reklama

Proč musíte vidět seriál Euforie: Šokující podívaná, která teď udává trendy v líčení

Mluví o něm nejen celá Amerika. Seriál z produkce HBO, kde hlavní roli hraje zpěvačka a herečka Zendaya ukazuje skupinu středoškoláků, kteří se snaží zorientovat ve světě i své sexualitě. A u toho mají velmi kreativní make-up. Dokonce byl make-up odkazující přímo na tento šokující seriál k vidění na přehlídkách fashion weeku v New Yorku.

Foto: HBO

Pro konzervativnější diváky je seriál velmi těžce skousnutelný. Ukazuje hodně převážně mužské nahoty, drogy, traumata ze sociálních sítí. Líčí se tu dívky i chlapci, výraznými stíny, a neobejdou se ani bez kamínků okolo očí.

Každá postava v seriálu má nejen šatník, který ji přesně definuje, ale také líčení. Vizážistka Euforie Doniella Davy získala velký prostor pro své kreativní pole působnosti. Takzvaná Generace Z, o které seriál pojednává (děti narozené v polovině 90. let až do prvních nultých let), totiž vnímá make-up úplně jinak než jejich předchůdci. Je pro ně zdrojem sebevyjádření, a je proto jedno, zda se líčí dívka, nebo chlapec. Líčení tedy není primárně zdrojem opravy něčeho, co se jim na sobě nelíbí. Rádi posouvají hranice toho, co vnímáme za obecně "hezké" nebo "představitelné".

Třpytky místo slz

Když chtěla vizážistka Doniella Davy ukázat, že postava Rue trpí, místo slz jí pod oči nalepila masivní glittry. Zároveň je to opět konfrontace se stereotypy, protože seriálová Rue se o módu příliš nezajímá, navíc je závislá na drogách.

Zpátky do minulosti

Připadá vám natolik výrazné líčení nepochopitelné? Proč si to "ti mladí" vymýšlí? Pak vězte, že inspirací hlavní vizážistky Euforie Donielly Davy byly ikony z minulého století jako modelka Twiggy (vzpomeňme si na její linky a umělé řasy), či Nina Simone. Barevné stíny na očích zase viděla u hudebnic a obdivovatelek glam rocku ze sedmdesátých let minulého století. Takže, všechno tu už jednou bylo.

Co na to vysoká móda?

O seriálu Euforie se mluví nejen mezi diváky, ale také vizážisty velkých módních domů. V jednom rozhovoru to přiznala například Kate Lee, která pracuje pro Chanel. Mezi její klientky patří řada hollywoodských hvězd, včetně Anne Hathaway nebo Emmy Watson, v jednom rozhovoru přiznala, že o líčení v Euforii mluví se svými kolegy. Najednou totiž "šminky" nejsou pouhým prostředkem pro zkrášlení, ale především jako způsob vyjádření sebe sama.

Není to slušivé

Vizážistka hereček Jessicy Chastain nebo Millie Bobby Brown Kelsey Deenihan se také nechala slyšet, že Euforie je jeden z největších trendů současné kosmetiky. Podle ní ale výrazný oční make-up není slušivý mimo extravagantní události typu Met Gala nebo fashion week. Mimochodem, make-up jako vystřižený právě ze seriálu Euforie byl k vidění na přehlídkách návrhářů Jeremy Scott, Christian Siriano nebo módního domu Moschino.

Souvisí to s politikou?

Vlasový stylista Daniel Moon, který pracoval s Miley Cyrus nebo Kanye Westem, zase prohlásil, že extravagantní líčení je reakcí na konzervativní politickou náladu všude ve světě. Je to podle něj oblast, kde se lidé mohou vybouřit, protože nepodléhá žádné kontrole.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama