reklama

Jak v zimě pečovat o rty: Pomůže zlato a kaviár!

Víte, jak v zimě pečovat o rty? Zeptali jsme se odbornice, jaké zvolit balzámy, rtěnky a co dělat, když rty přemrznou!

Foto: Thinkstock

Zima bývá hodně dlouhá. Mrazivé počasí a ledový vítr sužuje naše tělo. Kromě posilování imunity bychom měli věnovat více pozornosti naší pleti a hlavně rtům.

Zeptali jsme se kosmetičky Hany Peleškové, jak správně v zimě pečovat o rty, jaké používat rtěnky a balzámy. Zajímaly nás i nové trendy. Věděli jste, že si můžete koupit rtěnku s kaviárem nebo dokonce se zlatem? Více se dozvíte v rozhovoru.

Je potřeba věnovat v zimě rtům zvláštní péči?

Určitě. Hlavně kvůli mrazům a silnému ledovému větru. Rty trpí daleko více než celá pokožka. Je třeba docílit toho, aby  nepřemrzly. A i v zimě je třeba neustále zvláčňovat. Má to však svá pravidla.

V chladném počasí nezapomeňte myslet i na UV ochranný faktor. A to nejen na horách. Rtěnky, balzámy určitě doporučuji od té UV filtr patnáctky.

Co by měl obsahovat dobrý balzám na rty?

Ve své podstatě je to základ. Jsou to vosky, které dokážou poskytnout dokonalou ochranu. Úplně nejnovějším trendem je silikon, který se chová tak, že vytvoří ochranou vrstvičku a nepropustí vodu ven. Ret je bezpečně hydratovaný.

Co se týče složení, které je na rtěnkách a balzámech uvedeno, co by tam rozhodně pro zimu být nemělo?

Tam je problém. Většina výrobců složení moc nevypisuje. Jsou firmy, které to uvádí, ale je jich hodně málu. Do mrazu určitě volit olejovitější, voskovější výrobky. Celkově by měla být rtěnka i balzám krémovitější a hutnější.

Můžeme si na balzám vytvořit závislost, kdy po vynechání aplikace se rty zhorší?

Není to nijak návykové. A rty by po delší pauze bez balzámu nijak reagovat neměly.

Když bych chtěla sáhnout do vlastních zásob. Je něco v kuchyni, co pomůže hydratovat či je vyléčit?

Hodně se používá starý recept cukr a med. Smíchat trochu cukru, který slouží jako abrazivní složka (odstraní suché buňky) a medu, ten naopak hydratuje a zvláčňuje.

Je nějaká novinka v zimní péči o rty?

Ano jsou nové peelingy, které jsou zabudované v průhledné viskózní složce. Peelingovou složkou je cukr, který rty krásně zvláční. Vosky s peelingem se nanesou, lehounce rozmasírují, a pak se setřou ubrouskem nebo vodou pouze tak, aby nebyly cítit pevné částečky. Přítomné vosky ret zafixují. Dalším plusem je to, že na takto připravené rty krásně přilne rtěnka a vypadají lépe.

Čtěte také: VIDEO návod: 4 nejlepší účesy na večírek 

Výborné jsou rtěnky, které obsahují zlato nebo mikrostříbro. Jde o teplou perleťovinu a ta celkově podporuje hojivost.

Mají se rty v zimě líčit? A co lesky, jste pro jejich používání?

Ano, jak jsem říkala, volit hutnější a krémovější rtěnky. Naopak, když dobře zvolíte rtěnku, bude to zdvojená péče a hydratace se udrží uvnitř.

Lesky bych úplně vyloučila nebo bych minimálně pod ně zvolila hutný jelení lůj, který udělá bariéru.

Doporučujete masírovat rty kartáčkem na zuby?

Já sama jsem to nevyzkoušela. Ale sama osobně používám jen jelení lůj  a přímo speciální peelingy, o kterých jsem hovořila a snažím se rty držet celou zimu v ochraně. To samé radím i svým klientkám.

Jak vypadá denní péče o rty? Můžeme si něčím ublížit?

Opět opakuji, nenechat přemrznout. Pokud se něco takového stane, netrhejte si suchou kůžičku, neolizujte se. Pokud rty praskají, dodejte tělu vitamin B12.

Na noc si dopřejte medovou masku. Stačí jen lehce potřít rty nebo prasklé koutky nahřátým medem (příjemná teplota), chviličku počkat a do rána je vše vstřebané. Nemusíte se bát, že byste se přilepili k posteli.

Ráno naaplikujte lehký hydratační balzám, typu emulze a přes něj naneste rtěnku, která už v sobě obsahuje podobné látky, jako má jelení lůj. Večer v případě, že jsou rty poškozené, naneste peeling.

Jedna z rad, jak rtům pomoci, je propíchnout tobolku vitaminu E a natřít? Pomůže to?

Ano, vitamin E je dobrý. Existují firmy, které ho vyrábějí v kapslích a používají se i pro péči o pleť. Samo o sobě jde o čisté látky. Éčko je silný antioxidant a přirozený UV filtr. Klidně si lze rty potřít, ale užívat i vnitřně. K tomu dodat dostatečný pitný režim.

Kapslička je poměrně velká, proto si zbytek vitaminu E aplikujte na celý obličej, pleť vám bude jistě vděčná.

Jak pozná člověk, že je něco v nepořádku?

Afty, jsou viditelným signálem, zde je třeba nasadit B12, na popraskané koutky nebo na opary, to jsme u infekčních onemocnění, pomůže užívat vnitřně echynaceu. Je třeba s tím počítat a povzbudit celkově organismus.

Pozná se podle barvy, že jsou rty nemocné?

Ne, můj názor je takový, že pigment s tím nemá co dočinění. Někdo ho má více, jiní méně a nezáleží na tom, zda má problém či nikoliv.

A co dělat s vráskami na rtech?

V mrazivém počasí je to častější jev, ale opět to souvisí s dehydratací. Je třeba hodně pít a používat vhodnou ochranu.

Náš tip: V čem vyrazit na vánoční či silvestrovský večírek?

Mně se hodně osvědčily tyčinky, které obsahují kaviár. Ten vyplňuje mezibuňečný prostor a celkově je přirozeně vyhladí. Nebo je výborná Q10, která bývá zabudovaná ve rtěnkách.

Na kolik vyjde rtěnka s kaviárem či se zlatem? Zní to jako drahá záležitost.

Dá se sehnat i krémová kvalitní rtěnka do 100 Kč. My máme rtěnky se zlatem okolo 300 Kč a s kaviárem je to cenově podobné.

Babská rada říká, natřít rty lihem. Vyzkoušela jste to někdy?

Já bych to nikdy nedělala. Existují jiné dezinfekční přípravky, které nejsou natolik drastické.

A chcete dodat něco na závěr?

Myslet na péči nejen v zimě. Rtům a pokožce vadí jakékoliv velké změny. Tím myslím například chlor v bazénu, teplotní šoky v sauně atd. Pokud vaše pokožka trpí, nezapomeňte se chránit i v takových situacích. Postačí i obyčejný mastný krém, který vodu v pokožce udrží.

zdroj: hp-dumsluzeb.cz

Jakou používáte ochranu, aby vaše pleť přežila mrazivé počasí? Máte nějaké tipy a rady, jak si doma vyrobit vlastní masku či peeling? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Znáte antické bohy a bohyně?

Plastické operace: Ptejte se proslulého docenta Měšťáka!

Foto návod: Domácí citrusový čistič: Univerzální a přírodní!
Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama