reklama

Očima modelky: Nahlédněte do zákulisí pražského týdne módy

Módní přehlídky letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku odstartovaly v sobotu 2. září. Kdy ale vlastně začíná fashion week pro modelky a jak moc náročný je to úkol?

Foto: Kristýna Tulachová

Přečtěte si deník modelky Kristýny Tulachové, která pro vás sepsala své zážitky z pražského týdne módy od prvního castingu až po poslední přehlídku. 

Krok první: Casting

Už začátkem srpna bylo vyhrazených 14 dní, které byly určeny pro castingy. Modelky (i modelové) se agentuře představí v plavkách, bez make-upu, vezmou se jim míry, vyfotí se a natočí se jejich chůze. V průběhu srpna se následně ozvou třiceti vyvoleným a já měla tu čest být mezi nimi.

Krok druhý: Fittingy

Čtyři dny před první přehlídkou pro nás začal každodenní kolotoč fittingů. Jak takový fitting probíhá? Od začátku do konce jsme rozděleny do dvou skupin, A a B, a to z toho důvodu, že přehlídky většinou probíhají v blocích po dvou. Skupina si nastoupí do řady, přijde návrhář, prohlédne si nás a začne přiřazovat modely tak, aby každé dané modelce co nejlépe seděl. Něco vyžaduje vyšší postavu, něco užší pas, něco zase užší boky nebo třeba tmavší vlasy.

Délka typického fittingu se pohybuje od jedné do dvou hodin, ale zažila jsem i desetiminutové nebo naopak čtyřhodinové. To je pak pomalu nesnesitelné, protože si nemůžete sednout, dojít se napít nebo najíst, aby se náhodou nějaký model nepoškodil. Pro mě osobně je tohle nejnáročnější část celého fashion weeku a jsem neskutečně ráda, když už je za námi a čekají nás "jen" samotné přehlídky.

Krok třetí: Přehlídkové dny

Veškeré dlouhotrvající úsilí vynaložené na přípravu celého fashion weeku se má zúročit během pár krátkých dní, a tak není divu, že celý proces je provázený velkou dávkou stresu. Časné ranní nástupy a pozdní odchody domů, tak bych charakterizovala dny přehlídek, i když letošní ročník nebyl zdaleka tak náročný jako některé předchozí. Co nás trápilo nejvíc, byla jednoznačně zima. Na Štvanici, kde se přehlídky konaly, jsme měli zázemí ve stanu, který nám sice poskytoval střechu nad hlavou, ale před zimou, a dokonce občas ani před deštěm nás neochránil.

Po nástupu nás vždy čekala zkouška choreografie. Návrhář se přijde podívat, jak se bude chodit po mole, řekne nám, co od nás očekává, udá tempo a následně si celou přehlídku několikrát projdeme, aby se vše mohlo zkoordinovat a hlavně aby se správně připravila hudba.

Jde se na make-up

Přibližně dvě hodiny před přehlídkou se začíná s přípravou make-upu a vlasů. Vše musí být do posledního puntíku dokonalé. Půl hodiny před začátkem se začínáme převlékat a posléze řadit a připravovat ke vstupu na molo. Na řadu přicházejí finální úpravy, čekání, až se vše připraví, a nervozita. Přehlídky mají celkem často zpoždění, protože divákům trvá usadit se, ale tento rok se to naštěstí obešlo bez úplných extrémů. Dokonce se letos ani neobjevil žádný úplně extravagantní účes nebo make-up, takže největším zážitkem tohoto typu byl moment, kdy si kluci nechávali lakovat nehty na přehlídku Blažka. Samotná přehlídka trvá obvykle jen pár minut, ale rychle a dobře projít celé dlouhé molo je někdy celkem náročný sportovní výkon, obzvlášť pak pro ty, co jdou jako poslední, protože musejí často dobíhat a dají si to samé kolečko dvakrát hned po sobě.

Je fashion week jedna velká zábava a jedí vlastně modelky vůbec?

Na závěr bych ráda zbořila mýtus o modelkách a jídle a podělila se o pár historek z letošního ročníku MBPFW.

Ano, modelky kupodivu jedí. A asi by vás zajímalo co. Každý den jsme měly zajištěné jídlo i pití. Přes fittingy formou bufetu (od ovoce, zeleniny přes pečivo a sýry až po sušenky a čokolády), o přehlídkových dnech jsme měly snídaně, obědy i večeře. V pátek jsme obědvaly noky s rajčatovou omáčkou a sýrem, v sobotu rizoto, v neděli řízek s bramborovou kaší a v pondělí pizzu. Dieta.

V pátek ráno nás čekaly dva venkovní fittingy. Byla ten týden největší zima a pršelo. Naše "velké nadšení" podpořil ještě fakt, že jsme na jednu přehlídku dostaly minimálně 20 centimetrů vysoké boty. Hned při zkoušce choreografie několik holek spadlo. To je tak, když chodíte v nestabilních botách na podpatku po nerovné dlažbě. Ty moje tedy pro jistotu podpatek ani neměly.

Poslední den, poslední přehlídka, co by se mohlo pokazit. Samozřejmě jsme předtím neviděly boty, ve kterých půjdeme. Jako naschvál jsem schytala vysoké podpatky, které mi neseděly, byly široké a ještě jsem do nich dostala silonové ponožky. Peklo, když máte uzavírat přehlídku! Ale dobře to dopadlo. Co tím chci říct, práce modelky může být někdy zábavná, někdy nudná, ale rozhodně to není jen tak. Ať si každý udělá sám svůj obrázek, ale myslím, že modelingu se může říkat práce. Fashion week není jen zábava, i když k němu neodmyslitelně patří.

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama