reklama

Mezi Američany roste zájem o vasektomii. Může za to zpřísnění protipotratových zákonů

Stále více Američanů dobrovolně podstupuje vasektomii. Četnost zákroků, při nichž dojde k přerušení chámovodů, které vedou spermie od varlat k močové trubici, roste v souvislosti se zpřísňováním protipotratových zákonů. Páry se snaží vyhnout nechtěnému početí a muži přebírají zodpovědnost na sebe.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Umělé přerušení těhotenství je v současnosti zakázané hned ve 14 státech USA. Přispělo k tomu rozhodnutí nejvyššího soudu, který letos v červnu zrušil přelomový verdikt v případu Roe vs. Wade, díky němuž byly interrupce od první poloviny 70. let ve Spojených státech povolené. Právo na potrat tak už momentálně není ústavně zaručeno.

Řadu amerických párů v produktivním věku zpřísnění legislativy vyděsilo. Počet lidí, kteří si na Googlu vyhledávali informace o vasektomii, vzrostl bezprostředně po vynesení rozsudku o 850 procent. Vyplývá to z dat výzkumné společnosti Innerbody Research. Nejvíce se o zákrok zajímali obyvatelé konzervativních států, jako jsou Texas nebo Florida. Píše o tom zpravodajský web stanice BBC.

Jedním z mužů, kteří nyní dobrovolnou sterilizaci plánují, je i pětatřicetiletý Lyon Lenk ze státu Missouri. Se svou partnerkou nemá ani jedno dítě a oba chtějí, aby to tak zůstalo. "Vasektomie je teď jediným způsobem, jak mohu přítelkyni ochránit před nechtěným početím. Hned jak právo na potrat přestala zajišťovat ústava, politici v Missouri zákony zpřísnili, což nás dost vyděsilo," vysvětlil Lenk, proč si zákrok nechá provést už příští rok v lednu.

Ochrana proti početí přitom dříve spočívala hlavně na ženách, které braly antikoncepci nebo si zaváděly nitroděložní tělíska. Vzrůstající zájem o vasektomii tak dosavadní trendy obrací a napovídá, že přibývá mužů, kteří se na preventivních opatřeních zabraňujících těhotenství snaží spolupodílet.

Patří mezi ně také třiadvacetiletý Keith Laue z Texasu, který se svou partnerkou vychovává tříletou dcerou, ale další dítě už nechce. "Texas se k ženám v otázce reprodukčních práv nestaví zrovna vstřícně. Moje přítelkyně má navíc nepříjemné zkušenosti s hormonální antikoncepcí, která jí způsobuje prudké výkyvy nálad, a nevyhovuje jí ani nitroděložní tělísko," přiblížil Laue.

O vasektomii poprvé zauvažoval, už když Texas loni zakázal provádět interrupce po šestém týdnu těhotenství. "Tehdy jsem zákrok nakonec odložil, ale když jsem v létě zaznamenal, že nejvyšší soud ústavní ochranu práva na potrat zrušil, okamžitě jsem se k urologovi objednal. Došlo mi, že musím taky převzít zodpovědnost a nenechávat všechno na své partnerce," řekl Laue.

Že proměna politické atmosféry ve Spojených státech zájem mužů o vasektomii rapidně zvýšila, potvrzuje i profesor klinické urologie a sexuologie na Yaleově univerzitě Stanton Honig. "Mnoho pacientů o zákroku přemýšlelo už dřív. Až verdikt nejvyššího soudu je ale kolikrát přiměl jednat. Řada urologů má v následujících měsících plné kapacity, obzvlášť moji kolegové v republikánských státech," dodal Honig.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama