reklama

Lípa srdčitá

Lípa srdčitá, lípa malolistá
Tilia cordata, Tilia parvifolia, Tilia platyphylla
Lidové názvy: lípka, lípa malokvětá, lípa zimní
Čeleď: lípovité, slézovité

Popis rostliny

Lípa srdčitá, také lípa malolistá, je opadavým listnatým stromem s hustou korunou. Dorůstá až do výšky 40 m a dožívá se úctyhodných 600 let. Je národním stromem Česka.
Mladá lípa má hladkou šedivou kůru, později podélně praská a tmavne do hnědošedé barvy.
Lípa malolistá má střídavé, dlouze řapíkaté listy se srdčitě okrouhlou čepelí a zubatým až pilovitým okrajem. Horní strana listů je sytě zelená, spodní modrozelená. Listy jsou lysé, vyjma paždí žilek, které pokrývají rezavě hnědé chloupky.
Během června a července strom kvete. Pětičetné květy s pýřitým kalichem a korunou jemně žluté barvy provází intenzivní medová vůně. Vždy 5 – 15 květů vyrůstá v dlouze stopkatém květenství (vijanu). Spodní část stopky květenství srůstá s blanitým, podlouhle jazykovitým listenem zelenožluté barvy. Plodem jsou kožovité nažky kulovitého tvaru.
Název stromu pochází z řeckého slova „ptilon“ s významem „křídlo“, odkazuje na blanité listeny květenství.

Původ a výskyt

Lípa srdčitá je původním druhem střední a východní Evropy. Dodnes je k vidění po celém evropském kontinentu, vyjma nejjižnějších a nejsevernějších částí.
Na Kavkaze lípa roste v souvislých porostech, ovšem často v keřovité podobě. U nás osídluje smíšené či lužní lesy. Jako solitéra zdobí zámecké zahrady i vesnické návsi, doplňuje kostely či kapličky, vytváří majestátné aleje.
Lípa srdčitá upřednostňuje vlhké, propustné humózní půdy, slunná až polostinná stanoviště. Nesvědčí jí velmi kyselé půdy a smog. Množí se většinou semeny.

Léčitelství

Lípa srdčitá je zdrojem flavonoidů (kvercitrin, astragalin, tilirosid, hesperidin), slizů, tříslovin, saponinů či fytosterolů. Obsahuje také organické kyseliny a vonnou silici s fornesolem, geraniolem a nerolidolem.
V léčitelství se uplatňuje celé květenství lípy včetně blanitého listenu. Sbírá se hned na počátku květu, od června do července. Ideální doba pro sběr jsou odpolední hodiny. Lípa se suší rychle, na stinném a vzdušném místě. Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C. Droga se uchovává v suchu a temnu.

Léčivé účinky lípy

- má mírné protizánětlivé vlastnosti
- je potopudná a slabě močopudná
- snižuje horečku
- podporuje léčbu kašle, odhleňuje
- ulevuje při potížích horních cest dýchacích
- působí protikřečově
- stimuluje činnost žaludku, žlučníku a střev
- zvyšuje sekreci žaludečních šťáv
- povzbuzuje chuť k jídlu
- pomáhá při onemocnění ledvin a močového ústrojí
- je prospěšná při vysokém krevním tlaku
- zklidňuje při stresu a psychickém napětí

Podávání a užití

Lípový květ v léčitelství slouží zejména jako čajový nálev (lžička sušené drogy se zalije šálkem vroucí vody, nechá se luhovat 10 – 15 min. v uzavřené nádobě, poté se scedí). Popíjí se po šálku 2 – 3x denně. Čaj z lípy má příjemně kořenité aroma a slizovitou, nasládlou chuť, skvěle se doplňuje s medem. Z lipových květů lze připravit i víno, likér nebo sirup (recept níže).
Lípa nemá vedlejší účinky a v rozumném množství ji lze užívat i dlouhodobě.
Obdobné léčivé vlastnosti jako lípa malolistá má i lípa velkolistá. Tyto druhy se vzájemně kříží, aby daly vznik lípě obecné. Další druhy lípy jsou pro léčebné využití nevhodné.
Lípa malolistá se často kombinuje s květem černého bezu. Bývá součástí čajových směsí při nachlazení a dýchacích potížích. S heřmánkem a meduňkou pak tvoří směs pro zklidnění nervů.
Jen zřídka se lípa užívá i vně. Nálev z květů poslouží k obkladům a omývání, k přípravě bylinné koupele nebo jako kloktadlo při zánětu dásní. Jako vlasová voda působí proti lupům, vlasům současně dodává zlatavý nádech.

Lipový sirup – recept

Na tři hrsti čerstvých lípových květů bude třeba 1 l vody, 1 lžička kyseliny citronové, 1 kg cukru, příp. hřebíček a skořice na dochucení.
Květ zalijeme horkou (nikoli vařící) vodou a necháme den luhovat. Následně scedíme, výluh spolu s cukrem a kyselinou citrónovou přivedeme k varu. Můžeme dochutit hřebíčkem a skořicí. Povaříme asi 15 min., poté slijeme do láhví. Sirup uchováváme v temnu a chladu.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama