reklama

Proč vlasy s věkem mění barvu a šednou?

První šedý vlas objevíme kolem třicítky. Proč vlasy ztrácí barvu?

Foto: Isifa/Thinkstock

Většina z nás najde první šedý vlas kolem třicítky a obvykle někde kolem spánků. Pak už jich jen přibývá. Začínají se objevovat podél celé linie vlasů a každý druhý člověk kolem padesátky už má zhruba polovinu vlasů šedivou. Snad vás uklidní, že muži jich mívají mnohem víc než ženy.

Proč se to ale vlastně celé děje? Barva vlasů se mění po celý život, nikoli jen, když začneme stárnout. Pokud se miminko narodí s vlasy, často neodpovídají barvě, kterou pak bude mít po zbytek života. Ta se zpravidla ustálí až kolem prvních narozenin.

Kolem sedmého nebo osmého roku života pak vlasy často tmavnou, což je patrné zejména u světlovlasých dětí. Přesný mechanismus této změny vědci ještě neodhalili, ale pravděpodobně souvisí s hormony, přestože přichází daleko před pubertou.

Staří už ve třiceti?

A další změna přichází, jak už bylo řečeno, zhruba ve třiceti letech, ale někdy i dříve. Je tedy trochu paradoxní, že je šedivění vlasů považované za známku stárnutí.

Za vším nicméně stojí buňky zvané melanocyty, které produkují pigment melanin, tedy se starají o barvu vlasů, a které byste našli v koříncích vlasů. Během let začínají pracovat nepravidelně, až se jejich činnost jednoho dne úplně zastaví.

Mimochodem, tento melanin se vyskytuje ve dvou druzích, jejichž zastoupení pak rozhodouje o tom, zda jste blondýna, bruneta, anebo zrzka. První je eumelanin, který vytváří hnědé až černé odstíny vlasů, druhý je feomelanin, který produkuje žluté, zrzavé až červené barvy.

Čtěte také: Jak se vám mění prsa ve 20, 30, 40 a 50?

Vlasy rostou v určitých cyklech a ve stejných cyklech pracují i tyhle melanocyty. V první fázi, která trvá tři až pět let, vlasy rostou rychlostí zhruba jeden centimetr za měsíc, a mohou dorůst do délky až 60 centimetrů. Až tahle fáze skončí, růst vlasů se asi na tři měsíce zastaví, buňky regenerují a vše potom začne nanovo.

Stejně tak pracují i melanocyty, jen se zkrátka jednoho dne už nedokáží obnovit a do další produktivní fáze takzvaně nenastoupí a vlasy zanechají bílé.

Šedé vlasy neexistují

Mimochodem, to, že vlasy šediví, je vlastně naprostá hloupost, respektive optický klam. Možná dobře víte, že když inkriminovaný vlas vytrhnete a položíte na černý podklad, vidíte, že je čistě bílý. A takové jsou úplně všechny - bílé. Šedý dojem vytváří fakt, že se bílé vlasy mísí s původní barvou.

S "šedivými" vlasy se bohužel musíme naučit žít, případně si je důkladně barvit. Zatím totiž neexistuje žádný lék, který by šedivění zastavil, případně činnost buněk obnovil, i když na něm vědci usilovně pracují. A slibují, že se to povede - minimálně pro ty, kteří o barvu vlasů přišli v důsledku nějaké nemoci.

Ví se ovšem, že ztrátu barvy urychluje jednak genetika, ale také působení ultrafialového záření, čili i vlasy byste alespoň v létě měli chránit před sluncem (přípravků na to existuje spousta). Další vliv na to má stres a špatná strava.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kam nosit barevné nehty a jaké laky se teď nosí?

Modelky nejsou žádné anorektičky, říká úspěšná Češka

Jak správně vybrat make-up a jak ho potom použít?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama