reklama

Cvičení pro líné: Aktivity na 30 minut, díky kterým zhubnete

Při jaké pohybové aktivitě zhubnete a kdy si vytvarujete postavu podle svých představ? Nemusíte chodit do fitness center, stačí vyjít ven.

Foto: iStock

Venku je krásně a vám se nechce zavírat nikde v tělocvičně? Žádný problém. Rozebereme si nejčastější letní pohybové aktivity, u kterých se procvičíte a uděláte něco pro svou kondici.

Běh, chůze nebo nordic walking

Pěší turistika je ideálním sportem pro všechny, ať jsou kdekoli. Nevyžaduje žádné velké počáteční investice a dostanete se do míst, kam auta ani kola nedojedou. Poznávejte nová místa a šplhejte na vyhlídky na kopcích. Posílíte svá stehna a boky a při průměrné rychlosti chůze 3,5 km/h spotřebujete až 130 kalorií za půl hodiny.

"Velkou výhodou pěší turistiky je, že vás dostane na přirozený vrchol intenzity zátěže, čímž spálíte i třikrát víc tělesného tuku než při běžné chůzi po bytě," říká Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours. "Běh, zvlášť v terénu, je velmi náročný na klouby a šlachy, nelze proto doporučit lidem s nadváhou a úplným sportovním začátečníkům. Naopak intenzivní chůze s holemi, takzvaný nordic walking, je šetrná k tělu a zapojuje až 90 procent všech svalů. Účinná je však pouze ve svižném tempu, a klidně kratší dobu, je to lepší než chodit pomalu a dlouze," dodává Brožová.

Beach volejbal

Hřišť na beach volejbal v současnosti stále přibývá a jsou součástí i restauračních zařízení. Pohyb v písku je extrémně náročný, ale při zábavné hře v rychlém tempu na to brzy zapomenete. Zpevníte si nohy, ramena i vnitřní core svaly. Za půl hodiny skákání a běhu na písčitém hřišti spálíte až 275 kalorií.

"Při plážovém volejbalu si zlepšíte koordinaci a vyváženě posílíte svalové skupiny celého těla - nohou, paží i zad. Při výskocích a výpadech do stran nejsou opomíjené ani břišní svaly. Nárazy tlumí písčitý povrch, takže klouby jsou v bezpečí," dodává Markéta Brožová.

Cyklistika

Výlety na kole patří k oblíbené zábavě mnoha Čechů. I při lehčí jízdě vydáte víc energie (204 kalorií za půl hodiny) než při chůzi. Výšlapem do kopce zpevníte hlavně stehenní a lýtkové svaly, sjíždění z kopce dolů naopak přináší neskutečné uvolnění a krásný prožitek.

"Jízda na kole je skvělou prevencí kardiovaskulárních onemocnění. Ideální je pravidelné šlapání o frekvenci 80 až 100 otočení za minutu, pokud jedete po asfaltu. Jízda na horském kole v terénu patří mezi nejnáročnější sporty vůbec. Bývá doménou už ostřílených cyklistů, u začátečníků často hrozí, že kvůli extrémní zátěži tělo nespaluje tukové zásoby, ale bere si kyslík a cukry," upozorňuje Brožová.

Plavání a potápění

Plavání prověří celé vaše tělo. V tropických dnech vám přinese osvěžení, ale pozor na příliš studenou vodu - čím nižší teplota, tím víc se musíte ve vodě hýbat, abyste svůj organismus dostali do stavu spalování namísto udržování tepla.

"Pozor ovšem na styl prsa s hlavou vystrčenou vysoko nad hladinu, který velmi namáhá krční páteř. Vítaným zpestřením plavání v bazénech jsou různé plavací pomůcky, které pomáhají zdokonalit práci rukou a nohou. Ještě efektivnější, co se týče výdeje energie, je plavání v moři a potápění," doplňuje Markéta Brožová.

Výživa v létě

Pořád však platí, že pohyb tvoří jen 30 procent, ale strava by měla brát 70 procent vaší snahy o lepší postavu. Letní strava je přirozeně odlehčená, plná ovoce a zeleninových salátů. Slunečné teplé počasí ovšem láká k pivu a večernímu grilování. Jak si zařídit jídelníček tak, abychom to, co jsme za den "odsportovali", večer nenabrali?

"Pokud se chystáte grilovat, vyhněte se tučnému masu a většině uzenin. Libové maso by naopak mělo být součástí dietního jídelníčku coby zdroj kvalitních a nezbytných bílkovin, které často především ženám chybí. Bílkoviny potřebujeme, aby tělo mělo z čeho budovat a udržovat svaly, ale také pro správnou funkci imunitního systému a mnoho dalších pochodů. Nemluvě o tom, že bílkoviny jsou skvělé na zahnání hladu. S nedostatečnou konzumací především červeného masa souvisí i chudokrevnost, která rovněž častěji trápí ženy než muže, dílem i proto, že ztrácejí krev pravidelným krvácením," radí Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama