reklama

Za kruhy pod očima nemůže jen únava: Jak je zmírnit?

Ne vždy souvisí jen s nekvalitním spánkem a ne vždy jdou zamaskovat kosmetickými proprietami. Jak je zmírnit?

Foto: Thinkstock

Nejsou jen známkou stáří. Má je kde kdo i v mladém věku. Ne vždy souvisí jen s nekvalitním spánkem a ne vždy jdou zamaskovat kosmetickými proprietami. Poradíme vám, jakými způsoby je můžete zmírnit.

Každá z nás kruhy a otoky pod očima někdy řešila. Ať už to bylo po postpubertálních mejdanech, které trvaly až do kuropění, nebo po probdělých nocích s miminkem a následné celodenní mateřské šichtě. Za některé z nás to "vyřešily" geny našich předků... 

Kruhy a otoky pod očima vznikají z mnoha příčin. Mohou vzniknout z pouhého nevyspání, ale také mohou být dědičným rysem, znakem nemoci (potíže s ledvinami nebo dutinami, alergie), stresu či špatné životosprávy (nadměrná konzumace soli atd.). Běžné otoky kolem očí nejčastěji znamenají nadměrné hromadění tekutin. 

Vzhledem k tomu, že kůže kolem očí je tou nejtenčí na těle, otoky a jejich zabarvení bývají bohužel poměrně výrazné. Co s tím? Máme pro vás tipy, které nikomu neuškodí a naopak mohou pomoci. Přečtěte si je.

Uberte sůl a alkohol

Právě změna životosprávy dokáže s kruhy pod očima do určité míry zatočit. Zvyšte přísun železa a vitamínu A (najdete ho nejvíc v mrkvi, rybách, játrech, špenátu, meruňkách a v mléce). Zvyšte příjem ovoce a zeleniny (ideálně té, která roste v našem časovém pásmu). Vyhněte se zvýšené konzumaci soli, alkoholu, tropického ovoce a pšenice. 

Zaměřte se na dostatečný přísun tekutin (pozor na kávu, která vysušuje), ale zase to nepřehánějte: čtyřmi litry vody ledviny víc zatížíte, než byste jim pomohli. Za všechna tato opatření vám (nejen) pokožka poděkuje a náramně se vám odvděčí...

Maskovací manévry

Jak kruhy pod očima schovat? "Pokud máte oteklé oči, vyhněte se krémům s obsahem minerálních olejů, které mají tendenci otoky zhoršovat. Pokud máte kruhy způsobené nevyspáním, nemocí, dehydratací, krémy na oči můžou s kruhy pomoci -  opticky část pod očima rozjasní, a pohled se tak otevře. 

Pokud jsou ale kruhy dány geneticky, zase tak velkou změnu nejspíš nezaznamenáte. Opět ale platí, že čím lehčí krém, tím lépe. Mezi mé základní doporučení patří: žádné těžké krémy a žádný minerální olej," vysvětluje make-up artistka Iva Davies.  

Pozor na středový trojúhelník

"Pokud nemáte velmi tmavé kruhy pod očima, stačí krémový korektor, který je o odstín (maximálně o dva) světlejší než make-up. Naneste ho na nejtmavší část pod okem a rozestínujte do ztracena. Také nezapomeňte zakrýt nejtmavší místo na obličeji, kterým je žíla ve vnitřním koutku oka. 

Pokud chcete obličej opravdu rozzářit, můžete světlejším odstínem vystínovat takzvaný středový trojúhelník – spojnice vnitřní koutek oka, spodní strana nosu, vnější koutek oka. U očí platí, čím méně, tím lépe, takže používejte co nejmenší množství produktu. 

U velmi tmavých kruhů pod očima, na které tělový korektor nestačí, si můžete pomoci barevným. Protože většina tmavých kruhů má nádech do fialova, modra nebo zelena, na neutralizaci použijte korektor v barvě meruňkové nebo lososové. Na takto zabarvený korektor ještě naneseme tělový, aby se nám pleť pěkně sjednotila," dodává Iva Davies.

Intenzivnější řešení

S kruhy pod očima může velmi dobře pomoct korektivní dermatologie a estetická medicína. Jak přesně? "Záleží, zda se jedná pouze o barevnou změnu kůže, o tmavé kruhy. K tenčí a průhlednější kůži máme mnohdy genetické dispozice nebo to může mít spojitost dokonce s onemocněním ledvin. 

Nejjednodušším řešením kruhů pod očima je samozřejmě kosmetická kamufláž kotektorem. Někdy je však pod očima vidět i jakési propadnutí kůže (zářez) v místě slzního koryta. V takovém případě se dá prohlubeň vyplnit kyselinou hyaluronovou," vysvětluje Katarína Třísková, korektivní dermatoložka Medicom Clinic, pražské kliniky estetické dermatologie a plastické chirurgie.

"Jindy jsou kruhy pod očima způsobené protlačením tuku pod okem – lidově řečeno máme takzvané pytle. Pak se vyplatí podstoupit chirurgickou metodu zvanou transconjuctivalni blepharoplastika neboli plastická operace dolních očních víček. Anebo jsou tmavé kruhy pod očima spojené s nadbytkem kůže, a tu lze odstranit dnes už poměrně běžnou a finančně relativně dostupnou operací očních víček. Oční okolí můžete průběžně udržovat také jeho důkladnou hydratací, laserovým ošetřením, radiofrekvencí či plasmaterapií," doporučuje doktorka Třísková.

Věděli jste, že...?

  • Pokud trpíte ranními otoky očí a spíte dostatečně, možná je to dané prostě tím, že v noci pochopitelně nemrkáme, a ráno se tak probouzíme se syndromem suchého oka, ke kterému je náchylných čím dál více lidí. Otoky však většinou do dvou hodin od probuzení mizí. 
  • Pokud si dáte čtrnáctidenní až třitýdenní kúru 0,5 litru urologického čaje denně, mohou kruhy pod očima ustoupit
  • Taková salátová okurka dokáže stáhnou cévy v oblasti očí a otoky ustoupí? (nakloňte hlavu, zavřete oči, položte na ně a pod ně plátek okurky a vydržte 5 až 10 minut) 
  • Série celotělových ručních lymfatických masáží zmůže i s kruhy pod očima mnohé?

Produkty na fotografii:

Krém pro 24hodinový jas, Powercell Eye Cream, Helena Rubinstein, 1900 Kč; oční gel na unavené oči, Dermacol, 169 Kč; sérum proti stárnutí, Super Multi Eye-Opening Serum, Kiehl's, 1850 Kč; tekutý korektor, Radiance Reveal, Bourjois, 299 Kč

Putinovo Rusko už se ničím netají. Vzhlíží k Sovětskému svazu a lační po pomstě | Video: Kristýna Pružinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama