reklama

Milionové tajemství Šifry mistra Browna

Dokončení portrétu

Objemná Šifra mistra Leonarda mu navíc zajistila slávu a problémy na několik let dopředu. Když bylo jasné, že je americkým bestsellerem, jako první se ozval Lewis Perdue, který Browna označil za plagiátora vykrádajícího jeho knihy Dědictví mistra Leonarda a Boží dcera.

Soud jeho žádost o sto padesát milionů dolarů odmítnul a Brown zůstal čistý, byť nejeden čtenář ví, že za svoji "originální" metodu vděčí nejednomu předchůdci. 

V Česku si v době Brownova soudu stejně jako jeho knih všimnul jen sci-fi časopis Ikarie, druhé rozhodování o plagiátorství ze začátku letošního roku už téměř v přímém přenosu zajišťovala také domácí média. Jak by ne, vždyť Dan Brown se po Miloši Zemanovi stal loni neprodávanějším autorem.

O co šlo: dvojice historiků Michael Baigent a Richard Leigh tvrdila, že Brownovu hlavní tezi románu - tedy že mezi námi žijí potomci Ježíše Krista a Máří Magdalény - sepsali už ve své knize Svatá krev a svatý grál z roku 1982. Ani to soud neuznal jako krádež původní myšlenky. 

Baigent a Leigh mají aspoň radost z  honorářů za knihu, která se po soudu začala dobře prodávat. Brown si oddychnul, ale do toho už po několikáté přišlo varování z Vatikánu: nečtěte Šifru. Kardinál Bertone ji nazval protiklerikálním pamfletem, katolická církev v Libanonu ji zakázala a teď s uvedením stejnojmenného snímku do kin hrozí "nebezpečí" ještě větší.
 
Píše se, že Brownovou knihu si koupilo 40 milionů lidí v 45 zemích, ale dopad snímku ale několikanásobně větší.
Proto církev organizovala sympozia mající za úkol vyvrátit Brownovy omyly a snaží se přesvědčit čtenáře, aby populární knihu nepoužívali jako nové evangelium.

Infobox

Infobox

Brown v češtině

  • Andělé a démoni
    (Metafora 2003)
  • Šifra mistra Leonarda
    (Metafora 2003)
  • Digitální pevnost
  • (Metafora 2005)
  • Pavučina lží (Metafora 2005)
  • Da Vinciho kód - speciální obrazové vydání
    (Argo 2005)
  • Andělé a démoni - speciální obrazové vydání
    (Argo 2006)

 

Brown je nepřítelem katolického státu a nebízí se srovnání s osudem stíhaného spisovatele Salmana Rushdieho. Jenže ten se něčemu podobnému brání: "Nedávejte mě do souvislosti se Šifrou mistra Leonarda... román je tak špatný, že by mohl dát název všem špatným románům. Dan Brown musí žít. Lépe aby žil, než aby psal."

Literární kvalitou se netrápí cestovní kanceláře, po Paříži a Římě pořádají výlety "po stopách Da Vinciho kódu", Hollywood se těší na další trhák, v pátek vyjde počítačová hra a bezpočet neúspěšných spisovatelů dál bude parazitovat s knihami, které Šifru rozšifrovávají.

A co Brown? S šestimilionovou zálohou za práva k filmu zůstává ukrytý. Loni se v amerických knihkupectvích objevila kniha Cestovatel tajemného debutanta Johna Twelve Hawkse; o něm někteří spekulovali, že je to Brownovo alter ego.

Ale ví se jedině to, že připravuje volné pokračování slavného apokryfu. Pátá kniha s pracovním názvem Šalamounův klíč má znovu za ústředního hrdinu znovu profesora Roberta Langdona, který proniká do mystického a spikleneckého světa svobodných zednářů.

Brown by ji měl vydat příští rok, už jako jeden z nejslavnějších spisovatelů planety.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama