reklama

Lepší SPZ pro luxusní auta? Byznys úředníků, říká firma

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - Legální možnost vybrat si státní poznávací značku za příplatek dostanou zájemci až od roku 2015. Nová analýza však ukazuje, že se tak - zřejmě za úplatu - děje už nyní. Snadno zapamatovatelné značky jsou přitom rozšířenější u majitelů luxusních aut, největší podíl připadá na majitele mercedesů. Nejfrekventovanějším posledním čtyřčíslím jsou pak čtyři jedničky.

To jsou výsledky forenzní analýzy, kterou provedla společnost EY na základě dat Centrálního registru vozidel, České kanceláře pojistitelů a Českého statistického úřadu.

"Téměř každé druhé auto v Praze s prémiovou registrační značkou patří mezi luxusní značky," říká výkonný ředitel oddělení investigativních služeb a řešení sporů EY Tomáš Kafka. Za prémiovou SPZ jsou považována čtyřčíslí, složená buď ze stejných číslic, nebo takzvaná postupka či symbolická čísla.

Prémiové značky proto společnost hledala výhradně mezi luxusními vozy. V dostupných databázích nalezla asi 7,5 tisíce luxusních aut se snadno zapamatovatelnou "SPZ". Pravděpodobnost, že by byly tyto značky vybrány náhodně, je podle Kafky šestnáct ku deseti tisícům. "To nemůže být náhoda, ale nějaký systém nebo byznys," obává se Kafka.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama