reklama

Jak obnovit šatník a nezruinovat přitom peněženku

Zdálo by se, že nejmodernějším trendem je nekupovat nic. Vždyť všude se mluví o udržitelnosti, capsule kolekcích, oblečení, které vydrží věky. Co když je ale pořízení nové věci nezbytnou záležitostí?

Foto: iStock

Obzvlášť citelně to vnímáme, když se mění sezona. Po několika horkých měsících tu máme podzim v plné kráse, a proto najednou potřebujeme spousta nových vrstev. Když se něco opere, vytahá, ztratí svůj počáteční tvar, chceme to vyměnit za nové.

Není na tom nic špatného, když věc, která dosloužila, potřebujeme vyměnit za novou. Ale jak to udělat, aniž bychom překročili svůj rozpočet?

Capsule šatník

Začněte tím, že své oblečení a doplňky vytřídíte. Potřebujete na to čas a klid, takže počítejte klidně s víkendem. Koncept capsule šatníku znamená, že si ponecháte jen několik desítek věcí (ideálně do 40), které jsou mezi sebou kombinovatelné. Ačkoliv idea capsule šatníku nenadchne všechny, než ji zavrhnete, položte si otázku: opravdu potřebuju tolik věcí? Většině totiž spíš vadí samotný proces čistky šatníku, nejdůležitější je ale vyšetřit čas a pochopit, co z oblečení, které vlastníte, doopravdy chcete mít.

Výměny

Nejedná se o blešáky ani soukromé akce kamarádů. Zadejte třeba na Facebooku anglické slovo SWAP (tedy výměna) a vyskočí na vás řada událostí. Sem můžete své oblečení, které jste v rámci čistky vyřadili, přinést a odnést si za to jiný kousek. Abyste si nevzali zadarmo i něco, co doopravdy nepotřebujete, je fajn mít představu, pro co si vlastně na swap jdete. Například pro šálu nebo sako. Pokud se žádná podobná akce ve vaší lokalitě nekoná, uspořádejte ji sami. Stačí pozvat dostatečný počet lidí, aby zde byly k sehnání různorodé velikosti a styly.

Second handy

Zatímco v zahraničí můžete v obchodech s oblečením z druhé ruky potkat studenty, umělce i mladé rodiny, v Čechách mají stále nálepku obchodů pro ty, kteří nedisponují přílišnými prostředky. Pravda je taková, že v second handech můžete narazit na kašmírové svetry a kabáty, kožené kabelky nebo jiné zajímavé kousky za zlomek ceny. Je potřeba jen umět hledat a mít oči na šťopkách.

Výprodeje

I v sezonních slevách řetězců se dají pořídit kousky, které budete nosit několik sezon. Dívejte se hlavně po košilích pánského střihu, cigaretových černých kalhotách nebo námořnických tričkách a trenčkotech.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama