reklama

Trvalá epilace: Zbavte se chloupků jednou provždy

Holení žiletkou je sice rychlé, levné a bezbolestné, jenže ho zejména v létě musíte provádět skoro každý den. Po vytrhávání epilátorem zase chloupky zarůstají. Jak to vyřešit, nejlépe jednou provždy?

Foto: Thinkstock

Zatímco depilace je metoda, kterou odstraníte jen viditelnou část chloupků, epilace je metoda, která dovede odstranit celé chloupky i s kořínky. Aby to nebylo tak jednoduché, epilace se ale dále dělí na dočasnou a trvalou.

Dočasná se provádí pinzetou, různými vytrhávacími elektrickými strojky, vosky nebo speciálními pastami, trvalá epilace nabízí prořídnutí chloupků v dané lokalitě navždy. K takovému druhu epilování se používají speciální lasery, intenzivní pulzní světlo, elektrokoagulace jehlou nebo ultrazvuk. Lasery a různé zdroje světla se od sebe liší vlnovou délkou (nm), maximální dosažitelnou energií, délkou pulsu, chladícím systémem i cílovou tkání. 

Trvalá epilace laserem

Jednu z nejpopulárnějších a nejúčinnějších epilačních metod současnosti představuje trvalá epilace laserem. K těm nejúčinnějším laserům na trhu patří přístroj LightSheer Desire, který mají na pražské Medicom Clinic. Odstranění chloupků jeho pomocí je až o 75 procent rychlejší a méně bolestivé než ošetření jinými epilačními lasery na trhu.

Před trvalou epilací laserem je ovšem vždy nutná konzultace s lékařem. Minimálně šest týdnů před ošetřením se chloupky nesmí vytrhávat, depilovat voskem, cukrovou pastou a nedoporučuje se ani volit jiné metody, které odstraní chloupek i s cibulkou. Ideálně den před ošetřením by měly být chloupky oholené žiletkou.

Přibližně hodinu před samotným ošetřením se na choulostivou partii pak může použít znecitlivující krém, díky němuž ošetření laserem téměř nebolí. Jedno sezení trvá asi dvacet až třicet minut, záleží ale na zvolené partii, na velikosti ošetřované plochy. Počet opakování se odvíjí od typu chloupků, lokality epilace a od fototypu kůže. Průměrně se však jedná o pět až sedm návštěv. 

Epilace intenzivním pulzním světlem

Nevýhodou laseru je, že perfektně zabírá jen na hodně tmavé chloupky. Pokud je tedy máte jemné a světlé, vyberte si raději epilaci intenzivním pulzním světlem (IPL), kterou dlouhodobě provádějí například v pražské Petra Clinic.

Průběh trvalé epilace intenzivním pulzním světlem se od epilace laserem v zásadě neliší. Ošetření je pro pokožku rovněž dobře snesitelné. U světelných impulzů klienti pociťují jen lehké štípnutí nebo pocit tepla. Také epilaci IPL je zapotřebí podstoupit opakovaně, zhruba třikrát až osmkrát v intervalu zhruba jednou za měsíc.

"Chloupky rostou v cyklech a při laserové epilaci je nutné je zachytit v růstovém stadiu. Světlo proniká v rychlých záblescích do spodní vrstvy pokožky, kde najde vlasový folikul díky jeho tmavšímu zbarvení, a přeměnou na teplo způsobí jeho odumření. Na rozdíl od laseru pracuje IPL světlo v širším spektru frekvencí, což je výhodou při odstraňování o něco světlejších či tenkých chloupků," popisuje Petra Řehořková, zakladatelka Petra Clinic.

Jednou z dalších výhod IPL je také jeho šetrnost, a tak se s ním dají odstraňovat i chloupky v obličeji. Protože ale ošetřená část těla nesmí alespoň týden na přímé slunce, je dobré ošetření ve tváři odložit až na podzim.

Epilace elektrickou jehlou 

Chloupky rostoucí v menších plochách na těle – například mezi obočím, nad horním rtem, na krku nebo kolem bradavek – můžete řešit také speciální elektrickou jehlou. Při ošetření se jehla zavádí podél chloupku. Každý kořínek je zasažen a narušen elektrickým proudem, jehož intenzita se nastavuje podle citlivosti klienta. Chloupek se nakonec vytáhne pinzetou.

Odstranění chloupků takzvanou elektrokoagulací bývá trvalé, je překvapivě bezbolestné a na těle po něm nezůstávají žádné jizvičky. Chloupky se ale odstraňují po jednom, tudíž je ošetření velmi pracné, časově náročné a rozhodně se nehodí k epilování větších ploch na těle (například nohou, zad či hrudníku). 

Odstranění chloupků ultrazvukem 

Nežádoucích chloupků vás může zbavit i trvalá epilace prováděná ultrazvukem. I tato metoda je ale vhodná spíše k epilování menších ploch na těle, tedy k odstranění chloupků v obličeji (na bradě, nad horním rtem, tvářích), na krku, v podpaží nebo v tříslech. Epilace ultrazvukem funguje na principu ultrazvukových vln pronikajících přímo ke kořínkům chloupků. Tam se vlny přeměňují v teplo, které chloupky poškozuje – oslabí je a zpomalí jejich růst. Při opakovaném ošetření pak chloupky přestávají růst úplně. 

Všechny avizované metody trvalých epilací se provádějí ambulantně a protože se jedná o estetické typy zákroků, nevztahuje se na ně zdravotní pojištění. Při žádné z těchto epilačních metod se téměř nevyskytují nežádoucí vedlejší účinky. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama