reklama

Video: Naučte se konečně chránit kůži před sluncem

Přestože se o tom píše pořád dokola, spousta lidí stále ještě při pobytu na slunci nepoužívá opalovací krém, nebo ho aplikuje špatně. Nepatříte mezi ně?

Foto: Thinkstock

Je známo, že opálená pleť nám opticky ubere na váze a samozřejmě vypadá výborně. Je ale také dobré myslet na své zdraví…

Jarní sluníčko dobijí energií, o kterou nás zima tak trochu obrala. Jakmile se ale síla slunečních paprsků zintenzivní, měli bychom začít myslet na sluneční ochranu. Broskvová nebo hnědá pleť je sice moc krásná, ale někdy je lepší nahradit skutečné opalení samoopálením, nebo si alespoň dát pozor a chytání bronzu neuspěchat.

Jděte na to pomalu

Pár minut slunění denně, řekněme deset, patnáct, vám zvedne náladu a dodá zásobu vitamínu D. Když si takových pár minut dopřejete pravidelně, vaše pokožka brzy získá zlatavý nádech a přitom zůstane zdravá.

Určitě také zapomeňte na opalování mezi 11. a 15. hodinou, kdy je slunce nejintenzivnější a pro kůži nejškodlivější. Během opalování je dobré hydratovat tělo vodou také zevnitř.

Výběr opalovací kosmetiky

Vybrat si ideální opalovací kosmetiku je samozřejmě stěžejní. I na pár minut je dobré se namazat, pokud si nechceme přivolat předčasné vrásky nebo něco horšího.

Největší zárukou jsou opalovací přípravky SPF 50+, těmi byste měli ošetřovat nejen sebe, ale také citlivou dětskou pokožku pravidelně, tedy i před odchodem dětí do školky nebo školy . Už dávno bohužel neplatí, že krémy s vysokým faktorem stačí aplikovat jen na dovolené u moře.

Pokud ale hodláte své tělo vystavit slunci opravdu jen na pár minut, můžete sáhnout i po nižším UV faktoru. Když se slunit tuto sezónu začínáte, zkuste SPF30 a pokud už pleť "chytla základ", klidně snižte na SPF 20.

Krém nebo sprej?

Obecně platí, že krémy mají o něco hutnější konzistenci a jsou výborné na ošetření pokožky obličeje, který si zaslouží ještě o něco vyšší ochranu – o vrásky nikdo nestojí.

Samotný druh krému, na suchou nebo citlivou pokožku, anti-age a podobně vybírejte podle vašeho konkrétního typu pleti. Spreje mají jasnou výhodu, co se aplikace týče, snadno se nanášejí a roztírají, ty s jemnějším rozprašovačem dokonce ani roztírat nemusíte.

Přesto je lepší sprej nejprve nastříkat do dlaně a pak teprve rozetřít. Oleje ve spreji mají často nižší faktor a doporučují se nanášet především na kůži, která je už "předopálená". Mnoho olejů také podporuje zhnědnutí pokožky.

Je libo mléko?

Další možností jsou opalovací mléka, která se, díky své jemné konzistenci, snadno roztírají a dobře vstřebávají, proto jsou vhodná na obličej i tělo. Mléka většinou obsahují velké procento hydratačních složek, a dodají tak pokožce optimální vláhu. Když máte sklony k rychlému zhnědnutí, nebo dokonce spálení se, určitě sáhněte po mléku s obsahem panthenolu, které pokožku chrání.

Pečujte i doma

I když na slunci nestrávíte celý den, je dobré po příchodu domů nebo do hotelu, dopřát tělu lehkou sprchu a ošetření kvalitním produktem po opalování. Může to být mléko s obsahem panthenolu nebo olej s aloe vera, to už závisí na vašem typu pokožky a samozřejmě vkusu, i péče po opalování je ale velmi důležitá.

Řešením je samoopalování

Když máte alergii na slunce, přecitlivělou pokožku nebo prostě nechcete riskovat, ani vy nemusíte přijít o sametově hnědý tón pleti, stačí si jen vybrat ideální samoopalovací produkt a naučit se ho efektivně aplikovat. Jak na to?

Depilaci proveďte nejpozději den před aplikací. Chvíli před "samoopalováním" je dobré provést peeling celého těla, pak se nakrémovat hydratačním krémem – hlavně suchá místa jako jsou lokty či kolena. Na samotnou aplikaci si nezapomeňte vzít rukavice, aby váš počin nebyl hned patrný na dlaních. Naneste samoopalovací produkt pečlivě na celé tělo a obličej a nechte ho důkladně vstřebat.

Na sebe pak oblečte něco starého, čemu nevadí zašpinění a také se asi sedm hodin po aplikaci nekoupejte a nesprchujte. Vaše pokožka bude vypadat ještě lépe, když ji budete pravidelně hydratovat a asi tři až čtyři dny po aplikaci samoopalovacího přípravku provedete jemný peeling celého těla.

Co děláte špatně?

Následující video vám prozradí, že i když máte někdy pocit, jak důkladně jste se natřeli, nemusí to být vždycky pravda. Podívejte se, na která místa často zapomínáme, a kolik přípravku je doopravdy potřeba, abyste kůži spolehlivě chránili:

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama