reklama

Pánové, chcete vypadat dobře? Zkuste styl 30. let

Že se móda neustále opakuje, je stará známá věc. Většinou to ale platí o dámském a neformálním oblečení. Tentokrát je to ale trochu jinak, v trendech můžeme pozorovat silný vliv třicátých let minulého století v oblasti, která je často opomíjená a která je přitom tak důležitá. Jsou jí pánské obleky. Co je tedy nového?

Foto: Profimedia.cz

Že se móda neustále opakuje, je stará známá věc. Většinou to ale platí o dámském a neformálním oblečení. Tentokrát je to ale trochu jinak, v trendech můžeme pozorovat silný vliv třicátých let minulého století v oblasti, která je často opomíjená a která je přitom tak důležitá. Jsou jí pánské obleky. Co je tedy nového?

Jak by tedy dnes měl vypadat dobře oblečený muž v obleku? Zhruba jako Leonardo DiCaprio v očekávaném filmu Velký Gatsby nebo třeba jako Ryan Gosling ve filmu Gangster Squad (na našem obrázku). Nebo tak, jako se oblékali čeští muži v 30. letech nebo američtí v šedesátých. Abyste ale věděli, co konkrétně si pod takovým stylem představit, sepsali jsme pět hlavních bodů, které jej vystihují nejlépe:

1) Oblek nejen na slavnosti

I když v očích mladých mužů dlouho převládal názor, že neexistuje trapnější oblečení než "kvádro", situace se naštěstí mění. Pokud oblek umíte nosit (jako Barney Stinson z populárního seriálu Jak jsem poznal vaši matku), je najednou cool. Velice cool! Zásadní ale je, aby vám oblek dokonale padl. 

Čtěte také: 10 největších módních chyb mužů

Nejdůležitější je dát pozor na délku rukávů a nohavic. Jakub Lohniský, zakladatel butiku Le Premier, který se specializuje na muže, říká: "I když budete mít oblek ze směsi hedvábí a kašmíru za desítky tisíc, nebude to k ničemu, když na vás bude plandat. Nechte si u dobré krejčové upravit konfekční oblek, nebo investujte do obleku na míru. Nebudete litovat."

2) Dvouřadá saka

Dvouřadé sako nosí jen málokdo správně. Není divu, je to docela oříšek. Devadesátá léta jich byla plná i v našich končinách, ale od té doby se začala uklízet do zadních částí skříní a do sklepů. Čas dvouřadých sak opět nastal a v takovém, co má současný a moderní střih, uděláte spoustu parády. Oblékněte si ideálně trochu kratší, správně vypasované se čtyřmi knoflíky ve dvou řadách.

3) Velký návrat vest

S rozmachem klimatizovaných kanceláří se postupně začala vytrácet i dříve nepostradatelná součást pánského obleku - vesta. Pokud ji chcete zařadit zpět do svého repertoáru, máte dvě možnosti. Buď si ji pořídit s nákupem obleku a mít tak skutečně třídílný oblek, nebo nosit vesty z odlišné látky, než je vyroben oblek. 

Čtěte také: Jak nosit oblek a nevypadat jako buran

V druhém případě se snažte alespoň o minimální kontrast, aby bylo na první pohled vidět, že sako a vesta nepatří k sobě. Konstatování typu "Vždyť ta látka vypadá skoro stejně" není v tomto případě dobrá rada, dle které se řídit.

4) Kravata do oblouku

Nošení vestičky vám umožní použít i jeden trik ze staré školy, díky kterému budete vypadat jako svůdník z první republiky. Nebo prostě sofistikovaněji než běžný "kravaťák". Stačí při vázání kravaty uzel pevně utáhnout u krku za současného držení konců kravaty v horizontální poloze. Vestička vám ještě pomůže v tom, že udrží kravatu na místě a budete ji mít tedy "do oblouku" po celý den. 

Upozornění: tento fígl se hodí spíše pro muže, kteří už se v současnosti oblékají elegantně a chtěli by svůj styl posunout ještě na vyšší úroveň. Pokud tento styl neumíte nosit, hrozí, že budete vypadat komicky.

5) Speciální špendlíky

Poslední, opravdu velkou lahůdkou jsou speciální špendlíky do límce, které drží jeho špičky u sebe a mírně nadzvedávají kravatu. Krom takových špendlíků se můžete setkat i s kovovou tyčinkou, která má šroubovací kulovité koncovky. Na tu už budete ale potřebovat speciální typ límce - takzvaný "pinhole collar", který má v sobě dvě dírky k tomu určené. 

Mimo to existuje ještě "tab collar", který má oproti běžným límcům proužek látky spojující obě půlky límce. Provléká se pod kravatou a zapíná na malý knoflík. Všechny tyto vychytávky ale budete v Čechách jen těžko shánět. Berte je spíše informačně; je dobré vědět, že něco takového existuje.

Zdroj: muživčesku.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nebojte se barev: V létě se nebude nosit nic jiného

Test: Džíny nosíme více než sto let. Co o nich víte?

Co se v těle děje při sexu?

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama