reklama

Ministr Kalousek a kouzlo rezervních fondů

Jak zlepšit bilanci rozpočtu

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Od roku 2004 mohou ministři zřizovat rezervní fondy a ukládat do nich peníze, které nestihli během roku utratit. Ukázalo se, že je nestíhají utrácet ani v dalších letech a přebytky v rezervních fondech dosáhly koncem roku 2007 celkové částky 97 miliard korun.

Tento trend obrátil ministr financí Kalousek. Od roku 2008 se peníze do fondů neukládají a ministři získávají pouze příslib, že je někdy dostanou. Prostředky z fondů se ovšem mohou utrácet do té doby, než budou vyčerpány. Loni se tak podařilo utratit cca 45 miliard.

Díky Kalouskovu obratu získávají ministři financí lepší kontrolu nad státními penězi, zároveň se tak zlepšuje bilance rozpočtu.
Podle národní rozpočtové metodiky se totiž peníze z rezervních fondů zahrnuly do výdajů státního rozpočtu v roce, kdy tam byly vloženy. Když se později utratí, na bilanci nemají vliv.

Jinak to vypadá podle evropské metodiky ESA95. Peníze z rozpočtových fondů se do veřejných výdajů počítají až v roce, kdy se utratí.

Národní metodika tedy loni nepočítala s útratou 45 miliard, a tak zřejmě zní hlavní důvod, proč deficit rozpočtu podle ní poklesl pod 20 miliard. Podle evropské metodiky ovšem byly veřejné finance ve schodku 1,2 procenta HDP, tedy cca 45 miliard. Ministerstvo financí ovšem tento výklad ještě nepotvrdilo.

"Evropský" schodek za rok 2008 by byl ještě vyšší, kdyby jako předloni bilanci veřejných rozpočtů nezlepšily hospodářské výsledky zdravotních pojišťoven. Podle předběžných odhadů bude loňský přebytek na úrovni roku 2007, kdy dosáhl 20 miliard. 

Zpět na článek o deficitu státního rozpočtu 2008   

 

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama