně tolerované zahýbání emocionálně nezraňuje. Bolí je jako jakoukoli jinou ženu, jen s tím rozdílem, že musí stále předvádět, jak jsou nonšalantní, elegantní a nad věcí.

reklama

Komerční tip

reklama