reklama

Přesně před 60 lety byla uvedena první minisukně. Způsobila poprask

Mary Quantová přesně před šedesáti lety vyvolala poprask, když představila první modely kraťounkých minisukní. Do té doby byly výstřelkem exotických tanečnic a krasobruslařek.

Foto: Shutterstock

Školačky v kraťounkých sukýnkách, v kozačkách, s obřími řasami a s tmavým líčením ve stylu Twiggy udělala z Londýňanek v 60. letech 20. století britská módní návrhářka Mary Quantová. Tato drobná osůbka svým radikálním módním stylem vyvolala poprask. První modely minisukní představila světu před 60 lety, 10. července 1964.

Krátké sukně (ještě bez názvu minisukně) se objevovaly již před 60. lety 20. století, ale nikoliv jako běžný módní doplněk. Nosila je při svých vystoupeních například tanečnice a zpěvačka Josephine Bakerová nebo krasobruslařka Sonja Henie. Za tvůrce minisukní v 60. letech 20. století jsou považováni jak Quantová, tak Pařížan André Courrèges. Podle historiků neexistuje jednoznačná shoda, komu z nich lze připsat prvenství.

Kromě minisukní dala Quantová světu geometrický střih, plastové pláště, kabelky na dlouhém pásku přes rameno, hot pants (zkrácený typ kalhot s nohavicemi těsně pod rozkrok) a barevné punčocháče, jež příhodně doplňovaly její minimodely.

Název pro krátkou sukni "mini" si Quantová vybrala údajně podle svého tehdejšího oblíbeného automobilu Austin Rover Mini. Spojením dvou legend - miniautomobilu a minisukně - se pak stal vůz Designer: autogram Mary Quantové zdobil přední sedadla vozu, který se prodával jen v černé a bílé. A přední znak znázorňoval firemní logo návrhářky.

Správná minisukně měla mít délku asi 15 až 18 centimetrů nad kolena. Návrhářka vnímala jako zajímavý akcent zdrhovadlo a už v roce 1960 ho dokázala využít na jednoduchých šatech. Její minisukně vyvolávaly palcové titulky v tisku a nové věci mizely během dne. Kolekce s názvy Chelsea Set, Swinging London a ručně pletená Viva - viva patřily mezi nejžádanější.

Rodačka z londýnského předměstí (11. února 1930) vystudovala výtvarné umění na Goldsmithově akademii v Londýně. V roce 1955 si otevřela svůj první butik na King's Road nazvaný Bazaar. Nositelka mnoha ocenění zemřela loni v dubnu ve věku 93 let.

Do Československa vtrhla minimóda záhy po svém objevení a místní slečny propadly minisukním mezi prvními na světě - též díky tehdejší uvolněné atmosféře. "V Československu měla na konci 60. let mini každá druhá holka," vzpomínala módní historička Jana Máchalová. Eva Pilarová ke kraťoučkým sukním nosila vysoké kozačky. A Miluše Voborníková se Zuzanou Burianovou zase síťované punčochy. "Pánové Suchý a Šlitr si v Semaforu na minisukně potrpěli," vzpomínala Voborníková.

reklama
reklama
reklama