reklama

Spousta žen se odličuje špatně. Patříte mezi ně?

Že je odličování nezbytně důležité, jistě víte. Znáte ale také správný postup, jak pleť opravdu důkladně vyčistit?

Foto: Nivea

Že je odličování nezbytně důležité, jistě víte. Znáte ale také správný postup, jak pleť opravdu důkladně vyčistit? Měla byste, protože jedině čistá pleť se může během noci nerušeně regenerovat, odpočívat, ale také vstřebávat účinné látky z krémů.

Jen pro pořádek, pojďme si zopakovat, proč je pravidelné čištění pleti vlastně tak důležité. A to nejen večer před spaním, ale i ráno, než na pleť nanesete všechny ty krémy a líčidla. 

Na povrchu kůže se neustále vytváří kožní film, který tvoří odumřelé kožní buňky, maz a pot a během dne se na něj ještě nachytává prach, pyl a veškeré nečistoty z okolního prostředí. Navíc se kůže ještě musí vypořádat s vrstvou make-upu (i když ten kvalitní pleť naopak chrání), pudru, očních stínů...

Záněty, vrásky, skvrny

Pokud tohle všechno důkladně nesmyjete, nečistoty na pleti oxidují a mohou zapřičinit vznik podráždění, ucpávání pórů či různé zánětlivé reakce. Jestliže navíc na ne úplně vyčištěnou pleť nanesete jakýkoli pečující přípravek, účinné látky se nedostanou k povrchu pokožky, nevstřebají se a pleť se jakoby dusí, a taková péče je samozřejmě úplně k ničemu.

Dalším důsledkem nesprávného čištění je také nadměrné maštění pleti, nebo naopak vysušování a dehydratace. Samozřejmě i rychleji vznikají vrásky, líčení navíc pořádně nedrží a vytváří skvrny, pokožka může být začervenalá, našedlá a působí unaveně.

Čím čistit?

Během noci pleť regeneruje, ale také funguje její samočistící proces, kdy se vylučuje pot a maz. Ranním čištěním tyto nečistoty odstraníte, a tak vašemu krému umožníte, aby se jeho ingredience dostaly přesně tam, kam mají.

Nejúčinnějším odličovacím prostředkem jsou micelární vody. Obsahují totiž aktivní částice zvané micely, které na sebe vážou veškerou špínu. Vyčistí tedy opravdu pečlivě a do hloubky a ještě navíc pleť hydratují a osvěží. 

Čtěte také: Zabavte mu svoji kosmetiku: V čem je mužská pleť jiná?

"Micely jsou shluky malých molekul ve vodném roztoku, které ve styku s pokožkou vytahují nečistoty," říká dermatoložka Yvonne Bergerová z BcD Clinic a upřesňuje: "Micely mají dva póly – hydrofilní a lipofilní. Lipofilní pól je schopný absorbovat tuky, kožní maz a make-up, naproti tomu hydrofilní pól umí rozpouštět prach a jiné nečistoty rozpustné ve vodě. Právě díky těmto částečkám lze dosáhnout bezchybného odlíčení bez zbytečného drhnutí pleti nebo použití dalších odličovacích přípravků."

Čím začít?

Čištění vždy začínejte odlíčením očí. Jedná se o nejcitlivější část obličeje, proto používejte speciální přípravek na oči, nebo se ujistěte, že ten váš je určený i k odličování očního okolí. Produkt naneste na tamponek a na chvilku jej přiložte na řasy a víčko, aby se líčidlo rozpustilo a šlo snadněji setřít. 

Líčidla stírejte krouživými tahy od vnějšího k vnitřnímu koutku oka, nikoli naopak. Až potom budete odličovat obličej, tahy by měly směřovat ze středu obličeje do stran a ven, a také zespoda nahoru, abyste nepodporovala působení přitažlivosti, a tedy tvorbu vrásek.

K čemu je tonikum?

Největší chybou, kterou při odličování často děláme, je, že použijeme jen jediný odličovací tampon a tím to pro nás končí. Správně by se ale měl měnit tak dlouho, dokud nezůstane úplně čistý.

V tom může pomoci i tonikum, které pleť dočistí a hydratuje, i když se zmíněnou micelární vodou už pravděpodobně nebude potřeba. Hodit se může tehdy, kdy používáte odličovací mléko nebo gel. Na tyto přípravky si nicméně dejte pozor, některé typy pleti mohou příliš zatěžovat a mastit.

Obzvlášť pokud máte mastnou, normální nebo smíšenou pleť, je dobré do své péče zahrnout jednou týdně také peeling, který ji zbaví odumřelých kožních buněk, přebytečného mazu a pomůže vyčistit póry.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vlasy v zimě: Nepodceňujte péči, začnou vám padat

Sexy i v šedesáti? Modelka "v důchodu" radí, jak na to

Zkroťte svoje chutě: Zjistěte, co vám tělo naznačuje

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama