reklama
 

Pánové, bradka už se nenosí! Jděte s dobou a oholte se

Trend vousů mizí. Proč byl tak oblíbený, a vrátí se?

Foto: Isifa/Thinkstock

Jednou to přijít muselo. Bradku, knír i plnovous si v posledních pár letech nechávali narůst i muži, od nichž byste to nikdy předtím nečekali, ale stejně jako každý trend se i vousy dočkaly chvíle, kdy z módy zase pomalu, ale jistě odcházejí.

Není divu, že tvář zarostlá vousy dočkala takového obdivu. Vždyť i muži do té doby naprosto přehlédnutelní a nezajímaví díky ní získali cool vzhled. Vousy leccos zakryjí, a kromě toho působí velmi mužně. Kromě toho šlo na o reakci na předchozí fenomén vymydlených metrosexuálů.

Na ústupu

V Česku se samozřejmě takové povrchnosti a hlouposti jako je vzhled příliš neřeší, ale když se podíváte na zahraniční média, zjistíte, že už v dubnu minulého roku psal prestižní magazín Time, že trend bradky a vousů dosáhl svého vrcholu a odteď bude už jen ustupovat.

Také deník The Guardian píše: "Rok 2014 byl rokem vousů. Každý Tom a Dick si nechávali narůst bradku, a dokonce i princ Harry tomuhle trendu propadl. Není tedy divu, že už se to omrzelo a bradka se pomalu stává nemoderní. Rok 2015 bude rokem dvou typů mužů - těch, kteří se ještě oholit neodhodlali, a těch, kteří si zakládají na hladké tváři."

Symbol hrdiny

The Telegraph ale na druhou stranu uklidňuje, že bradka se jistě co nevidět zase do módy vrátí, protože ať už je to zrovna trend nebo ne, je to především symbol. Bradka propůjčuje mužům vzhled neohroženého hrdiny, přestože by si ve skutečnosti možná nezvládli vlastnoručně vyměnit ani kolo u auta.

I když si to asi ani neuvědomujeme, plnovous v nás evokuje sílu, a podle psychologů také plodnost, proto může dokonce i bradka ovlivnit výběr životního partnera.

Kdy se vrátí?

Podíváte-li se do historie, zjistíte, že fenomén plnovousu tu byl už několikrát, a vždycky trval třeba i celé desetiletí. Dnes je střídání trendů mnohem rychlejší. Zatím poslední rozšiřování vousů začalo zhruba někdy v létě 2013 a netrvalo ani dva roky, a už se nám to zdá nudné a poohlížíme se po něčem jiném.

Čtěte také: Vousy, knír, plnovous: Vážně jsou takhle muži sexy?

Zároveň to však znamená, že se bradka vrátí mnohem dříve než v někdy v příštím století, takže kdo se jí nehodlá vzdát, může si být jistý, že jeho doba zase přijde.

Navíc je třeba dodat, že na bradce jako takové není nic špatného. Nepřestala být hezká a stále (některým) mužům sluší a slušet bude. Ustupuje se od ní jedině z toho důvodu, že se tak moc rozšířila a způsobila, že spousta mužů teď vypadá úplně stejně. 

Najít si svůj styl

Tak je to samozřejmě se vším - jakmile se z nějaké věci stane trend a vidíte ji na každém rohu, brzy vás omrzí, nebo dokonce začne štvát. Ideální je proto najít si svůj styl a na trendy se vykašlat. 

Takže pokud se s plnovousem cítíte lépe než kdykoli předtím, na tenhle článek zapomeňte. Pokud jste si ho ale nechali narůst, abyste vypadali moderně, nebo abyste to "taky zkusili", ale přitom vám zarostlá tvář zase tolik příjemná není, oholte se ještě dnes.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Účesy slavných: Sluší jim víc blond nebo hnědá?

Beckham i Iglesias: Která česká modelka s nimi pracuje?

Suchý šampon: Proč byste ho měla používat i vy?

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama