reklama

Přírodní vůně vám zvednou sebevědomí. Které jsou ty nejlepší?

Zahalit se do oblaku krásného parfému už samo o sobě povzbudí sebevědomí. K tomu, abyste si více věřili, ale přispějí i jednodušší vůně. Záleží na tom, jak ovlivňují náš mozek. Velmi rychle je vnímá a čichové nervy jsou propojené s částí, která má na starost citové reakce.

Foto: Thinkstock

"Čich je velký fenomén. Některé studie tvrdí, že si pamatujeme veškeré vůně a pachy, které během života zaznamenáme. Když ucítíme například vůni skořice, vybaví se nám úžasný závin od babičky," vysvětluje aromaterapeutka Veronika Jiravová. S čichovou vzpomínkou pak přijde i pocit klidu, bezpečí a pohody.

To ale není jediná emoce, kterou vůně dokáží ovládnout. Hrají v našem životě klíčovou roli, aniž bychom si to často vůbec uvědomovali. Ovlivňují naši náladu, chování i vnímání okolí. Lidské podvědomí reaguje a nejen podle zraku či sluchu, ale také hodně spoléhá na čich.

Jak se sami cítíte? 

Pomáhají například uchovat vzpomínky a podle posledních výzkumů působí silně i na lidskou sebedůvěru a představu o vlastní atraktivitě, což se dosud vědělo jen relativně málo. 

Důležitost čichového smyslu ve vzájemných sociálních vazbách a chování mezi zvířaty je známým faktem. Naproti tomu u primátů, a zvlášť u člověka, byl čich v minulosti považován za méně důležitý smysl.

Jak funguje lidský čich?

Jak funguje lidský čich?

Již od útlého věku identifikují děti po čichu matku, čichový aparát pomáhá při vytváření prvních vazeb u prepubertálních dětí a svou roli hraje i při reprodukčním chováním v pozdějším věku. Pach lidského těla podává informace o ovulačním cyklu, dominanci či genetické spřízněnosti jedinců. Kromě vlivu na samotné uživatele parfémů ovlivňuje jejich využívání skrze nositele i jeho okolí, zvláště silný vliv pak má na vztahy, sexuální přitažlivost a významně působí při pracovních pohovorech.

Aktivní vonná látka proniká do čichového centra v mozku, odkud ovlivňuje autonomní nervový systém. Tak může příjemná vůně přispět ke zlepšení nálady, celkové atmosféry, ale i pocitu ze sebe sama. Těchto vlastností využívá i aromaterepie.

Voňaví muži jsou víc sexy

Zajímavé výsledky přinesl výzkum britských vědců z fakulty biologie Univerzity v Liverpoolu. Při slepém testování zkoumali vliv používání deodorantu na lidské chování a sebevědomí.

Mužští účastníci experimentu dostali buď aerosolový sprej s obsahem parfému a antimikrobiálních složek, nebo totožný sprej bez aktivních složek. Ženské účastnice mezi skupinami nevypozorovaly rozdíly v atraktivitě jejich členů na základě fotografií, ty samé ženy při zhlédnutí videí s testovanými muži uváděly skupinu, která používala aktivní sprej, jako přitažlivější.

Působí na naše podvědomí

Vůně jsou silně emotivními vjemy. Molekuly vonných látek se nejprve dostávají do čichového centra a působí přímo na limbický systém i centrální nervovou soustavu - vědomím to vlastně vůbec nedokážeme ovlivnit.

Prakticky okamžitě začnou měnit naši náladu, vyvolávají silné asociace, podporují fantazii a tvořivost. 

Hlavně přírodně

A jaká vůně konkrétně povzbují naši psychiku, dodá sebedůvěru a pocit, že 'na to máme?' Tady jsou - a není náhoda, že jde o výlučně přírodní aroma.

  • ovoce - zejména citrusy a jablka
  • magnolie
  • třešňové květy
  • růže
  • jasmín
  • bazalka, rozmarýn, máta peprná

Výhodou je, že ani nemusíte kupovat esenciální oleje, stačí si přivonět přímo k věcem, které je obsahují a které určitě máte  snadno po ruce. 

Ale vůně, které pocházejí z přírodních zdrojů a působí pozitivně na  psychiku, se dají i koupit. 

Vůně agrume, inspirovaná vůní  řady Rakytníkové tělové péče od Weledy, je svěží, vitální kompozicí. Zachycuje sluneční paprsky prosvětleného dne, .který je plný pozitivní energie.  

Jardin de Vie rose připomíná vůni divoké růže z řady Růžové péče o pleť a slibuje nádech romantiky a poezie. S ní pocítíte harmonickou atmosféru a klid v duši. 

Vůně grenade, inspirovaná řadou pleťové péče s granátovým jablkem, láká do exotických světů a dává duši křídla. Zároveň přispívá k životní vyrovnanosti a zkušenosti. 

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama