reklama

8 zlozvyků, kvůli kterým předčasně stárneme

Medicína hodně pokročila a vnější příznaky předčasného stárnutí zvládne zamaskovat. Jak ale naše tělo uchránit bez plastických operací? Vyvarujte se těchto zlozvyků.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Předčasné stárnutí je téma, které se týká většiny z nás. Vzhledem tomu, že ovlivňuje celkový zdravotní stav, je třeba s tím začít něco dělat. Medicína hodně pokročila a vnější příznaky dokáže velmi efektně zpomalit, ale jak stárnutí odvrátit bez plastické operace?

Čas nejde zastavit, ale lze ovlivnit náš život natolik, abychom stárnutí trochu oddálili. Vše, co pro to musíme udělat, je vyhnout se několika nezdravým zlozvykům, které celý proces urychlují. Tady jsou...

1. Nestresujte se

Stres může způsobit nejen katastrofu mentální, ale také se objeví na vašem celkovém vzhledu. Měli byste se snažit se mu vyhnout nebo jej alespoň dostatečně vyvážit relaxováním. Pokud své životní vzestupy či pády prožíváte příliš vážně, nejspíš patříte mezi ten typ lidí, kterým se předčasné stárnutí nevyhne.

Doporučujeme: Strach ze stárnutí: Co vás děsí a co pomůže

Proč stres rozjíždí proces stárnutí? Důvodem je zvýšená produkce noradrenalinu a kortizolu, dvou negativních hormonů, které ovlivňují imunitní systém a zvyšují krevní tlak, čímž hrozí větší riziko kardiovaskulárních onemocnění. Alespoň dvakrát týdně zkuste nějaké relaxační cvičení, aromaterapii, jógu, vypusťte páru. Budete se cítit lépe.

2. Malá péče o pleť

Pravidelná péče o pleť neznamená, že si namažete na obličej noční a denní krém. Ale je třeba celkově pokožku hydratovat, dodržovat pitný režim. Dobře zvolené hydratační krémy, které odpovídají vašemu typu pleti, dělají zázraky. Díky své péči budete stimulovat přirozenou produkci kolagenu a elastinu, čímž zpomalíte tvorbu hlubokých vrásek.

3. Špatné stravovací návyky

Nechtěli jste jíst jako děti zeleninu a ovoce? Měli byste s tím začít alespoň teď. Antioxidanty jsou důležitou prevencí před volnými radikály, kterých je všude plno.

Ty útočí na kožní buňky a dokáží je pořádně poničit. Nejenže se zvýší tvorba vrásek, ale také hrozí větší riziko různých typů rakoviny. Změna je jednoduchá. Zařaďte si na svůj jídelníček ovoce a zeleninu.

4. Nedostatek cvičení

Sedavý způsob života vám na kráse zrovna moc nepřidá. Nejenže vám hrozí obezita, ale také různá kardiovaskulární onemocnění a poruchy ledvin. Chcete-li zůstat mladí a svěží, denně absolvujte alespoň 30 minut kardiovaskulárního cvičení. Tím se myslí chůze, jízda na kole, plavání, běhání, aerobik. Nejenže oddálíte proces stárnutí, ale můžete si život prodloužit i o 10 let.

5. Nedostatek spánku

Jako malí jsme si po obědě nikdy nechtěli zdřímnout, a co bychom za to nyní dali, že? Jenže teď už na to není čas. Alespoň se snažte spát dostatečně dlouho v noci. Pokud se málo vyspíte, nebudou jediným příznakem kruhy pod očima, skutečné nebezpečí hrozí uvnitř organismu.

Náš tip: Spánek: Škodí ho moc i málo. Kolik je "tak akorát"?

Když si nedopřejete alespoň sedm hodin spánku denně, můžete se nejen cítit hodně unavení, zbytí, ale budete mít tendenci více jíst, váš mozek nezvládne vydržet v práci bdělý, zhorší se krátkodobá paměť a mohou se vám pořádně splašit hormony.

6. Nepoužíváte opalovací krém

Mnozí z nás se chtějí v létě pořádně opálit a ochranné krémy by je jen zdržovaly. Dokonce i některé ženy spoléhají na to, že je před slunečním zářením ochrání i make-up. Jenže opalovací krémy s UV faktory mají svůj smysl. Nejenže zabraňují rozšiřování pórů, vzniku hnědých skvrn, ale hlavně nás ochraňují před rakovinou kůže.

7. Kouření

Zlozvyk, který nepochybně urychluje proces stárnutí. Dlouhodobé kouření působí na zuby, které se časem zabarví do žluta. Na vaší kůži se začnou objevovat jemné vrásky. Kouření ovlivňuje srdce a v neposlední řadě zvyšuje riziko vzniku rakoviny, hlavně úst a plic.

8. Nedostatek sexu

Sex nepřináší jen fyzické uspokojení a radost, že jste se svým partnerem. Ve skutečnosti je úžasným antidepresivem, které vám okamžitě zlepší náladu. Navíc je dokázané, že ti, co mají pravidelný sex, bývají mnohem zdravější.

Během milování se uvolňují endorfiny a další důležité chemické látky v těle, které zlepšují funkci imunitního  systému a také snižují riziko některých typů rakoviny.

Co podle vás ještě ovlivňuje stárnutí? Kterého z těchto zlozvyků byste se nikdy nevzdali? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: lifespan.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

20 nejlepších jídel k snídani

Vesnice mě nenávidí. Pořídil jsem si bulteriéra

Výklad snů. Co se dětem zdá a proč?


Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama