reklama

Zhoršila se vám pleť? V zimě potřebuje hlavně hydrataci

Zapomeňte na všechny mýty. V zimě pleť potřebuje především hydrataci.

Foto: Thinkstock

Oficiálně sice zima začíná až těsně před Vánoci, ale minimálně v péči o pleť byste ji měli brát v úvahu už teď. Stejně jako tělo chráníte před chladem teplým kabátem a čepicí, zaslouží si podobnou pozornost i pokožka. Zima je pro ni totiž úplně stejně velkou zátěží jako léto. Takže jak v těchto měsících upravit své zkrášlující rituály?

Kůže je přirozená ochranná bariéra organismu, chrání ji před mechanickými, tepelnými, chemickými a dalšími vlivy. A je také vystavena vlivům okolního prostředí, proto s přicházejícím podzimem a zimou bývá náchylnější k poškození větrem, chladem i střídáním teplot při přechodu ze zimy do tepla a podobně.

Jen samotná cesta do práce už vám ubližuje. Venkovní teploty klesají, navíc kůži venku bičuje vítr, déšť a za pár týdnů i sníh, a pak přijdete do vytopené kanceláře. V důsledku všech těchto negativních vlivů a změn se kůže rychleji vysušuje, může pálit, v důsledku překrvení červená a může se začít loupat.

V důsledku nižších teplot se navíc snižuje produkce mazových žláz, což vysušování a dehydrataci ještě podporuje. S rostoucím věkem pak dochází k výraznějším změnám kůže, přirozená ochrana v podobě mazu nebo potu se zhoršuje. Aby si kůže na celém těle zachovala svou hebkost, jemnost a vláčnost, potřebuje intenzivní péči.

V hlavní roli obličej

Zatímco kůži na zbytku těla venku chráníte oblečením, kůže obličeje si s počasím musí poradit sama. Nejvíc jí pomůžete tím, že zapomenete na mýtus, že voda z krémů v kůži zamrzá, a pořídíte si krém s vysokým obsahem hydratačních složek. Právě proto, že pleť v zimě neprodukuje tolik mazu jako třeba v létě, je potřeba ji hydratovat o to víc. Mnohem lepší než lehké či gelové přípravky budou pěkně hutné krémy. 

Jestli máte suchou pleť nejen v zimě, určitě si pořiďte jeden z denních krémů určených vyloženě na zimu. Obsahují správné množství výživných látek i antioxidantů, takže s nimi bude pokožka pěkně vláčná a nebude pnout.

Produkty na fotografii:

Noční krém s intenzitou masky, Extraordinary Oil Nutri-Gold, L'ORÉAL PARIS, 299 Kč; intenzivní výživný krém Lipo-Balance, EUCERIN, 544 Kč; regenerační olej Resilince Lift Restorative Oil, ESTÉE LAUDER, 2080 Kč; noční hydratační krém na zimní období Arctic Aqua, LUMENE, 310 Kč; hydratační krém Creme Hyper Hydratante, CBN, 1925 Kč, prodává charming4ever.com.

I v zimě byste samozřejmě měla používat jednou měsíčně masku. Nejlepší bude opět vysoce hydratační, například s bambuckým máslem. Naopak se v tomto období vyhněte hloubkově čistícím maskám, které by kůži teď mohly spíš uškodit a vysušit ji. 

Dodat hydrataci můžete i trochu jiným líčením. Jestli jste zvyklá používat kompaktní make-up, alespoň přes zimu ho vyměňte za tekutý, který bude kůži zároveň hydratovat. Před aplikací můžete pro větší vyživující efekt dvě kapky make-upu smíchat s kapkou hydratačního krému. Omezte také používání pudrů a zmatňujících přípravků, díky nimž byste obličej měla samou šupinku.

Zimní relaxace

Snad každý si v zimě rád dopřeje teplou koupel, neboť dokáže rychle prohřát celé tělo a také je to jeden z nejoblíbenějších způsobů relaxace, který pomůže zahnat únavu a stres. Protože ale voda, a horká obzvlášť, kůži vysušuje, je dobré do koupele přidat pěnu, nebo ještě lépe koupelový olej. Dobře ale funguje i tenhle trik: Ještě než se ponoříte do vany, natřete se olejem na tělo a vůbec při tom nešetřete. Pak si klidně dopřejte jakkoli dlouhý relax ve vaně a uvidíte, že až vylezete, budete mít kůži hezky vláčnou, a navíc se už nebudete muset zdržovat aplikací tělového mléka.

S peelingem opatrně

I když peeling patří k vašim oblíbeným procedurám, v zimě se mu raději vyhněte. Mechanický peeling totiž zbavuje kůži ochranných bariér – tedy ochranné vrstvičky na povrchu – kůže se může stát zranitelnější. Zkuste během koupele spíš jen kůži jemně promasírovat žínkou a častěji než jindy použít výživné krémy, tělová mléka či oleje, které napomáhají zamezit nadměrným ztrátám vody z kůže, regenerují ji a chrání ji před vlivy zevního prostředí.

Na ruce rukavice a krém

Ačkoli dostávají ruce v zimním období pěkně zabrat, ne každá žena nosí rukavice. A přitom je to velmi jednoduchý základ péče. Kromě rukavic je pak samozřejmě nezbytné používat regenerační krém na ruce – ošetří prasklinky, vyživuje a chrání pokožku. Rychlou vzpruhou je také zábal. Nejlepší na něj budou bavlněné rukavice, ale zvládnete je i s ručníkem. Na ruce naneste bohatou vrstvu výživného krému nebo třeba kokosového oleje a na dvacet minut zabalte.

Produkty na fotografii:

Olej do koupele, NIVEA, 200 Kč; obnovující balzám na rty Atoderm, BIODERMA, 249 Kč; krém na ruce s bambuckým máslem a medem, L'OCCITANE, 205 Kč; krém na ruce a nehty, VICHY, 149 Kč.

Kde hledat energii

Pokud v zimě častěji ztrácíte energii, zkuste ji dodat tělu jinak než kávou a čokoládou. Nejlepší je samozřejmě si na chvíli zdřímnout, ale to například v práci moc dobře nejde. Naštěstí je tady zajímavý trik z tradiční čínské medicíny, která umí celé tělo promítnout do bodů na uchu. Jejich aktivováním můžete i celkem snadno dobít energii. 

Stiskněte špičkami prstů ušní lalůček a zatáhněte směrem dopředu, dozadu a dolů. Překlápějte okraje ušního boltce směrem ven a na okrajích vždy zatahejte dolů – postupujte vzhůru po okraji ucha až nahoru. Pak špičku ucha podržte a vytáhněte vzhůru. Cvičení zopakujte dvakrát nebo třikrát. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Padání vlasů, suché konce: Jak se v zimě starat o účes?

Pozor na palmový olej: Číhá v jídle i v kosmetice

Povolání módní blogerka: Ina T. odkrývá, jak to chodí

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama