reklama
 

Seznamte se: Pleťový zázrak jménem zelený jíl

Nazelenalý mletý minerál označující se jako francouzský či také zelený jíl, má široké použití v kosmetice i v péči o poškozenou pokožku a má také řadu terapeutických účinků.

Foto: iStock

Zelený jíl neobsahuje žádné syntetické příměsi ani konzervanty, je zcela přírodního původu. Z pokožky absorbuje nežádoucí látky, zjemňuje ji a zklidňuje.

Jedná se o směs oxidů kovů, zejména oxidu křemičitého a minerálních elementů, mědi a kobaltu. Má velice široké spektrum použití v léčebných lázních, rehabilitaci a při pěstění pleti v kosmetických salonech. Vedle klasických pleťových masek se dá využít na obklady, zábaly či třeba koupele.

Pro každou pleť

Díky svým schopnostem vázat na sebe řadu toxických látek a tím pročišťovat pleť je vhodný k použití pro všechny typy pleti. Obecně se jíl míchá s tekutinou, která aktivuje čisticí schopnosti minerálu. Druh tekutiny se volí podle typu pleti. Do misky se nasype hrudka jílu, zalije se zvolenou tekutinou, která se nechá zcela vstřebat. Teprve poté se směs vymíchá do hladké, středně řídké kaše a aplikuje se na očištěnou pleť. Síla vrstvy se odvíjí od toho, jak dlouho má maska na pleti být – čím déle, tím vyšší vrstva. Tím, že maska v průběhu působení vysychá, je vhodné ji zvlhčovat nebo překrýt potravinářskou fólií. Připravte si masku podle našich návodů a vašeho typu pleti.

Jílová maska pro suchou a citlivou pleť
Do základní směsi jedné polévkové lžíce jílu a vody se do vzniklé kaše přidává jedna kávová lžička avokádového, mokřadkového nebo olivového oleje. Maska se aplikuje v silné vrstvě a nechá působit zhruba 10 minut, po jejím omytí se doporučuje ošetřit pleť hydratačním krémem nebo obličejovým regeneračním olejem.

Jílová maska pro citlivou a zánětlivou pleť
Základ opět tvoří jedna polévková lžíce zeleného jílu. V jiné misce smíchejte jednu polévkou lžíci mandlových nebo jiných obilných otrub s vodou, krátce povařte a pak nechce vychladnout. Otruby lze nahradit chia semínky, která stačí jen smíchat s květovou vodou. Necezené otruby či semínka smíchejte s jílem, přidejte čerstvou jahodu a aplikujte v silné vrstvě. Nechte působit 10 minut, poté smyjte a následně aplikujte krém či olej.

Jílová maska pro mastnou pleť
Smíchejte jednu až dvě kávové lžičky s vodou nebo pleťovou vodou s mateřídouškovou a přidejte šťávu ze dvou čerstvých okurek. Naneste silnou vrstvu a nechte působit 15 minut. Po smytí masky ošetřete pleť čisticím krémem Tea Extra nebo bylinným gelem.

Zjemňující maska pro všechny typy pleti
Připravte si odvar ze dvou polévkových lžic mandlových nebo jakýchkoli obilných otrub. Odvar smíchejte se dvěma polévkovými lžícemi jílu a přidejte čtvrt plodu avokáda. Pečlivě promíchejte a nechte 20 minut odležet, teprve pak aplikujte a smyjte po 20 minutách působení. Aplikujte krém nebo gel podle typu pleti.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama