reklama
 

Sezona exotických dovolených je tu: Jak přežít dlouhou cestu letadlem

Proč o dovolené píšeme teď, když se venku teploty pohybují kolem nuly? Právě proto. Pokud se totiž na dovolenou někdo vydává teď, letí za teplem mnohem delší dobu. A pleť tak po cestě mnohem více trpí.

Foto: iStock

Když totiž letíte o prázdninách do Řecka nebo třeba do Egypta, trvá cesta letadlem pouhých pár hodin. Když ale letíte za teplem v zimě, musíte podstatně dál - a do exotických krajin to letadlem trvá podstatně déle, někdy i desítky hodin.

Když si k tomu pak připočtete ještě dobu strávenou na letišti, vyjde vám, že v klimatizovaných prostorách strávíte klidně i celý den, nebo více.

Výsledkem je vysušená pleť, která nepříjemně pálí, pne, může být začervenalá a podrážděná, nebo se dokonce olupovat. Dlouhý letu je sám o sobě trochu otravný, a tak vás tyto problémy na palubě letadla budou štvát dvojnásob.

Jak jim předcházet?

V první řadě můžete pleť na tuhle zkoušku připravit. "Je vhodné dopřát jí před odletem dostatečnou hydrataci, a to například pomocí domácí hydratační masky nebo pleti dokonce dopřát hloubkovou hydrataci, tedy takzvanou mezoterapii," radí Markéta Majerová, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic.

"Při tomto ošetření proniká až do podkoží směs cenných látek v čele s kyselinou hyaluronovou -látkou tělu vlastní, která je za hydrataci a regeneraci pleti přímo zodpovědná. Pokud toto ošetření nestihnete podstoupit před odletem, můžete jím pleť vrátit do formy, až se z dovolené či služební cesty vrátíte," dodává.

Naopak před cestou vynechejte jakékoli laserové ošetření, pokožka se po něm stává vůči slunci ještě citlivější a mohlo by dojít k nežádoucí reakci.

Co dělat v letadle?

Na cestu zvolte jen minimální líčení, ideálně třeba lehký BB krém, případně jen korektor na to nejnutnější - nebudete tak pleť zbytečně zatěžovat. Nestyďte se během letu o pleť důkladně pečovat, a klidně dodržujte podobné rituály jako doma.

Pro jednodušší odlíčení se vybavte odličovacími ubrousky, které pleť během dlouhého letu zbaví veškerých nečistot a zároveň ji příjemně osvěží. Klidně si do příručního zavazadla sbalte i slupovací hydratační masku. Ano, to myslíme vážně - v dnešní době není nic divného na tom, sedět pár minut v letadle s maskou na tváři. Zvlášť jestli poletíte přes Asii, a speciálně přes Koreu, můžete si být jistá. že masku bude mít na tváři každá druhá cestující. 

Pravidelně pleť osvěžujte termální vodou ve spreji a samozřejmě výživným hydratačním krémem. Nejde ale jen o pleť obličeje - po pár hodinách začnete pálení cítit i na rukách, proto mu předcházejte důkladným krémováním. Jestliže zapomenete vyživovat rty, mohou vám za to ještě dobrý týden "děkovat" olupováním a pálením. 

Produkty na fotografii:

Osvěžující pleťová voda Mark face water Neroli, 269 Kč, MARK, www.markscrub.cz; intenzivní sérum v kapslích, Peptide Pearls Duo, BIOLINE, 2555 Kč, www.biolinejato.cz; krém proti známkám civilizačního stresu, Slow Age, VICHY, 799 Kč; intenzivní hydratační krém, Bio-Hydrating Cream, NEOSTRATA, 1100 Kč.

Hodit se mohou také kapky do očí, zvlášť pokud je máte citlivější. Nosíte-li kontaktní čočky, rozhodně je na palubě letadla vyměňte za brýle. Zavlažujte ale i zevnitř a dodržujte pravidelný pitný režim. Alkoholu i kávě je ale lepší se vyhnout - podporují totiž vysušování.

Protože v půlce zimy máme už kůži zcela vybledlou, je dobré se lehce připravit i na nápor slunce, který najednou dostane. "S dostatečným předstihem, ideálně alespoň měsíc dopředu, můžete začít denně užívat doplněk stravy Beta-karoten," radí doktorka Majerová. S opalováním potom buďte trpěliví, začínejte s tím nejvyšším ochranným faktorem a pobyt na slunci dávkujte.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama