reklama

Prokázáno: Věk je jen číslo, možná jste mnohem starší

Ve třiceti můžete mít tělo šedesátiletého. Záleží na tom, jak žijete.

Foto: Thinkstock

Možná se vám zdá, že něktré vaše kamarádky vypadají pořád na osmnáct, zatímco jiné, které jsou oficiálně stejně staré, působí jako o deset let starší. V Americe teď zveřejnili studii, která dokazuje, že se vám to jen nezdá.

Někdo skutečně stárne pomaleji, někdo na svůj věk vypadá a někomu byste naopak hádali mnohem víc. Zdaleka to prý nemusí být jen tím, jak moderní máme účes, jak odvážné oblečení nebo jako důkladně se staráme o svoji pleť. I když i to může leccos napovědět.

Zmíněná studie, kterou cituje server Fox News, se zaměřila na lidi, z nichž každému bylo 38 let. Výzkumníci pak podle stavu a fungování jejich těla zjišťovali jejich biologický věk. Důležité pro ně byly poznávací schopnosti, krevní tlak, činnost ledvin, jater, plic, i odolnost imunitního systému.

O 20 let víc

Výsledky byly šokující. Vypadaly totiž, jakoby se výzkumu zúčastnili lidi ve věku od 28 do 61 let. Jinými slovy, někteří téměř čtyřicátníci mají tělo, které funguje tak jako tělo o deset let mladších a naopak.

Příčinou samozřejmě není žádná náhoda, míra štěstí, osudu, a příliš za to nemůže vlastně ani genetika. Podle autorů studie z Duke University ovlivňuje příroda proces stárnutí jen z 25 procent, za všechno ostatní si můžete sami tím, jak žijete a jak se ke svému tělu chováte.

Čtěte také: Začněte zdravou snídaní: Nejlepší recepty na smoothie

"Většina studií zabývající se stárnutím se zaměřuje jen na seniory. Jenže v tomto věku nejsou rozdíly už tak markantní. Mnohem zajímavější je pozorovat tělo mezi třicátým a šedesátým rokem života," říká jeden z autorů studie Dan Belsky.

Zároveň upozorňuje, že tělo stárne najednou. Pokud se například chováte "špatně" k jednomu orgánu, nezačne předčasně stárnout jen on, ale s ním i celý organismus.

Belsky bere svoji studii jako skvělý podklad pro lékaře. Spolu s jeho týmem se domnívají, že když lékař řekne pacientovi, že ve třiceti vypadá na padesát, má to mnohem větší účinek, než kdyby mu rozsáhle vyprávěl o jeho diagnóze. Působí to psychologicky a pacient se pak mnohem více snaží svůj zdravotní stav napravit.

I na vzhledu záleží

Činnost a skutečné stáří svých orgánů a těla doma okem laika bohužel neposoudíte, ale je dokázáno, že i vzhled o skutečném věku vypovídá. Cizí lidé měli odhadovat věk účastníků studie podle fotografie. Ti, kterým hádali více, na tom zdravotně skutečně nebyli nejlépe. 

Takže pokud vám občas někdo řekne, že vypadáte starší, zkontrolujte nejdřív svůj účes a make-up a potom se zamyslete nad tím, jak zdravě žijete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak oddálit stárnutí? Díky těmto 13 zvykům

10 nejstylovějších kreslených postaviček všech dob

Zhubněte na dovolené: Kde vám pomohou?

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama