reklama

Její sexy prádlo nosí slavní a zachraňuje vztahy. Terezu Vu Hanč inspiruje i de Sade

Hedvábí, francouzské krajky a odvážné střihy. Módní návrhářka Tereza Vu Hanč už více než sedm let vyrábí přepychové spodní prádlo, které ženám dodává sebevědomí a pomáhá zlepšovat partnerské vztahy. Inspiraci přitom často čerpá z historie. Například na pražském týdnu módy MBPFW představila kolekci inspirovanou tvorbou markýze se Sade.

Tereza Vu Hanč ve svém ateliéru v Praze 7.
Tereza Vu Hanč ve svém ateliéru v Praze 7. | Foto: Lucie Urban

Svou novou kolekci, ve které převládá kromě luxusních krajek také samet a černá či tmavě zelená barva, představila Tereza Vu Hanč na módním molu v sobotu večer společně s Michaelou Kovacik. Ještě v pátek odpoledne, kdy si telefonovala s autorkou tohoto textu, přitom dokončovala poslední detaily. Designérka, která studovala módní tvorbu na prestižní škole London College of Fashion, je svou prací na poslední chvíli známá. Vytrénovala ji nejen mnohdy těžká londýnská studia, ale i skloubení práce s péčí o tři děti.

K šití přivedla dnes čtyřicetiletou módní návrhářku její babička, která ji učila šít na stroji již v útlém dětství. "Šít na stroji jsem uměla už v šesti letech a myslím, že první věc, kterou jsem si ušila, bylo něco na panenky. Vím, že jsem velmi ráda stříhala do jejích francouzských krajek. Vždycky když se do rodiny narodila dcera, začalo se paličkovat a taková šála se dokončila, když se dcera vdávala. Doma tak měla krajky z konce 19. století a já jsem do nich vesele stříhala," vzpomíná se smíchem.

Módní návrhářka se původně měla stát specialistkou na francouzštinu, jazyk totiž studovala na Karlově univerzitě. Poslední ročník však přerušila, narodil se jí syn a odjela s tehdejším partnerem do Londýna. Z plánovaného půl roku se nakonec stalo sedm let v zahraničí.

Londýnské začátky

V Londýně nejprve docházela na jazykový kurz a poté se přihlásila na prestižní London College of Fashion, obor womenswear - dámské oblékání.

V rámci studia se učila nejen vytvářet různé kusy oblečení, včetně plavek a spodního prádla, ale později na London Business School se také uplatnit jako podnikatelka. Po návratu do Česka se proto rozhodla založit vlastní značku spodního prádla. V roce 2012 uvedla první přehlídku na pražském týdnu módy. "Do krajek tak stříhám pořád ráda, ale už koordinovaně," glosuje vzpomínku z dětství.

Jak sama říká, její kolekce Lingerie of Paradise je inspirována především historickými obdobími. Kvůli té poslední na zářijový fashion week přečetla znovu výběr z díla markýze de Sade.

"Jeho díla jsem četla už na vysoké škole, je to teda divočina, ale takových autorů je víc. Když jsem se k němu teď vrátila, řešila jsem to hlavně z faktografického hlediska, dohledávala jsem si reálie a zajímala se o nastavení tehdejší společnosti," popisuje s tím, že inspirace se promítla také do dramaturgie přehlídky.

Každá nová kolekce Terezy Vu Hanč vzniká několik měsíců a začíná i dvouměsíční rešerší. "Hrabu se v knihách a materiálech a na základě toho začnu teprve něco vytvářet," vysvětluje.

Prádlo nemá být jenom funkční nebo jenom krásné

Designérka má svou módní značku prádla sedm let a na začátku se setkávala s názorem, že spodní prádlo má být především funkční a pohodlné. "To se podle mě ale mění," dodává. Spodní prádlo by mělo být také esteticky krásné. "Nejsem zastánce jenom krásných nebo jenom funkčních podprsenek. Mělo by to jít ruku v ruce," říká s tím, že ženy by měly brát ohled na to, že se jedná o jejich první vrstvu oblečení.

Ačkoliv se mění i přístup Češek nejen ke kvalitnímu a krásnému spodnímu prádlu a módě obecně, Francouzky a Angličanky jsou podle designérky stále mnohem odvážnější. "Samozřejmě to nelze generalizovat, ale přijde mi, že se snaží být víc šik. Když to vezmu z pohledu spodního prádla, dbají nejen na to, jak vypadají navenek, ale i na to, co si dávají dospod a to pak může být součástí viditelného outfitu," říká.

Česká návrhářka šije prádlo především na míru požadavkům svých zákaznic či zákazníků. "Se zákaznicí se pobavím o její představě, případně se podívá na mé věci v ateliéru. Všechno je o naší domluvě a její představě," vysvětluje. Vyhotovení jednoho setu pak trvá zhruba dva týdny.

"Ve většině případů pracuji s hedvábím a krajkami," říká. Materiál objednává ze zahraničí, především z Londýna a Francie. "V Londýně mám kontakty, které mi vyhovují. A do Francie jezdím každý rok na veletrh, kde jsou všichni dodavatelé, kteří se zaměřují na spodní prádlo, a jsou tam dodavatelé z celého světa. Jezdím tam i pro inspiraci," dodává.

Jedna z jejích předešlých kolekcí byla vytvořena z eko kůže a latexové kůže. "Jedno prádlo jsem dokonce dělala z vlny, byly to spíš svršky, podprsenky, které se dají nosit také jako top," připomíná.

"Otevřenými kalhotkami se dá spousta věcí srovnat"

Své kousky ráda zkouší na sobě a při navrhování přemýšlí nad tím, co by se líbilo nosit i jí. "Ráda se odvíjím od toho, co mám ráda, případně co sama využiju, a promítá se to do mé tvorby. Kousky i sama na sobě testuju. Mám ráda, když jsou věci pohodlné, ale pěkné, a prádlo si často zakomponovávám do outfitu, který zrovna mám. Jsem ráda, když je trochu vidět, protože si to podle mě může dovolit být vidět," tvrdí designérka.

V jejích kolekcích lze najít nejen vysoké krajkové kalhotky, romantické košilky nebo podprsenky s křišťálovými kamínky, ale i vzadu otevřené kalhotky, které muži rádi kupují svým ženám.

"Je to pro ně zážitek. Hodně chlapů je podle mě orientováno na zadní partie," přemítá designérka, která se nechala slyšet, že její sexy prádlo údajně častokrát zachraňuje a oživuje partnerské vztahy. "Myslím, že i těmi otevřenými kalhotkami se dá spousta věcí srovnat," dodává se smíchem.

Prádlo na filmovém plátně

Spodní prádlo Terezy Vu Hanč se kromě toho objevuje také v nové české komedii Matky režiséra Vojtěcha Moravce. Její černá krajková tanga jsou ústředním motivem jednoho z filmových plakátů. To ale není jediný snímek, ve kterém prádlo české designérky "hraje". Již dříve vytvořila komplet pro herečku Keiru Knightleyovou ve snímku Zraněná srdce.

Pravidelná účast na pražském týdnu módy pro ni, jak přiznává, představuje nejen obrovské množství práce a stresu, ale i neopakovatelnou příležitost k sebeprezentaci.

"Je to adrenalin a euforie v jednom. Pro všechny značky je to určitě super zviditelnění, je to přece jenom nejprestižnější událost v Česku," tvrdí. Do budoucna by se také ráda dostala na londýnský týden módy. "Ještě jsem to nezačala úřadovat, ale mám v plánu vrátit se ke své alma mater," prozrazuje.

"Každá ženská dokáže cokoliv, co chce"

Kromě úspěšné návrhářské kariéry se věnuje péči o syna a dvě dcery. "Je to divočina. Ale s každým dítětem jsem se ještě víc nakopla, jsou pro mě motivací, a navíc do práce chodím relaxovat. Děti se mnou chodí i do ateliéru, takže vidí, že jsem pracující máma. Podle mě je důležité, aby viděly, že mámy takhle můžou fungovat," říká.

Důležitá je i podpora ze strany rodiny a přátel, které se jí dostává. Stejně jako ona sama byla vychovávaná v tom, že si má jít za svým snem, i svým dcerám chce ukázat, že dokážou, cokoliv si vysní. "Každá ženská dokáže cokoliv, co chce," přesvědčuje.

A co nosí Tereza Vu Hanč nejraději? "Šaty!" prohlásí bez dlouhého rozmýšlení. Ráda si šije rozličné kousky na různé příležitosti, třeba na svou vlastní svatbu nebo různé akce. "To je výhoda mého povolání, cokoliv chci, si spíchnu doma, nemusím nikam chodit," uzavírá.

Mohlo by vás zajímat: Menstruace nemá být tabu, říká autorka menstruačních kalhotek

Když se mluví o menstruaci, ženy se cítí trapně, rodiče ani učitelé o tom nemluví. Kalhotky Snuggs nahradí vložky i tampóny, říká Šejdová | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama