reklama

Dekáda od smrti módního génia. Proč si připomínat odkaz Alexandera McQueena?

Přezdívalo se mu všelijak, ačkoliv jeho skutečné jméno ani nebylo Alexander. Říká se, že s jeho dobrovolným odchodem ze světa před deseti lety móda přišla o svého posledního opravdového tvůrce. Oblíbený návrhář vévodkyně Kate nebo Sarah Jessicy Parker nezvládl boj s těžkou depresí.

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz

"Dopřejte mi času a udělám revoluci," prohlašoval. Toto odvážné tvrzení se ukázalo jako pravdivé.  Alexander McQueen je považován za jednoho z nejtalentovanějších tvůrců v historii.

Stal se celebritou, jeho jméno rezonuje nejen mezi módními odborníky, ale i mezi širokou veřejností. Výstava, kterou na počest Alexandera McQueena uspořádalo newyorské Metropolitní muzeum v roce 2011, byla jednou z nejnavštěvovanějších v dějinách této instituce. Návštěvníci čekali hodiny před vchodem a muzeum prodloužilo svou otevírací dobu až do pozdního večera. Podobný zájem čekal i na londýnské muzeum Victorie a Alberta, které kvůli výstavě o McQueenovi, muselo být otevřeno 24 hodin denně.

O návrháři, který po narození dostal jméno Lee a během své kariéry používal prostřední Alexander, bylo také natočeno několik dokumentů, z nichž nejkomplexnější je asi snímek s názvem McQueen z roku 2018.

Proč ale vzbuzuje postava Alexandera McQueena takový zájem? Možná je za tím lákavá škatulka génia-trpitele, jež pobuřuje krásou. Temnou, podobnou starým rytířským bájím a obrazům, které připomínají vládu Tudorovců.

Prohlédněte si naší galerii, abyste se dozvěděli více o jednom z nejgeniálnějších módních tvůrců všech dob.

reklama
reklama