reklama

Saunování: Znáte správný postup i nejčastější mýty?

Je to tak běžná záležitost, a přesto kolem ní stále koluje tolik mýtů a nepravd. Seznamte se s největšími omyly a využijte účinky saunování na maximum.

Foto: iStock

Sauna znamená relax příjemný zvlášť v tomto ročním období, kdy příjemně prohřeje. Kromě toho působí blahodárně na vaše zdraví. Přesto kolem ní řada z nás stále má spoustu (nezodpovězených) otázek. Pojďme na ně najít odpovědi.

"Návštěva sauny blahodárně působí na psychiku člověka, protože pomáhá uvolňovat hormony štěstí. Pozitivně působí i na obranyschopnost organizmu a posílíte díky ní kardiovaskulární systém. Návštěva sauny také přispívá k regeneraci a detoxikaci těla," vysvětluje Jana Jakušev Šrýtrová ze společnosti MultiSport, která díky své kartě umožňuje zaměstnaným lidem volně navštěvovat více než 170 druhů aktivit ve více než 1 100 sportovních a relaxačních zařízení po celé České republice.

Nejčastější mýty

  • Čím déle v sauně vydržíte, tím má větší účinek na zdraví

    Optimální teplota finské sauny je 95 °C. Ta působí v krátkodobém horizontu na tělo příznivě, po delší době si ale můžete přivodit fatální zdravotní následky. Organismus totiž můžete přehřát a dehydrovat či způsobit abnormální činnost srdce. Dospělí by proto měli v sauně strávit maximálně 15 minut.

  • Sauna nebezpečně zatěžuje srdce

    V sauně se cévy roztahují a rozesílají po celém těle větší množství krve. Tím se posilují, získávají větší elasticitu a zajišťují správné fungování krevního oběhu. Díky tomu se snižuje i riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. 

  • Sauna je jen pro dospělé, pro děti je nevhodná

    Děti mohou začít navštěvovat saunu zhruba od tří let. "Pro děti se používají většinou speciální dětské sauny, kde je teplota snížená na zhruba 65 °C, ovšem lze využít také klasickou saunu pro dospělé. V té by však dítě mělo sedět v nejnižších patrech, kde je teplota nižší, a mělo by zde setrvat maximálně tři až osm minut. Ochlazování po sauně by pak mělo probíhat vlažnou vodou," říká Petr Pavlacký, ředitel akvaparku Aqualand Moravia

  • Saunování v plavkách není problém, nahota není nezbytná

    To, že si musíte sundat plavky, má svůj hygienický i zdravotní důvod. Na těle se totiž působením horka kondenzuje voda a pot obsahující toxické látky, které přes látku nemají kam unikat. Vzniká tu rovněž vlhkost, v níž se snáze množí bakterie. Pokud si na sobě necháte plavky, může se kromě toho kůže nepříjemně podráždit. Zakrytá pokožka navíc zhoršuje prohřátí a sauna nemá takový efekt.

  • Do sauny je ideální vyrazit hned po sportu

    Sauna sice uvolňuje svaly a zklidňuje tělo, ale bezprostředně po sportovním výkonu se návštěva sauny nedoporučuje. Tělo totiž ještě není dostatečně přirozeně zregenerované, vylučováním potu je dehydrované, krevní oběh pracuje na maximum. A sauna tyto projevy znásobuje. "Pauza mezi sportovní aktivitou a návštěvou sauny by měla být alespoň 30 minut. Vyplnit čas můžete například pobytem v bazénu s termální vodou, která uvolňuje napětí svalů a kloubů a má na ně masážní účinky," popisuje Petr Pavlacký.

  • Saunování je nejlepším řešením, jak zahnat chřipku

    Saunování je vhodné jako prevence, nikoliv jako léčba. Při nemoci se má sice člověk vypotit, to však platí pro postel, ne pro saunu. Extrémní horko totiž projevy choroby zhoršuje. To znamená, že při horečce se teplota těla ještě zvýší, ucpané nosní dutiny bolí ještě více. Saunování také nelze kombinovat s léky, které pacienti při onemocnění obvykle konzumují.

  • Sauna pomáhá rychleji zhubnout

    Samotným saunováním spálíte jen zhruba 300 kalorií. Neubývá při něm tuk, ale vypařuje se voda, která je v těle bohatě zastoupena. Ta se však vrátí hned, jakmile se napijete nebo najíte. Na druhou stranu saunování zbavuje toxinů, jež jsou příčinou usazování tuku v podkoží, a posiluje metabolismus, což je důležitým krokem v procesu hubnutí. Samotné shazování kil je však spíše otázkou dlouhodobé aktivity.

Jak se správně saunovat?

Obecně se doporučují čtyři fáze saunování: prohřátí, ochlazení, odpočinek a občerstvení. U fáze prohřátí je doporučená doba v sauně 10 až 15 minut, hlavní však je, aby se člověk cítil stále příjemně. Poté přichází na řadu ochlazení těla, které je nezbytnou součástí saunování a provádí se různými způsoby. Zchladit se můžete ve sprše, v ledovém bazénku, nebo pod finským vědrem. Důležité je se před vstupem do ochlazovacího bazénku osprchovat vlažnou nebo studenou vodou. Lépe se tak připravíte na teplotní změnu a zároveň dodržíte základní hygienická pravidla u saunování.

Po zchlazení rozehřátého těla nastává klidový režim - odpočinek. Pro tělo je důležité se s teplotní změnou vyrovnat a zklidnit, aby se mohlo připravit na další saunovací proces. Poslední fází je občerstvení. Při pocení se organismus dehydratuje, proto nezapomeňte doplnit tekutiny.

Jak si saunování zpříjemnit?

Pokud si pobyt v sauně nikterak nevychutnáváte, ale víte, že vašemu tělu dělá dobře, můžete si ho trochu zpříjemnit. Ideální jsou saunové ceremoniály, které se konají se ve velkých saunách. Jako první do sauny vstoupí saunový mistr, který účastníky seznámí s obsahem a průběhem ceremoniálu a také s bezpečnostními pokyny.

Nejdůležitějším z nich je, že lidé mohou ze sálu kdykoliv odejít, když jim bude příliš horko. V sauně poté zůstane přítmí. Mistr začne mávat s ručníky nebo saunovým praporem. Tím rozvíří horký vzduch v sauně a vytváří se tepelné nárazy. Mezitím se na kamna dávají esence různých vůní, většinou se za jeden ceremoniál použijí tři. Teplota v sauně i intenzita tepelných nárazů se postupně zvyšují, až je na konci člověk opravdu důkladně propocený. U klasických ceremoniálů se moc nemluví, jde spíš o vnímání teploty, existují ale i zážitkové ceremoniály, které může tvořit nějaký příběh nebo je použita výraznější hudba.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama