reklama

Češky se bojí extravagance! Je to pravda?

Přečtěte si rozhovor s jedinou českou kloboučnicí. A vyražte s ní na Polo turnaj - samozřejmě v klobouku!

Foto: Žena

Módní návrhářka Libka Safr se stala jedinou českou kloboučnicí. V posledních letech tvoří již jen kolekce designových klobouků a čelenek. K její práci tedy patří mimojiné účast na Polo turnaji, kde dámy mají určený jasný dress code - klobouk. Zeptali jsme se, jak se připravuje a jaké to tam vlastně bylo.

Navrhování klobouků je velmi nezvyklá věc, alespoň u nás, jak jste se k tomu dostala?
Do roku 2009 jsem fungovala jako každá návrhářka, každý půl rok nová kolekce oblečení, přehlídka a pak prodej, ovšem ten moc nešel, nebylo kde prodávat a zákaznic bylo málo. Řekla jsem si, takhle už to nejde, končím s módou, ale osud měl jiné plány. Dostala se mi do ruky kniha o Coco Chanel a tam jsem se dočetla, že začínala jako modistka původně. Řekla jsem si, když Coco začínala s klobouky, tak já s nimi skončím, bude to poslední pokus živit se navrhováním a ono to vyšlo.

Nosí české ženy klobouky?
Vlastně moc nenosí, ale i ta malá hrstka příznivkyň mne uživí, protože jsou o to věrnější a o to movitější .:)

Teď k samotnému Polo turnaji. Jak jste se tam vlastně dostala?
Tento turnaj pořádá jediný český Polo club, který navazuje na sérii turnajů po celé Evropě. Ten český je pouze jeden z mnoha. Hra má velkou tradici, a to hlavně v Anglii, což nás vlastně přivádí k mé milé povinnosti, kterou na turnaji mám, a to vytvořit speciální klobouky pro tuto příležitost pro několik zúčastněných dam. Jak určitě víte, tak tradiční dress code je právě nošení klobouků. V Anglii je to velká událost a sledují to i média, módní rubriky se předhánějí, kdo objeví lepší kreaci na hlavách přítomných žen a dívek.
Pro mne samotnou to byl obrovský zážitek, obdivovala jsem klobouky od konkurence a přála si, abych příště byla lepší. Cítila jsem se tam jako ryba ve vodě. Doufám, že jsem nezklamala jako oficiální kloboučnice paní zakladatelku klubu Martinu Lewis, která akci pořádala a pozve mne i na další ročníky.

A tady u nás, dodržují ženy tento zvyk s klobouky?
Ano, určitě. Diváci, kteří přijdou nejsou jen náhodní kolemjdoucí. Jsou to lidé, kteří se účastní těchto akcí všude po světě, cestují, znají etiketu a vědí, co se sluší a patří, a umí si to báječně užít.

A vy jste také měla klobouk?
No samozřejmě.:) Tady neplatí „kovářovic kobyla chodí bosa", já jsem ta první, která reprezentuje svoji značku a svůj styl. Navíc je to pro mne radost, moci nosit klobouk tam, kde se za vámi neohlíží kolemjdoucí.

A to se stává?
Bohužel ano. České ulice nejsou připraveny na cokoliv navíc, musíte mít džíny, tričko a sako, k tomu obří kabelku Louis Vuitton, aby jste zapadla. Cokoliv dalšího je bráno jako extravagance, ale mě to nevadí. Ráda vybočuji a nikdo mne nedonutí změnit můj vlastní styl, i když to znamená vydržet pohledy kolemjdoucích. Když chci zapadnout, tak si vezmu „jenom" čelenku.

Jak tedy vypadá Váš běžný outfit?
Miluju doplňky, takže základ většinou bývá velmi prostý a jednoduchý, sukně a top nebo tričko, k tomu pak přidávám lodičky, pásek, aby mi tvaroval postavu a samozřejmě šperky, to jest výrazné naušnice nebo náhrdelník a nakonec klobouk, teď v létě spíše čelenka. Výstřednost není v typu oblečení, ale v jeho barevné a stylové kombinaci.
Včera jsem třeba oblékla tričko „I love NY" , takové tu po turisty, k elegantní černé sukni, lodičkám , spolu s čelenkou ve tvaru zlatých obouček a brýle jsem měla i na krku místo náhrdelníku. To je takový můj styl, klasika versus rebel, odráží to moji schizofrení rozervanou duši, kde věčně bojuje punk a elegance.

A chystáte něco nového v nejbližší době?
Ano, připravuji podzimní kolekci, která bude předvedena na začátku srpna. Jsem ve stádiu výroby samotných klobouků a čelenek. Myslím, že se máte na co těšit a snad se to bude líbit. Mohu již prozradit, že používám pravé kožešiny a tvary se zase inspirují již tradičně anglickou klasikou a nevyhneme se ani tomu punkovému nádechu, který miluji. Někdo by si mohl myslet, že už budou nejty out, ale já je používát léta a taky další roky asi budu, neřídím se trendy.

A kde můžeme vaše modely vidět?
Vidět a koupit je můžete v jediném obchodě, který mne zastupuje. Je to Vici Fashion ve Vězeňské ulici v Praze. Tam najdete i tzv.outlet, takže si může koupit klobouk za cenu, kterou si může dovolit každý.

Děkujeme za rozhovor

KDO JE LIBKA SAFR?

Módní návrhářka a stylistka Libka Safr se v minulosti zabývala tvorbou oděvů, ale její poslední kolekce už je zaměřena pouze na klobouky. Inspirací je jí anglická a francouzská móda. "Z Francie si beru eleganci a z Anglie zase klasický střih a styl," říká návrhářka.

Britové jsou u vytržení ze znovuobjevených záběrů královny. Stačilo jedno slůvko | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama