reklama

Proč je tak důležité pít čistou vodu?

Věřili byste tomu, že spousta lidí vůbec nepije čistou vodu?

Foto: Thinkstock

Věřili byste tomu, že spousta lidí vůbec nepije čistou vodu? Jsou dokonce tací, kteří nevypijí ani jednu jedinou sklenici za týden. Jejich tělo jim to samozřejmě vrací. I když možná jinou formou, než byste čekali.

Dospělý člověk by měl správně vypít každý den zhruba dva litry vody. Pokud venku panují horka, měl by se příjem tekutin ještě zvýšit, protože se víc potíte. 

Tohle pravidlo, o kterém jsme všichni slyšeli už minimálně stokrát, však dodržuje jen každý čtvrtý z nás. Podle průzkumu, který si v Británii nechala provést společnost Sodastream, existuje dokonce 15 procent lidí, kteří pijí víc alkoholu než vody.

Jen limonády a džusy

Celé čtyři miliony lidí pak v Británii za celý týden nevypijí ani jedinou sklenici čisté vody. Něco samozřejmě pijí, ale vodu nahrazují slazenými minerálkami, limonádami nebo džusy, případně kávou. Neuvědomují si přitom, že kvůli nedostatku čisté vody si zadělávají na nejrůznější zdravotní potíže.

Námitka, že obyčejná voda je obsažena právě i ve všech těch limonádách, a dokonce i v jídle, především v ovoci a zelenině, je samozřejmě správná, ovšem podle odborníků se to zdaleka nevyrovná tomu, když pijete vodu v její čisté podobě.

Když totiž nedodržujete pitný režim, jste mnohem více unavení, trpíte bolestmi hlavy, zažívacími potížemi, máte oslabený imunitní systém, hůř se soustředíte, máte horší pleť, a dokonce i mnohem větší chuť na nezdravé jídlo. To všechno přitom dokáže zapřičinit i celkem mírná dehydratace.

Proč potřebujeme vodu?

"V našem těle probíhá každou vteřinu miliarda různých reakcí a každá z nich potřebuje vodu, aby proběhla správně. Proto je dostatečný pitný režim tak důležitý," vysvětluje na serveru Mirror Chidi Ngwaba, ředitel Lifestyle Medicine Clinic.

Dalším důsledkem špatného pitného režimu je nadváha. Můžete jíst jak chcete zdravě, ale pokud pijete sladké pití, přibírání se neubráníte. Vždyť třeba jen ve sklenici pomerančového džusu je zhruba osm lžiček cukru.

Čtěte také: Na vlasy, na tělo i na vaření: Kokosový olej je zázrak

Na Loughborough University nedávno zjišťovali, jaké účinky má dehydratace na řidiče, kteří jezdí dlouhé trasy. Ti, kdo byli po cestě dehydrovaní, dělali dvakrát více chyb, než ti, kdo pili dostatečné množství vody. To už je skoro srovnatelné s tím, jako by před jízdou požili alkohol. Podle lékařů může absence vody v pitném režimu za některé případy vyčerpání a únavového syndromu.

Jak poznat, že i vy byste měli trochu zvýšit příjem vody? Podle lékařů by vás měly varovat tyto příznaky: Únava, bolesti hlavy, závrať, špatná koncentrace, popudlivost, málo časté močení a tmavá moč, zácpa a zápach úst.

Balená vs. kohoutková

Takže pokud vás trápí cokoli z výše jmenovaného od nadváhy až po únavu, zamyslete se, zda denně vypijete správné množství vody. 

Pokud přemýšlíte, jestli je lepší balená či kohoutková voda, pak se té druhé jmenované rozhodně nebojte, a to z několika důvodů. Kvalita vody z vodovodu se kontroluje každý den, což se u balených vod dít nemusí.

Navíc jakmile láhev jednou otevřete, začnou se v ní množit bakterie z rukou, kterými na ni saháte, ale i z úst. Zatímco ve vodovodu je voda stále v "bezpečí".

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

12 způsobů, jak vypadat lépe nahá

Pupínky: Zjistěte, co znamenají a zbavte se jich

Začněte zdravou snídaní: Nejlepší recepty na smoothie

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama