reklama
 

Móda je umění i konzum, říká návrhářka Denisa Nová

Minimalistické oděvy tvořila už v době, kdy ještě vůbec nebyly trendy. Ačkoliv patří mezi špičku českých designérů, o příliš velký humbuk okolo své osoby nestojí.

Foto: Roman Franc

Oblečení od Denisy Nové můžeme vnímat jako otisk její osobnosti: působí jako klidná síla. V módě zajímá tuto rodačku z Brna, která prezentovala své kolekce v New Yorku i Šanghaji, kvalita a nadčasovost. 

Jakou roli hraje ve vaší tvorbě udržitelnost?

Nepoužívám pouze ekologické materiály, ale snažím se být úsporná, poctivá, vystihnout podstatu. Neodpověděla jsem přímo na otázku, ale odpověď souvisí. Vytvářím věci kvalitní, které vydrží mnoho let a nepodléhají sezónním trendům. Nejsem nikým omezována, vážím si věrné klientely, která nosí moje věci, nechci a nemusím být součástí módního systému. Chci s radostí tvořit, dělat přehlídky, když mám chuť a když cítím skutečnou potřebu. Prezentace volím citem, někdy intimní, jindy bohaté a ostré.

Na jaké příležitosti můžeme vaše oblečení nosit?

Líbí se mi celoroční, vzájemně dobře kombinovatelné věci, které nejsou omezeny létem nebo zimou. Věci, které se dají změnit pomocí doplňků, např.: výměnou bot z denních na večerní.

Jedná se o kousky "capsule", tedy základní stavební prvky šatníku?

Ano. Kolekce je napříč kombinovatelná. Jednotlivé sezony na sebe navazují.

Pro jakou ženu tvoříte?

Pro krásnou. Oděv pouze podtrhne, zvýrazní její přirozený půvab. Kde nic není, nic nebude. Kde je, bude ještě víc.

Vaše kolekce jsou vždy velmi originálně vyfoceny. Co tím chcete sdělit?

Atmosféru a pocit. Třeba abstraktně, ale silně. Velkou roli hraje modelka a místo.

Budete se účastnit dalšího fashion weeku či jiné prezentace?

To je těžké. Nechci být součástí systému, chci si udržet svoji svobodu. Současné přehlídky jsou na mne moc rychlé, často nepřináší žádnou emoci. Skončí jedna přehlídka, začíná druhá. Návrhář na kolekci často pracuje několik měsíců a já si nechci pouze splnit čárku účasti. Je spousta možností. Jednou přehlídka na fashion week, jednou intimní přehlídka v galerii, jednou statická výstava. To mi dává smysl. A také to souvisí s udržitelností.

Co pro vás samotnou móda znamená?

Je zvláštní, neuchopitelná. Může být uměním i konzumem.

Související

reklama

Komerční tip

reklama