reklama

Letadla CIA přistávala i ve Francii

Paříž - Skandál kolem mezipřistání tajných letadel CIA dosáhl už i do Francie.

Francouzský deník Le Figaro dnes informoval o tom, že letadla vypravená americkou zpravodajskou službou, přistála na francouzském území v posledních třech letech dvakrát.

Existuje podezření, že v rámci těchto letů Američané přepravují podezřelé teroristy do třetích zemí, v nichž při výsleších nemusí dodržovat omezení platná ve Spojených státech.

Podrobné zpravodajství o letech CIA do Evropy, ČTĚTE ZDE.

Informace deníku Le Figaro potvrdila i analýza letových manifestů 26 letadel CIA, kterou zveřejnil britský Guardian. Z ní vyplývá, že vedle dvou mezipřistání ve Francii přistály stroje CIA také patnáctkrát v Praze, osmdesátkrát v Británii a dokonce šestadevadesátkrát v Německu.

Úřady nic netušily

Francouzští politici až dosud tvrdili, že o přeletech letadel CIA nad Francií nic nevědí. Podle deníku Le Figaro je možné, že se lety uskutečnily bez vědomí francouzských úřadů. Lety deklarované jako soukromé, které jsou vypraveny ze zemí mimo Schengenský prostor, nejsou ve Francii speciálně registrovány.

Nové informace přicházejí krátce před cestou americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, která se do Evropy chystá příští týden. Dotazům na přelety letadel CIA bude muset čelit docela jistě. Počátkem tohoto týdne už například slíbila německému ministru zahraničí, že zprávy týkající se přeletů těchto letadel nad Německem prověří.

Poprvé Brest, podruhé Paříž

Podle informací deníku Le Figaro přistál tajný letoun CIA ve Francii poprvé v březnu roku 2002. Letadlo, oficiálně vedené jako soukromé, mělo mezipřistání v Brestu na severozápadě Francie. Přiletělo z Islandu a pokračovalo do Turecka, naplánováno přitom mělo ještě jedno mezipřistání v Římě. Zaměstnanci brestského letiště listu Le Figaro sdělili, že je posádka informovala o tom, že na palubě nikdo další není.

Druhé mezipřistání na francouzském území se mělo uskutečnit letos v červnu. Letoun vypravený z Norska měl zastávku na letišti poblíž Paříže. To samé letadlo podle informací deníku přistálo minimálně šestkrát na americké vojenské základně na Guantánamu.

Zprávy, že na jejich území přistávala letadla CIA, se týkají celé řady evropských zemí. Hned několik vlád už ohlásilo vlastní vyšetřování.

O vyšetřování, které spustila španělská vláda, ČTĚTE ZDE.

Vedle informací o mezipřistáních letadel CIA rozbouřila hladinu veřejného mínění v posledním měsíci také informace o tom, že CIA zřídila ve východní Evropě také zadržovací centra.

Podrobné zpravodajství o tom, jak na tuto informaci reagovali čeští politici, ČTĚTE ZDE.

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama