reklama

Obamová pobláznila Američanky. Její náhrdelník je hitem, proslavila malou šperkařku

Za bývalou americkou první dámu Michelle Obamovou nemluví jen její slova, ale i to, co má na sobě. Při proslovu na sjezdu Demokratické strany měla na krku zlatý náhrdelník s nápisem VOTE, kterým chtěla dát obyvatelům USA najevo, aby na podzim dorazili k volbám. Řada Američanek se teď snaží stejný šperk na internetu sehnat.

Obamová pobláznila Američanky. Její náhrdelník je hitem, proslavila malou šperkařku | Video: Reuters

Bývalá první dáma Michelle Obamová měla na nominačním sjezdu Demokratické strany, který se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil z velké části on-line, 18 minut dlouhý proslov. V něm Američany vyzvala, aby na podzim hlasovali pro Joea Bidena a kandidátku na viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Svá slova podpořila zlatým náhrdelníkem s písmeny VOTE (volte).

Její šperk se stal rychle virálním hitem a ještě během poslední hodiny sjezdu se vyšplhal mezi nejčastější věci, které Američané vyhledávali přes Google. Informoval o tom britský deník The Guardian. Ten také prozradil, že klenot, který měla Obamová na krku, vyrobila malá klenotnická firma jménem ByChari z Los Angeles, jejíž majitelkou je Afroameričanka Chari Cuthbertová.

Někdejší první dáma se tak postavila za iniciativu dalších vlivných lidí a organizací, které se snaží vyhledávat oblečení a doplňky menších značek vedených černochy. Cílem je, aby módní průmysl přestal být ovládaný jen podnikateli z řad bílé většiny. Oděvy černošských značek si nedávno na sebe vzalo i 40 aktivistů, kteří se nechali vyfotit na titulní stranu britské verze časopisu Vogue.

Obamová je využíváním oblečení k tomu, aby předala nějaká poselství a zároveň podpořila menšinové či méně známé značky, proslulá. Cuthbertová, která se nedávno v rozhovoru pro magazín Time svěřila, jak těžké je její klenotnictví ByChari udržet během pandemie, na svém Twitteru napsala, že se cítí podporou ze strany Obamové poctěná.

Náhrdelník navíc odkazuje na pochody mezi městy Selma a Montgomery, které v 60. letech organizovali aktivisté bojující za občanská práva Afroameričanů. Jeden z protestujících, kterého fotograf Bruce Davidson zachytil na slavném snímku, si tehdy na čelo napsal právě písmena VOTE.

Obamová na virtuálně konaném sjezdu americké veřejnosti připomněla, jak důležité je využít svého volebního práva, a ponoukla lidi, aby si zažádali o hlasovací lístky. "Musíme si vzít pohodlné boty, nasadit si roušky a sbalit si večeři a možná i snídani, protože na vpuštění do volební místnosti možná budeme čekat celou noc," vyzvala Obamová.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama