reklama
 

Popcorn, čokoláda, sladké pití: Jak mlsat a nepřibrat?

Jak si dopřát kalorické bomby, ale nehřešit při tom.

Foto: Thinkstock

Co se týče postavy, musí si člověk vybrat. Buď se bude hýbat a omezí se v jídle, nebo se na to vykašle a svoji postavu řešit vůbec nebude. Jestli patříte k druhým jmenovaným, dál už číst nemusíte. Pokud se ale snažíte patřit do první skupiny, máme pro vás pár tipů, jak si občas dopřát i neřesti, jakými jsou hranolky, čokoláda nebo třeba popcorn, ovšem bez výčitek.

Když totiž myslíte na to, co jíte, a jíte to chytře, skutečně si můžete dopřát úplně všechno. Jak už asi tušíte, má to ale pár pravidel.

V první řadě jde o to, že byste sladkosti nebo jídlo z fast foodu neměla jíst moc často. Jaký interval je v pořádku vám však neřekneme. Záleží to totiž na ostatních pokrmech, které ten den nebo týden spořádáte. A samozřejmě na tom, jak moc pohybu máte, protože na poučky o energetickém příjmu a výdeji už vás jistě nemusíme ani upozorňovat.

Fast food?

Vycházejme tedy z toho, že jste právě dostala šílenou chuť na cheeseburger nebo hranolky, a ve fast foodu nebo v oblíbené burgrárně už jste dobrý měsíc nebyla. S čistým svědomím se tam vypravte. Předem si ovšem rozmyslete, kterou kalorickou bombu si dáte. 

Pokud nechcete přibrat, měla byste si totiž vybrat buď jen burger, nebo jen hranolky, nebo jen hot dog, a ideálně si k tomu objednejte zeleninový salát bez zálivky. Tuky spořádáné se zeleninou totiž půjdou lépe strávit. Vše zapíjejte neperlivou vodou, ochutit si ji můžete citrónem.

Sladké pití?

Když dostanete chuť na kolu, džus nebo jinou sladkou limonádu, dejte si ji jedině v případě, že je to za odměnu. Že nic podobného nepijete každý den, ale jen velmi výjimečně, když potřebujete osvěžit nebo dodat energii a žádnou svačinku nestíháte.

Také byste si v té chvíli měla vzpomenout na to, jak často pijete alkohol. Po něm se totiž zejména v oblasti břicha přibírá ještě více než po limonádách, takže když to zjednodušíme, čím méně pijete alkohol, tím více sladkého pití vaše štíhlá postava snese. Ovšem ani Twiggy to nesměla přehánět.

Myslete také na chytré a zdravé alternativy. Když máte chuť na džus (kam počítáme i ovocné freshe obsahující hromady cukru), můžete svoje chuťové buňky oblafnout například salátovou okurkou. Čím dál více barů se zmíněnými čerstvě vymačkanými šťávami sice nabízí několik druhů jen zeleninových, a tedy zdravějších džusů, většinou ale obsahují jablko. Objednávejte tedy bez něj.

Popcorn?

Jít do multikina a nedat si popcorn je pro spoustu lidí ještě obtížnější, než si ráno přivstat a donutit se jít běhat. Přitom to ale zase takový hřích není. Před pár lety dokonce světovými médii proběhla zpráva, že popcorn obsahuje dokonce víc antioxidantů než některé druhy ovoce.

Faktem však je, že popcorn zdaleka neobsahuje tolik tuku jako třeba hranolky nebo brambůrky, navíc díky své konzistenci ho stačí velmi málo a jste přejedení. Využijte toho, a pokud víte, že jdete odpoledne do kina, neobědvejte. Nebo si ho večer dejte místo večeře. 

I k tomu vám ale bude stačit nejmenší velikost, o kterou se klidně ještě podělte s kamarádkou. Zapomeňte také na sladkou variantu, která často kromě cukru obsahuje ještě chemické barvivo, tedy nic, co byste dobrovolně chtěla požívat, že? Samozřejmě i tento způsob hříchu praktikujte jen jednou za čas.

Sladkosti?

Pravidlo číslo jedna: vždy kupujte tu nejmenší velikost, ať už jde o čokoládovou tyčinku, pytlík bonbonů nebo koblihu. Pravidlo číslo dvě: i z toho nejmenšího balení by vám polovina měla zbýt, třeba na zítřek. Nebo ji někomu darujte. Pravidlo číslo tři: sladké je povoleno, ale jen dopoledne, abyste ještě měla dost času přebytečné kalorie během dne spálit.

Pravidlo číslo čtyři: zvykněte si sladkým sama sebe obdarovávat. To znamená, že si ho dopřejete skutečně jen tehdy, kdy se vám něco povedlo. Třeba to, že jste bez sladkého vydržela už celý měsíc.

Pravidlo číslo pět: ujistěte se, že nejíte sladké jen ze zvyku. Tedy že si ráno cestou do práce nekupujete sladký rohlík jen proto, že jste zvyklá. Nebo že si čokoládu neotvíráte automaticky u oblíbeného seriálu. To všechno jsou druhy závislosti, která na sladkém vzniká velmi snadno.

Je fajn vědět, že chuť na sladké se dá velmi dobře obejít. Když máte chuť na čokoládu, nalijte si malou skleničku sojového mléka s příchutí čokolády. Většinou se sice doporučuje ovoce, ale tohle funguje mnohem líp. Alespoň trochu to totiž čokoládu připomíná, a tak nebudete mít pocit, že zkoušíte sami sebe opít rohlíkem. Nebo třeba kusem banánu.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama