reklama

Co dělat se zničenými vlasy a jak poznáme, co jim chybí?

Víte, co vám o vlasech prozradí tricholog a co potřebuje vaše hříva, abyste byla zase za lvici salónů?

Foto: Profimedia.cz

Mořská voda a sluníčko zanechají na vlasech mnoho nechtěných suvenýrů z jinak báječné dovolené. Právě nyní přichází okamžik, kdy musíme vlasům navrátit to, o co jsme je během léta připravily. Dehydratované vlasy potřebují dodat vláhu a roztřepené konečky naopak zastřihnout. Jaký postup však zvolit a co neopomenout?

Jedním z řešení, jak vlasy dostat skutečně rychle a profesionálně do formy, je návštěva trichologické poradny. Bezbolestné trichologické vyšetření nezabere ani hodinu času a skládá se z řady podrobných testů, díky nimž získáte dokonalý přehled o stavu vlasové pokožky i vlasů samotných. Pouze odpovídající diagnóza je nejlepší cestou, jak zvolit to účinné řešení.

"Během léta působí na vlasy silné UV záření, slaná mořská voda a další vlivy. To vše v kombinaci se zvýšeným pocením poškozuje kromě vlasů i pokožku hlavy. Z toho důvodu doporučuji nejprve hydratovat vlasovou pokožku. Pokud bude v pořádku, výrazně se to promítne i do celkového stavu vlasů," říká tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví CLINICAL Hair&Health. K tomuto účelu doporučuje tricholožka použít vlasové vody a šampony určené pouze k ošetření vlasové pokožky.

Podívat se na kořínek

Pokud víme, co chybí vlasové pokožce, můžeme se postupně zaměřit na vlasy. Také u nich začínáme od základu, tedy od kořínků. "Za pomoci trichologické mikrokamery lze snadno zjistit i stav kořínků vlasů. Díky tomu poznáme, zda je vlas dostatečně vyživován a v čem tkví problém, pokud například neroste či se hodně třepí," doplňuje tricholožka Lenka Kašpaříková. Po sérii těchto vyšetření již není problém aplikovat kúru pro domácí použití.

Zbavte se sulfátů a silikonů

Správný výběr preparátů je pro zdraví vlasů nezbytný. Ve chvíli, kdy chceme dostat vlasy rychle do formy, hrají ještě větší roli. Pokud si nejste jisté s jejich výběrem, poraďte se s odborníkem. Pomoci vám může tricholog, kadeřník či dermatolog.

"Experimentování s preparáty se může na vlasech neblaze podepsat. Přednost bychom měly dát přípravkům bez obsahu chemických látek, především sulfátů a silikonů, které jsou v kvalitní vlasové kosmetice nahrazeny látkami Codamidopropyl Betaine, Sodium Myreth Sulfate, Sodium Cocoamphoacetate, Coco Glucoside, Disodium Lauryl Sulfoccinate, Decyl Glucoside, Yucca Foaming Extract a PEG-80 Sorbitan Laurate," upozorňuje tricholožka. Po létě bychom měly volit výživové přípravky s obsahem vitamínů, přírodních proteinových látek, keratinu a kolagenu.

Doplňte vitamín A a vápník

Na dovolených občas zapomeneme i na pevné stravovací návyky, což se může neblaze podepsat i na stavu vlasů. Na nic nečekejte a do stravy doplňte potřebné vitamíny a minerální látky. Jedná se především o vitamín A (redukce mazových žláz), antioxidant C, vitamín E a dále vitamíny B-komplexu proti vypadávání vlasů.

"Z minerálních látek jsou pro zdravý růst vlasů nezbytné vápník, který tvoří jejich základ, dále křemík vhodný pro posílení vlasů do délek, zinek slouží především jako účinná prevence proti vysušování a určitě hořčík, s jehož pomocí můžeme vlasy ochránit před lámáním," upozorňuje na důležitost dostatku minerálních látek lékařka Drahomíra Kotlářová z L centra v Pardubicích.

O trichologii

Trichologie vznikla spojením věd dermatologie a kosmetiky a soustřeďuje se na hygienu vlasů a jejich zdraví. Na rozdíl od dermatologa se však tricholog nezabývá léčbou nemocí či anomálií kůže, ale věnuje se péči, hygieně a léčbě vlasů, včetně vlasových cibulek a vlasové pokožky. Odborníci doporučují absolvovat trichologické vyšetření jednou za čas i preventivně a účinně předejít problémům.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama