reklama

Rozhovor: Nemůžete vyrobit kvalitní víno ze špatných hroznů a s parfémy je to stejné

Patříte-li k příznivcům přírodní kosmetiky, dost možná jste jméno Frances Schoemack zaslechli. Bývalá vinařka se zálibou ve vůních a holistické filozofii tvoří ve spolupráci s věhlasnými parfuméry úžasné vůně výhradně z přírodních ingrediencí.

Foto: archiv PR

Lze nahradit konvenční produkci, kterou známe z parfumerií? Nahradit ji něčím, co voní stejně krásně, dlouho vydrží a stane se naší součástí, jak to tak dobré parfémy umí? Odpověď je ano!

Rozhovor se zakladatelkou nizozemské značky skutečně přírodních parfémů Frances Schoemack připravila Andrea Mouaddab Vémolová, propagátorka přírodní kosmetiky v České republice a zakladatelka Green Beauty Marketu.

Kdy a proč jste začala s výrobou přírodních parfémů?
Když jsem začala před více než osmi lety pracovat v této oblasti, zjistila jsem, že pokud chci být přijata do hry největších parfumérských jmen, v rámci tohoto průmyslu se skutečně prosadit a dokázat, že lze vyrobit stoprocentně přírodní parfém, který obstojí vedle světových špiček, pak musím pracovat jen s těmi nejlepšími. V tu chvíli jsem učinila rozhodnutí nemíchat vůně sama, ale najít pro svou značku mistra parfuméra. Ačkoliv je pravda, že kdokoliv může stvořit parfém, stejně jako kdokoliv může namalovat obraz, na světě je méně než stovka parfumérských mistrů.

Koho jste našla?
Není snadné se do této pozice vypracovat, musíte absolvovat mnohaletý velmi intenzivní trénink, a pokud máte to štěstí a stanete se hlavním parfumérem některého z renomovaných domů, pak trvá skutečně desetiletí. Kdybych to zkusila sama, stále ještě bych byla v tuto chvíli ve fázi tréninku. Proto jsem své receptury svěřila do rukou mistra parfuméra, Novozélanďana Isaaca Sinclaira.
Isaaca jsem oslovila poté, co jsem viděla jeho video, kde hovořil o podobnostech mezi vínem a parfémem. Tehdy jsem věděla, že právě on se stane naším Nosem. Isaac žije v Sao Paulu, přes den vytváří kompozice pro konvenční značky a v noci se věnuje Abelu. Vím, že je vděčný za tu jedinečnou příležitost tvořit parfémy z těch nejlepších přírodních ingrediencí na světě.

Co je základem tvorby skutečně kvalitního a dlouhotrvajícího přírodního parfému?
Ty nejlepší ingredience! Věnovala jsem se tvorbě vína, v této oblasti říkáme, že nemůžeš vyrobit kvalitní víno ze špatných hroznů. Stejně přistupujeme k parfémům. Najdeme ty nejlepší esenciální oleje a jiné rostlinné složky, které lze získat kromě destilace vodní parou také například pomocí CO2, což je šetrnější. Z těchto šetrných složek izolujeme následně absolute apod. Je to alchymie, na kterou potřebujete odborníka. Naše parfémové oleje jsou zasazeny do základu z bio certifikovaného alkoholu a neobsahují v žádném případě syntetické UV filtry či fixátory vůní, které se u konvenčních parfémů starají i o několikadenní výdrž - jde to i jinak.

Jak je možné, že z obyčejných přírodních ingrediencí dokážete stvořit tak sofistikovanou vůni, která vydrží i několik hodin?
Máme k výrobě našich parfémů velmi specifický přístup. Pracujeme s těmi nejlepšími laboratořemi a přírodně-vědeckými pracovišti, abychom naše parfémy stvořili v té nejlepší kvalitě, schopné skutečně obstát na přeplněném trhu. Mnoho našich receptur nás stálo stovky, někdy i tisíce pokusů a u každé receptury trvalo minimálně rok, než došla do dokonalé fáze, kterou jsme mohli uvést na trh.

Potřebujeme v 21. století syntetické ingredience k stvoření moderního, sofistikovaného a krásného parfému?
Já doufám, že značka Abel Odor příkladně ukazuje, že syntetické ingredience nepotřebujeme.

Proč by lidé při nákupu měli zvolit vaši niche značku namísto jakékoliv jiné, mnohdy levnější značky, která je zaujala v řetězci parfumerií či drogerii?
To, co děláme, nemusí být cesta pro každého. Pokud jste ale vědomý zákazník, kterému sejde na vlastním zdraví a dopadu našeho blahobytu a luxusu na životní prostředí, zatímco vás zároveň zajímá i designové zpracování produktu, řekla bych, že by s vámi naše značka mohla rezonovat. Nepředstíráme, že jsme perfektní, ale stejně jako naši zákazníci děláme, co můžeme, pro lepší svět a snažíme se být maximálně transparentní.

Co je vaše oblíbená ingredience a proč?
To je vážně těžké říct. Ale asi je to neroli, která má své stálé místo v mém srdci. Jde o ranou sklizeň pomerančových květů (představte si ten rozdíl například jako mezi zeleným a zralým banánem). Tahle esence má takovou dortově nasládlou, ale zároveň krémově zelenou vůni, kterou prostě miluju. Navíc má skvělé účinky na vyrovnávání hladiny hormonů.

Jakým způsobem vyhledáváte své suroviny a složky pro výrobu vašich parfémů, existují nějaká kritéria ohledně ekologie, sociálního dopadu apod., která musí váš dodavatel dodržovat?
Náš dodavatel má jedno z vedoucích postavení na trhu v rámci udržitelnosti a systému dodávání čistých přírodních ingrediencí. Spolupracujeme s ním velice úzce a vkládáme důvěru do jeho rukou, protože víme, že dodržuje velmi přísná pravidla a opatření. Neustále klademe otázky, učíme se a rozvíjíme obchodní model na základě toho, co se od něj dozvíme, což je podle mě klíč. Nestát na místě a byznys stále přizpůsobovat tomu nejlepšímu pro přírodu i zákazníka.

Používáte ve svých kompozicích vanilku, když světem stále zní informace o vanilkové krizi na Madagaskaru?
Ano, ale používáme jen udržitelně pěstovanou, a náš dodavatel je navíc velmi aktivní v rámci místní komunity, jak z hlediska životního prostředí, tak z hlediska sociálního dopadu. Nemůžeme před tímto problémem zavírat oči, ale vanilku prostě vynechat taky není řešení. Vidíme částečnou odpověď na tento problém v podpoře komunity pěstitelů na Madagaskaru, aby dlouhodobě dokázali vanilku pěstovat udržitelným způsobem.

Video: Ve vedru čekají i dvě hodiny. "Vyplatí se mi to," říkají návštěvníci Primarku | Video: Kristýna Pružinová
reklama
reklama
reklama