reklama

Máte studující děti? Podívejte se, kolik je bude stát pronájem v univerzitním městě

Mnoho studentů i jejich rodičů aktuálně řeší ceny pronájmů v univerzitních městech. Podívejte se, jak se dá podle serveru Sreality.cz bydlet nejlevněji.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Shutterstock.com

Každý rodič, který finančně podporuje svého potomka na studiích, si bezesporu přeje, aby bydlel co nejpohodlněji a měl na učení klid. Ceny za komfort ale nejsou nízké. Na realitním portále Sreality.cz mohou studující vybírat z nejmenších bytů, sdílených bytů či samostatných pokojů. Podívali jsme se na aktuální ceny a analýza jasně ukazuje, že studentům se vyplatí bydlet pospolu ve sdíleném bytě, a že ceny nájemního bydlení oproti loňskému roku ve většině případů opět vzrostly. Letos v červenci byl medián* inzerovaných nájmů za malé byty napříč třinácti sledovanými univerzitními městy o 4 % vyšší než loni.

Nejlevněji vyjde bydlení v Ostravě, Ústí nad Labem a Opavě

Města, v nichž sídlí veřejné vysoké školy, se značně liší, pokud jde o výši cen nájemního bydlení. "Nejlevněji vychází pronájem malých samostatných bytů i vícepokojových bytů ke sdílenému bydlení v Ostravě, Opavě a Ústí nad Labem, nejdráže naopak v Praze a Brně, kde je z hlediska počtu inzerátů nejvíce možností k bydlení," říká Štěpán Matějka, datový analytik Sreality.cz.

Sdílení vyjde levněji než bydlení v samostatném bytě

Z analýzy vyplývá, že sdílení vícepokojového bytu několika studenty či pronájem samostatně inzerovaných pokojů nabízených na Sreality.cz je pro studenty výrazně levnější variantou nájemního bydlení než pronájem malého bytu. "Například v Praze či Olomouci mohou studenti pronájmem pokoje v bytě sdíleném s dalšími studenty ušetřit přibližně 5 000 Kč oproti pronájmu malého bytu, vezmeme-li v obou případech v úvahu mediánovou výši nájmu," uvádí Štěpán Matějka.

Studenti letos ve většině případů za nájemní bydlení zaplatí více než před rokem

Kdo si chce během studií dopřát luxus užívání vlastního bytu, ten si letos připlatí. "V letošním červenci byl medián inzerovaných nájmů za malé byty napříč třinácti sledovanými městy o 4 % vyšší než v červenci 2023. V Praze došlo k meziročnímu nárůstu nájmů u malých bytů o 6,6 %, v Brně o 3,2 % a v Olomouci o 10 %," uvádí Hana Kontriš, manažerka oborových služeb Seznam.cz, který realitní portál provozuje.

Meziroční nárůst nájmů platí i pro větší byty (2+1, 3+1 a 4+1)**, které mohou studenti společně sdílet. V Praze byl nárůst cen u tohoto typu bydlení 10 %, v Brně 6,5 % a v Ostravě 7 %. O něco levněji šlo naopak pořídit pronájem samostatného pokoje v Praze a Brně.

Zdroj dat: Sreality.cz, červenec 2024 a 2023, do analýzy jsou zahrnuta města, ve kterých se nacházejí veřejné vysoké školy (dle stránek MŠMT ČR), a vybrány inzeráty, které uvádějí stav bytu či pokoje: velmi dobrý, dobrý, novostavba nebo po rekonstrukci. Čím větší je v dané lokalitě vzorek inzerátů, tím relevantnější je údaj o mediánové ceně.

* Medián je číslo nacházející se uprostřed ve skupině analyzovaných čísel, kdy má polovina čísel hodnotu vyšší než medián a polovina čísel hodnotu nižší než medián.

** Výše nájmů za tyto vícepokojové byty jsou v analýze přepočítány na ceny za pronájem samostatného pokoje v těchto bytech, což odpovídá situaci, kdy si více studentů pronajme a sdílí takový byt.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama