reklama

Nákupy oblečení z druhé ruky v Evropě bodují. Ve Francii jde o historický rekord

Ve Francii, zemi, která se několik generací pyšní vytříbeným vztahem k módě, si obyvatelé podle posledních průzkumů pořizují svůj šatník z druhé ruky. Letos se v tomto státě prodalo nejvíce použitého oblečení v historii. Na vzrůstající trend, který vyznává udržitelnou módu, reagují už i větší řetězce v Česku.

Foto: iStock

Francouzi nakupují stále častěji oblečení z druhé ruky, za dva roky tento segment vzrostl o 140 procent. Obyvatele země proslavené módou k nákupu použitého šatstva motivuje snaha o ekologický přístup k vlastní spotřebě i nedostatek financí. Lídrem trhu je sociální síť na prodej mezi jednotlivci Vinted, píše BFM TV.

Letos se ve Francii prodalo nejvíce použitého oblečení v historii. Ve srovnání s rokem 2020 prodeje vzrostly o 51 procent, proti roku 2019 o 140 procent, vyplývá z údajů společnosti Natixis. Tyto výrobky častěji nakupují ženy, tvoří 82 procent zákazníků.

Platforma Vinted má ve Francii 16 milionů uživatelů a v březnu byla druhým nejpoužívanějším internetovým obchodem. Nejčastěji Francouzi nakupují na Amazonu, třetí je prodejce nábytku Ikea, uvádí Foxintelligence. Platforma Vinted výrazně přispěla k rozvoji prodeje oblečení z druhé ruky ve Francii a její francouzská pobočka je největší ze všech webů Vinted na světě.

Trend nákupů použitého oblečení zaznamenaly i tradiční firmy a snaží se mu přizpůsobit. Recyklační sekci má na svém webu německý prodejce Zalando nebo francouzský La Redoute. Velké obchody jako Carrefour nebo Auchan v některých ze svých prodejen zřizují sekce s použitým zbožím.

Oblečení z druhé ruky nejčastěji nakupují lidé od 25 do 44 let, přináší 58 procent tržeb. Největší obnosy utrácejí mladí do 24 let, průměrně nakoupí za 24 eur.

Kvůli roztroušené skleróze hýbe jen hlavou: Je to kruté, ale neumírám, já takhle žiju | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama