reklama

Síla ženšenu: Proč stojí za vaši pozornost?

Hledáte-li pro své zdraví přírodní přípravek, který bude působit preventivně proti nejobávanějším civilizačním chorobám a zároveň vás podpoří duševně, tělesně, energeticky, a pozor, i esteticky, pak je pro vás kořen ženšenu jedinečným objevem.

Foto: iStock

Existuje více druhů ženšenu, například americký, pětilistý, japonský nebo sibiřský. Žádný z nich ovšem nelze nazývat v užším slova smyslu ženšenem. A žádný z nich nemá prokázané stejné účinky jako ženšen pravý, vypěstovaný v Koreji.

Vrací tělo do rovnováhy

Ženšen obsahuje celý soubor látek, těmi nejdůležitějšími jsou ale saponiny, konkrétně ginsenosidy. Ty mají schopnost pronikat dovnitř buněk, což je pro jejich terapeutické působení jedna z nejdůležitějších vlastností. Působí povzbudivě i tlumivě, což opět odkazuje k jejich hlavní funkci, tedy vracet organismus do rovnováhy.

Přírodní zázrak

Co všechno tahle malá rostlinka dokáže? Poskytuje ochranný štít před vznikem různých civilizačních onemocnění. Kromě toho obsahuje i desítky jiných účinných látek, díky kterým nám pomáhá s poruchami spánku, únavou, vyčerpáním a poruchami paměti, snižuje psychickou únavu a zlepšuje schopnost řešit problémy. Zlepšuje kognitivní funkce (paměť, koncentrace, pozornost, rychlost myšlení, vyjadřování i vnímání, prostorová orientace).

Vykazuje stimulační účinky na centrální nervovou soustavu a může ovlivňovat přenos nervových signálů. Ženšen pomáhá s poruchami erekce a libidem, pomáhá nám dosáhnout normální hladiny krevního cukru, zlepšuje prokrvení tkání a má antioxidační účinky. Ženšenové přípravky dodávají energii pro tělo i mysl, zlepšují svalovou činnost a chrání před důsledky stresu.

Ženšen zvyšuje tvorbu kolagenu

Existuje vědecká práce, která zkoumala vliv dlouhodobého užívání ženšenu na projevy stárnutí pleti, tvorbu vrásek a syntézu kožního kolagenu. Hodnocení se zúčastnilo 82 zdravých žen ve věku nad 40 let, které byly náhodně rozdělené do skupiny užívající ženšen nebo placebo po dobu 24 týdnů.

Před výzkumem proběhla diagnostika pleti obličeje před i po užívání ženšenu. Tato diagnostika zahrnovala i biopsii z tváře. Odebrané vzorky byly následně hodnocené z hlediska výskytu biochemických markerů spojených s tvorbou vrásek. Cílem této práce bylo zjistit, jestli má dlouhodobé užívání ženšenu vliv na stárnutí pleti, jehož projevy jsou: vrásky, ztráta elasticity, zarudnutí, pigmentace a snížená hydratace pleti. Výsledky prokázaly, že ženy, které užívaly ženšen po dobu 24 týdnů, měly významně nižší množství vrásek. A také to, že ženšen zvyšuje tvorbu kolagenu v kůži, konkrétně ve škáře (dermis), kam žádný krém nemá šanci proniknout.

NÁŠ TIP: Pokud nechcete měnit kosmetiku a kupovat si ženšenové krémy, můžete vyzkoušet ženšenový čaj a popíjet ho během dne. A teď v jarních a letních dnech si můžete připravit osvěžující "ženšenádu".

Sáček ženšenového čaje rozmíchejte v 80 ml teplé (ne vroucí) vody, dle vaší potřeby oslaďte. Ale vůbec to není nutné. Sklenici o objemu 300 ml zasypte ledem, přidejte bylinky (ideální je meduňka nebo máta) a sezonní ovoce. Dolijte perlivou vodou a servírujte. Nejlepší je kombinace čaje, malin a máty.

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama