reklama

Hvězda Ordinace: Větší sebevědomí přichází s věkem

Kdyby v obrázkové encyklopedii bylo heslo “dobrá nálada”, musela by u něj být fotka Jany Strykové, jedné z nejkrásnějších českých hereček. Moc dobře ví, že pozitivní přístup k životu dělá člověka úspěšnějším.

Foto: Tomáš Beran

Kdyby v obrázkové encyklopedii bylo heslo "dobrá nálada”, musela by u něj být fotka Jany Strykové, jedné z nejkrásnějších českých hereček. Moc dobře ví, že pozitivní přístup k životu dělá člověka úspěšnějším.

Většina lidí ji zřejmě zná hlavně jako zdravotní sestřičku ze seriálu Ordinace v Růžové zahradě, ona ale přitom pravidelně hraje v Divadle na Vinohradech, A studiu Rubín, Ungeltu, Viole nebo divadle Palace.

Povídali jsme si s ní nejen o práci, ale prozradila nám třeba i to, co její rodiče říkali na její nápad stát se herečkou, či jak se udržuje v kondici.

Jste pořád dobře naladěná, pořád se usmíváte. Vážně máte vždycky dobrou náladu?

Snažím se, mám pocit, že s úsměvem toho člověk zvládne víc.

Dokáže vás vůbec něco naštvat?

Já sice vydržím hodně, ale když se naštvu, tak to rozhodně stojí za to! Vytočit mě dovede třeba lidská závist a nesolidní chování, takové to klasické české čtveráctví.

Na čem v poslední době pracujete?

S Ivanou Chýlkovou a Honzou Potměšilem právě zkoušíme novou komedii Hlava v písku Patrika Hartla, který ji zároveň i režíruje. Diváci ji mohou vidět od září v nově otevřeném divadle Studia 2 v pasáži Fénix na Václavském náměstí. Na jaře jsem si užila natáčení povídky Josefa Viewegha Miss mokré tričko. Společně s Petrou Nesvačilovou a Lenkou Zahradnickou jsme si zahrály účastnice vesnické soutěže o nejzajímavější poprsí. Kupodivu tu soutěž nevyhraju, nevím proč. (směje se)

Vážně se ve filmu objevíte v mokrém tričku?

Ano, všechny jsme se strašně styděly, ale režisér Petr Zahrádka nás uklidňoval, že půjde jen o krátké, velmi nekonkrétní záběry.

Jste pracovně dost vytížená. Hrajete v divadle, natáčíte Ordinaci, dabujete... Jak si nejlépe odpočinete?

Když jenom trošku můžu, dopřeju si luxus hodně spát. Někdy si jdu lehnout "se slepicemi" třeba v sedm večer. Jinak baterky si chodím dobíjet do přírody, na túrách po horách nebo při procházkách se psem si čistím hlavu.

Poprvé jste se na jevišti objevila ve čtyřech letech. Chtěla jste už od malička být herečkou, nebo to byl spíš vliv okolností, případně rodičů? 

Pro rodiče byla dlouho herečka spíš sprosté slovo. Ve škole jsem byla děsná šprtka, doufali, že ze mě budou mít třeba lékařku nebo právničku. Já sama jsem potom šla na DAMU spíš z recese, chtěla jsem si vyzkoušet přijímačky a hodně se divila, že mě vzali. Ale protože mě to baví, už jsem u toho zůstala. A baví mě to čím dál víc.

Směřovala jste alespoň během dospívání k nějakému jinému povolání?

Vůbec ne. Vždycky jsem ale věděla, že nechci mít sedavé zaměstnání. Nedovedla jsem si představit pracovat třeba v kanceláři. Chtěla jsem akční povolání mezi lidmi a to se mi docela povedlo.

Dodržujete nějaký zvláštní režim, nebo jste takhle štíhlá od přírody?

Ráda bych dodržovala, ale jde to upřímně dost ztuha. Snažím se hodně pít, pravidelně jíst a pravidelně spát. A snažím se třikrát týdně cvičit, moje sestra Kateřina předcvičuje jógu, umí mi dát pořádně do těla. Ráda si také zajdu zacvičit pilates. Ale nezapírám, že za to může i genetika. Můj otec míval přezdívku Hubeňour...

Jíte všechno?

Ano, a někdy, žel, i to, co bych neměla. Ač zrovna fastfoodům neholduju, když nemám čas, zajdu i tam.

Říká se, že po třicítce se mění a zpomaluje metabolismus. Pozorujete to na sobě?

Zatím naštěstí ne. Ale samozřejmě jako každý stárnu. Fyzicky nemám tolik síly jako ve dvaceti. Ranní vstávání po probdělénoci snáším čím dál hůř... 

Pozorujete nějaké psychické změny?

Cítím se čím dál líp. S věkem sice přicházejí vrásky, ale taky větší smířlivost a vyrovnanost. Je to něco za něco.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Známí otcové dvojčat: Herci, sportovci i prezident

7 slavných rolí Libuše Šafránkové. Která je ta nej?

Reportáž z koncertu Lucie: Mají se fanynky na co těšit?

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama