reklama
 

Věčný problém: Jak si vybrat dokonale padnoucí podprsenku?

Vybrat si tu správnou podprsenku někdy dokáže být pořádný oříšek. Udělejte si v tom konečně jasno.

Foto: iStock

Doba, kdy ženy měly na výběr podprsenky jen v několika málo velikostech a pár barvách, už jsou naštěstí pryč. Přesto má ale mnoho z nás z nákupu podprsenky až panickou hrůzu. Často se nám stane, že podprsenka zkrátka nesedí, škrtí nás, a my netušíme, kde je chyba.

Výběr perfektně padnoucí podprsenky je rozhodně jeden z nejčastějších ženských problémů. Nebudeme lhát, je to věda, ale možná ne až tak velká, jak by se na první dobrou mohlo zdát. Alespoň se nás o tom pokusila přesvědčit majitelka butiku se spodním prádlem Le Chaton a největší odbornice na toto téma široko daleko, Helena Konarovská. Jedním z nejdůležitějších a nejzákladnějších faktorů při výběru podprsenky jsou podle ní dva parametry: velikost obvodu a košíčků.

Poznejte nesprávný obvod podprsenky

Jednou z hlavních chyb je většinou nesprávný obvod podprsenky, často bývá příliš velký. Když zkoušíte podprsenku poprvé, zapínejte ji na prostřední háčky, na další nošení vám tak zůstanou obě možnosti úpravy a můžete podprsenku jak přitáhnout, tak povolit. To, že je obvod podprsenky příliš velký, poznáte tak, že se vám zapínání na zádech vlní a posouvá se směrem nahoru. Taky můžete zkusit podprsenku na zádech od těla natáhnout, a pokud se vám to podaří na více než pět centimetrů, zvolte obvod menší.

Košíček tak akorát

Občas máme tendenci v honbě za plným poprsím sáhnout po košíčku menším. V kabince si ale vyzkoušejte, zda se v podprsence můžete pohodlně pohybovat. Pokud vám při rychlejším pohybu prsa z košíčku i jen lehce vypadávají, sáhněte po větší velikosti. U perfektně sedící podprsenky by měl její okraj krásně sedět na prsou. Neměl by se zařezávat a rozhodně by mezi ním a prsy neměla být mezera. Vršek košíčku by se také neměl krabatit. Pokud se něco z toho děje, je to způsobeno nesprávnou velkostí, či nesprávně zvoleným střihem.

Mnoho žen má problém se znatelným rozdílem ve velikosti prsou. Je to velice častý problém a proto na něj existuje i mnoho řešení. Pokud je rozdíl mezi prsy jen menší, stačí kvalitní vyztužená podprsenka, která opticky rozdíl vyrovná. Při větším rozdílu je dobré volit podprsenku push-up s vyndavacími vycpávkami. U většího prsu vyndáte vycpávku a u menšího ji necháte na místě.

Jak poznám, že mi podprsenka perfektně sedí?

Pokud si nejste úplně jistá, je pár ukazatelů, které vám napoví, že vám podprsenka skvěle sedí. Jako první zkontrolujte, zda je zapínání ve stejné výšce jako spodní přední díl, nemělo by vyjíždět nahoru ani dolů. Taky se zaměřte na přechod mezi košíčkem a prsy, ten musí být hladký. Košíček nesmí v žádném případě odstávat (naznačuje, že je malý), ani se shrnovat. Nezapomeňte taky na ramínka, ta se nesmí zařezávat ani padat.

A ještě jedna cenná rada od paní Heleny Konarovské, zakladatelky a majitelky butiku se spodním prádlem Le Chaton, která je expertkou na dámské poprsí: "Prsa prostě musí bydlet - a pokud si je musíte nahazovat zpátky desetkrát denně, je to fakt špatně."

Nejčastější chyby při výběru podprsenky

Heleně Konarovské z butiku Le Chaton rukama prošlo už spoustu žen a je proto na toto téma tou nejpovolanější osobou. "Spousta žen si myslí, že má široká záda, a tím pádem větší obvod a naopak menší košíčky. Většinou je to přesně naopak. Pokud můžu mluvit za Češky (mám je za ta léta pěkně osahaný), tak rozhodně nejsme národem objemných ramen a zad. Představa, že čím jsem silnější, nebo mám větší ňadra, tím si vybírám větší obvod podprsenky, je naprosto mylná."

Nezáleží jen na tvaru a správné velikosti podprsenky. Velký podíl na tom, jak prádlo celkově vypadá, má samozřejmě i barva. Dost často se hrneme do tradičních černých a bílých barev, které nám ale zrovna moc nepřidají. "Obě tyto barvy jsou agresivní a hodně "svoje". Černá nejvíc sluší mladým holkám nebo ženám se snědší, pevnou a pružnou platí a podobně je to i s bílou," tvrdí Helena Konarovská. A pokračuje: "Pokud už na ženě mírně zahlodal zoubek času, měla by se černé vyhnout, protože přidává roky navíc a panensky bílá taky není to pravé. Odstíny oranžové, žluté, hnědé, béžové nebo jemnější barevná kombinace vždycky nechávají pleti trochu více prostoru. Ale u černé a bílé je to zkrátka nalajnované."

Pokud si s výběrem spodního prádla nejste přece jenom jistá, zavítejte do butiku Le Chaton, kde vám s radostí a ochotně s výběrem poradí. 

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama