reklama

"Kopírujete tradiční oděv našich žen." Mexická vláda viní značku Zara z plagiátorství

Mexické ministerstvo kultury se ohradilo proti nové kolekci oblečení některých španělských řetězců, jelikož viditelně kopírují tradiční oděv žen z jihu Mexika.

Foto: iStock

Mexické ministerstvo kultury obvinilo z plagiátorství španělský oděvní řetězec Zara kvůli šatům z jeho poslední kolekce. Podle mexické vlády okopíroval tradiční oděv domorodých žen z jihu Mexika. Informoval o tom v úterý server televize CNN. Podobnou stížnost, týkající se ale šortek či blůzek, zaslalo Mexiko minulý měsíc také americkým prodejcům oděvů Patowl a Anthropologie.

Mexické ministerstvo kultury žádá v dopisech oděvní firmy o veřejné vysvětlení, proč "privatizovaly kolektivní vlastnictví" domorodých obyvatel mexického státu Oaxaca. Podle ministerstva jde o jejich letitou řemeslnou tradici, která je pro řadu místních švadlen jejich jediným ekonomickým příjmem.

Mexická vláda v dopisech zmiňuje mezinárodní úmluvy o autorských právech a ochraně řemeslného vlastnictví. Podle deníku El País se ale takové případy kolektivního vlastnictví právně jen těžko prokazují.

Nadnárodní textilní společnost Inditex, pod niž spadá značka Zara, na dotaz CNN uvedla, že respektuje mexické domorodé národy a že v případě daných šatů "nebyl jejich vzor záměrně vypůjčen ani ovlivněn uměním mexických Mixtéků". Firmy Patowl a Anthropologie na dotaz CNN zatím nereagovaly.

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama