reklama

Krvavou čistkou v KLDR vrcholí boj o čínskou cestu

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Krvavou čistkou v KLDR vrcholí boj o čínskou cestuPraha - Jako kdyby člověk sledoval film odehrávající se v době vrcholících stalinských čistek v Sovětském svazu na konci třicátých let. Na zasedání ústředního výboru strany je jeden z jeho členů veřejně ponížen, vyčtou mu nejen chyby, ale rovnou zločiny. Je obviněn z kontrarevoluce nebo spiknutí.

Pak k němu přistoupí přísně se dívající muži v uniformách, vybídnou ho, aby vstal, a odvádějí ho pryč. Kam? Na popraviště? Není to vyloučeno. Rozhlasová stanice Svobodná Severní Korea v úterý oznámila, že podle jejích zdrojů byl Čang Song-Tchek - strýc mladého severokorejského vůdce Kim Čong-una - popraven.

Poté, co státní televize zveřejnila záběry, jak ho odvádějí ze zasedání Ústředního výboru Korejské strany práce, už je vymazáván z oficiálních fotografií a v budoucnosti zmizí i ze všech knih a učebnic. Sedmašedesátiletý Čang Song-Tchek, ještě nedávno muž číslo dvě severokorejského režimu a rádce Kim Čong-una, spadl z oslavovaných mezi vyvrhele.

Těžko říci, zda byl skutečně popraven, protože zprávy pocházející od severokorejských uprchlíků v Jižní Koreji neodpovídají vždy pravdě, což platí i o zprávách od jihokorejské rozvědky.

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama