reklama
 

Kalhoty, které nabíjí mobil: Co se stane, když se móda spojí s technologií

Kalhoty, které se díky pohybu rozblikají a ještě k tomu nabijí mobilní telefon. Moderní technologie se dostává i do světa módy. Jak moc jsou ale nápady využitelné v praxi?

Foto: T-Mobile Czech Republic

Moderní technologie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Do budoucna ji možná nebudeme mít jen ve svých bytech, na pracovních stolech, nebo ji nosit po kapsách, ale dostane se nám až na kůži. Prostřednictvím oblečení. Možná.

Projevit své štěstí nebo smutek na sociálních sítích je už celkem běžné. Teď si ale představte, pokud by se vše, co napíšete na facebookovou zeď promítlo také na vaše tričko nebo kabelku? I to se může brzy stát realitou.

"Představte si, že už se nikdy nebudete muset ostýchat vyjádřit své pocity, náladu či náklonnost. Nebo někoho neznámého prostě jen pozvat na rande. Svou osobnost můžete zrcadlit pomocí svého oblečeni. To je ve zkratce Faced," popisuje svůj nápad návrhář Vladimír Staněk.

Podobné a možná ještě bizarnější nápady se scházejí v rámci soutěže Fashion Fusion Challenge pořádané Deutsche Telecom. Mladí tvůrci z celé Evropy tam mohou představit svoje vizionářské koncepty high-tech oblečení, nositelnou elektroniku a digitální lifestylové produkty.

Myslíte, že se podobný výmysl nikdy nedostane na trh? Pokud se porotě zalíbí, vítěz dostane nejen peněžitou odměnu, ale také možnost uvedení na trhu. Na zahraniční konkurenci si musíme ještě počkat, ale známe další dva české zástupce, které stejně jako toho prvního podporuje v soutěži T-Mobile ve spolupráci s Czech Design Week. S jakými nápady přispěli?

Točte vše kolem dokola

Udělat si panaromatické video by mohla umožnit kšiltovka Remember Hats z dílny Rostislava Bujnoška. Mohli byste s ní nahrávat díky propojení s technologií 360° nahrávaní. Po obvodu kšiltovky jsou umístěny širokoúhlé kamery, které snímají okolí. 

A u energie ještě zůstaneme. Mladá návrhářka Jana Minaříková ji chce dostat do látky. Ne že by vás měly kalhoty při chůzi kopat proudem, ale můžete při nočním běhu svítit jako vánoční stromeček nebo si nabít mobil.

"V rámci projektu chci prozkoumat možnosti, které by v tomto směru mohla nabídnout magnetická indukce," říká Minaříková. Do soutěže přihlásila ideový návrh takzvaných indukčních kalhot.

Máme se tedy na co těšit. Zůstává ovšem otázkou, jestli se podobné hračičky někdy skutečně začnou vyrábět, nebo zůstane jen u soutěžního nápadu. A pokud ano, budou k něčemu užitečné, nebo půjde jen o marnivou vychytávku. Můžeme si udělat bližší obrázek hned v lednu příštího roku, kdy celá soutěž vyvrcholí představením prototypů návrhů v rámci přehlídky Fashiontech během Berlínského týdne módy.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama