reklama

První haute couture přehlídka míří do Prahy. Ukáže šaty za miliony od návrháře, který obléká Madonnu

Máme se na co těšit. Březnová edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku totiž představí první plnohodnotnou přehlídku vysoké krejčoviny - neboli haute couture - v České republice.

Foto: Profimedia.cz

V rámci druhého exkluzivního benefičního večera MBPFW a lifestylového magazínu Hospodářských novin Proč ne?! pro Nadaci Terezy Maxové dětem, který proběhne 18. března 2017, předvede svou jarní kolekci italský designér Francesco Scognamiglio.

Rafinované róby rodáka z Pompejí patří mezi ten nejokázalejší luxus, který móda nabízí. Právě díky tomu se Scognamiglio stal minulý rok hostujícím členem Chambre Syndicale de la Haute Couture. Scognamigliovy jedinečné kreace jako róby utkané ze zlatých vláken či kompletně pošité Swarovského křišťály s oblibou nosí také nejpopulárnější osobnosti z řad mezinárodních celebrit v čele s Madonnou, Rihannou či Lady Gaga. Fotografie z loňského udílení cen MTV Video Music Awards, kdy zpěvačka Beyoncé vynesla Scognamigliovu róbu s křídly formovanými z peříček, obletěla celý svět.

Českému publiku se Scognamiglio představil poprvé se svou prêt-à-porter kolekcí podzim/zima 2010, kterou zde předvedl v rámci benefičního projektu Fashion for Kids pořádaný Nadací Terezy Maxové dětem. Výjimečně talentovaný návrhář, kterého s Terezou Maxovou pojí dlouholeté přátelství, je také autorem svatebních šatů Maxové. Na nadcházející dobročinný večer pořádaný pro Nadaci Terezy Maxové přiveze Scognamiglio svou poslední kolekci jaro/léto 2017. Kromě mimořádné módní přehlídky se v rámci večera odehraje také dobročinná dražba ve prospěch nadace. Aukční katalog přitom tvoří výhradně unikáty. Mezi draženými předměty je například umělecký objekt výtvarníka Davida Černého, fotografie Miloše Formana od Bryana Adamse, jedinečné kolo Festka vyrobené z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso či vstupenky na baletní vystoupení Sergeje Polunina včetně večeře s tanečníkem.

Program březnové edice MBPFW je nyní potvrzen. Během čtyř přehlídkových dnů – od soboty 18. do úterý 21. března – svou tvorbu v Kotvě předvede 15 vrcholných osobností současné české oděvní scény. Všichni designéři premiérově představí své kolekce na sezonu podzim/zima 2017. MBPFW také uvede na scénu čtyři nové talenty - finalisty soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2017, kterými se stali: Michaela Hriňová, Lukáš Krnáč, Zoltán Tóth a Adam Kost. V rámci soutěže se budou začínající tvůrci do 26 let ucházet o finanční odměnu ve výši 50 tisíc korun, odbornou podporu ze strany MBPFW a možnost samostatné přehlídky v rámci podzimní edice MBPFW.

Přehlídkový program pražského týdne módy doplní oblíbený doprovodný program. Nebude chybět oblíbený víkendový festival udržitelné módy, autorské výstavy a prodejní akce v módních buticích a galeriích a také módně-právní seminář. Vstupenky na březnovou edici Mercedes-Benz Prague Fashion Week jsou v prodeji prostřednictvím portálu GoOut.

Co je haute couture?

Označení haute couture (vysoká krejčovina) je od roku 1945 chráněno francouzským zákonem a má přesná pravidla, mezi něž patří například to, že oděvy musí být unikáty, které jsou zpracované ručně s použitím těch nejluxusnějších materiálů, kolekce musí být prezentovány dvakrát ročně a každá musí obsahovat alespoň 25 oděvů, na jejichž přípravě se podílí minimálně 20 osob. Označení haute couture smějí užívat jen ty módní domy, které k tomu dostanou oprávnění od francouzského ministerstva průmyslu. Mezi stálé členy této privilegované skupiny patří například módní domy Chanel, Christian Dior, Jean Paul Gaultier, Maison Margiela, mezi zahraniční členy pak patří například Versace, Valentino či Elie Saab, hostujícími členy byli například Zuhair Murad či značka Vetements.

Francesco Scognamiglio: Vysoká krejčovina a rock'n'roll

Narodil se 1975 v Pompejích, srdci provincie Napoli. Ve třiadvaceti (1998) absolvoval Neapolský Institut Designu (Istituto Superiore di Design) a otevřel svůj první módní dům. V roce 1994 se setkal s Donatellou Versace, se kterou následujících 5 let spolupracoval. Svou první Couture kolekci představil v roce 2000 v honosném Palazzo Barberini v Římě. Od té chvíle své kolekce pravidelně představuje na milánském týdnu módy, kde okamžitě zaznamenaly obrovský úspěch zejména u zahraničních novinářů.

Scognamiglio zaujal specifickým průnikem klasické krejčoviny a rocku, exkluzivností a tendencí experimentovat s alternativními materiály a formami a smyslnými a současně éterickými modely. Scognamigliova talentu a výstředního stylu si všímá nejen Suzy Menkes, módní editorka International Herlad Tribune a britské Vogue, ale také popové hvězdy jako Madonna, Beyoncé, Lady Gaga, Rihanna, herečka Nicole Kidman či topmodelky Carmen Kass a Amber Valetta. Honosný Maison Francesco Scognamiglio v centru milánské módní čtvrti Montenapoleone slouží jak pro reprezentační účely, tak jako ateliér, kde se vytváří Couture kolekce. Na pozvání Chambre Syndicale de la Haute Couture Scognamiglio v červenci 2016 debutoval s kolekcí podzim/zima 16 jako hostující člen na Paris Couture Week.

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama