reklama

SOS pro pleť: Restart po letním slunění

Jaké následky na naší pleti zanechá léto a slunce? A jakou nápravu pak musíme udělat, aby se všechno vrátilo do normálu?

Foto: Thinkstock

Na pokožce se nám po létě nejčastěji objevují pigmentové skvrny, sluneční alergie, ale pleť je i jakoby bez života. Přeschlá nebo přemaštěná. Proto je třeba se postarat o důkladnou péči. Jakou? Na to jsme se zeptali kosmetičky Věry Taušové ze Studia krásy BeDivine.

Pozor na hyperpigmentaci

"Nejčastějším problémem klientek po létě jsou pigmentové skvrny, které se vyskytují nejčastěji v T-zóně. Často se setkávám s hyperpigmentovým knírkem, který vzniká vlivem depilace chloupků v této oblasti. Je důležité si uvědomit, že vznik pigmentových skvrn vyvolávají všechny zdroje UV záření (slunce, solárium nebo jiné umělé zdroje). Nejedná se však pouze o záměrné opalování, ale o jakýkoliv pobyt na slunci.

Často se například zapomíná, že přes sklo (doma, v kanceláři, v autě) přechází značná část UV-A záření. Už několikaminutová expozice může u predisponovaných jedinců způsobit nerovnoměrnou aktivaci melanocytů a vznik hyperpigmentace. Je proto velmi důležité dodržovat zásady správné ochrany pokožky proti UV záření," vysvětluje Věra Taušová.

Na slunce s rozvahou

Sluneční záření může být kvůli riziku onemocnění rakovinou kůže nebezpečné, ale rozumné vystavení se slunci je z hlediska tvorby vitamínu D zcela na místě. Vitamín D se vytváří kontaktem slunečního záření s pokožkou. Na pokrytí potřebné dávky stačí vystavit slunci obličej a paže třikrát týdně po dobu zhruba patnácti minut. Záleží však také na barvě pleti. Lidé se světlejší pletí mohou využít až sedmdesát procent záření, zatímco ti s tmavší barvou pouze mezi třemi až třiceti procenty.

Když to se sluncem přeženete, může se vám objevit sluneční alergie. Její nejčastější formou je polymorfní světelná dermatóza. Za její vznik jsou zodpovědné UVA paprsky. Většinou se objevuje především na těch partiích, které nejsou na sluneční paprsky dostatečně zvyklé (výstřih, ramena). Projevuje se pupínky a červenými svědivými fleky.

"Aby k takovým kožním projevům nedošlo, je třeba chránit svou pokožku pomocí krémů s SPF faktory (30–50). I pokud se nechystáme na slunce, měli bychom používat na běžné nošení krém s vyšším obsahem SPF (nutně i u make-upu). V létě doporučuji pro pleť se sklony k přemašťování matující séra nebo krémy. Na trhu se objevily i matující báze, které pleť udrží v matu celý den, aniž by ji hloubkově vysušily. Pokud naopak potřebujeme pleť více hydratovat, doporučuji domácí masky na obličej (viz níže)."

Návštěva kosmetičky

"Přes léto klientkám nedoporučuji hrubozrnný peeling. V zimě ovšem naopak na tělo ano, na obličej ne. Vhodnou alternativou je gommage nebo enzymatický peeling. Zrohovatělé kožní buňky se na povrchu pleti rozpadají díky přírodním biologickým enzymům, získávaných z papáji nebo z aloe vera."

Není od věci zajít si po létě na kosmetické ošetření do vámi vybraného salónu, kde se vám a vaší pleti budou věnovat: odstraní se nečistoty v rozšířených pórech, ale také zrohovatělá kůže, stimulují se melaninové vlákna, rozboří se problematické hyperpigmentace, srovná se barevný tón pleti a vyživí se.

Vyzkoušejte domácí pleťové masky podle Věry Taušové:

AVOKÁDOVÁ MASKA

Vhodná: pro pleť bez energie a vláhy, zašedlou, nevyrovnanou, suchou.

Budete potřebovat: 1 zralé avokádo

Díky vysokému obsahu tuků, minerálů a vitaminů výtečně revitalizuje pokožku a přidá její jasný a svěží vzhled. Vitamín E, přezdívaný také prvek krásy, zase dodá pleti potřebnou ochranu. Příprava bude díky krémové konzistenci absolutní hračkou. Stačí vidličkou rozmačkat dřeň jednoho avokáda a pro posílení účinků smíchat se lžící zvláčňujícího medu. Necháte působit asi 20 minut a poté smyjte vlažnou vodou.

JABLEČNO-SKOŘICOVÁ MASKA

Vhodná: pro mastnou pleť.

Masky na mastnou pleť aplikujte pouze na obličej. Na dekolt použijte některou z výživných masek. Pleťová maska má antiseptické účinky, čistí a stahuje póry.

Budete potřebovat: 1 jablko, 1/2 bílého jogurtu, 1 lžička medu, 1/2 lžičky mleté skořice, 1 lžička nadrcených ovesných vloček nebo ovesné mouky.

Nastrouhané jablko smícháme s bílým jogurtem, medem, mletou skořicí a lžící ovesných vloček. Směs naneseme na pokožku a necháme působit asi 20 minut.

VÝŽIVNÁ BANÁNOVÁ MASKA

Vhodná: pro všechny typy pleti.

Ovocné kyseliny, které jsou obsaženy v banánech, zmenšují póry a zásobují pleť důležitými vitamíny. Banán dodává pleti vláhu. Díky vitamínu A má maska zpevňující a posilující účinky.

Budete potřebovat: 1 banán, 1 vaječný žloutek.

Také je možné přidat několik kapek oleje (kokosový, avokádový, levandulový). Smíchejte banán s jedním vaječným žloutkem a trochou oleje. Vypracujte na jemnou kašičku a naneste na očištěnou pokožku.

Necháme působit 20 až 30 minut.

MEDOVO-TVAROHOVÁ MASKA

Vhodná: pro suchou pleť. Med má dobré omlazující účinky, zklidňuje a vyživuje.

Budete potřebovat: 1 polévkovou lžíci medu, 2 polévkové lžíce čerstvého tvarohu, 1 žloutek.

Také je možné přidat několik kapek oleje (kokosový, avokádový, levandulový). Suroviny smíchejte v misce a směs naneste na obličej, krk a dekolt. Tuto masku můžete natřít i na části kolem očí, avšak nikdy ne na pohyblivá víčka. Nechte působit 20 minut, smyjte vlažnou vodou.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama