reklama

Pleť pod rouškou je citlivější. Správná péče je teď důležitější než dřív

Možná jste v době karantény své každodenní péči nedávali takovou důležitost. Nyní, kdy se naše životy zase pomalu navrací do normálu, se důsledky na pokožce projevují o to víc. Jak podpoříte zdraví své pokožky?

Foto: Shutterstock

Zatímco v běžném pracovním dni začínáme i končíme důkladným čištěním pleti, v době nucené izolace tomu pravidelně být nemuselo. Po tomto období, ve kterém jsme procházeli větší psychickou zátěží, méně častým pobytem venku nebo se nepravidelně hýbali, je naše pleť náchylnější a citlivější na patogeny z vnějšího prostředí.

Naší pleti rozhodně nesvědčí ani nošení roušky, pod kterou prožívá náročné chvíle: nedochází k příjemné cirkulaci vzduchu, zapařuje se a dochází i ke tření látky s pokožkou a následným nežádoucím reakcím.

Jaká pleť je ohrožena?

Nejvíce trpí citlivá pleť se sklonem k tvorbě pupínků. A jelikož pod rouškou dochází ke zvýšenému pocení, na obličeji se tak množí bakterie, které způsobují vznik nepříjemných a nevzhledných ekzémů. "Pokud nosíte roušku delší dobu, kůže je náchylnější ke vzniku zánětlivých změn. Nejvíce postiženými bývají osoby se suchou pokožkou, atopickou dermatitidou, ale i seboroickou dermatitidou nebo akné, při kterých hraje důležitou roli vnější prostředí," potvrzuje Jana Hercogová, primářka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK Nemocnice na Bulovce.


Přátelské bakterie

Výsledky výzkumů mikrobiomu zachytil i kosmetický průmysl, který na převratné vědecké zjištění adekvátně reaguje - v krémech a sérech dnes už můžeme najít prebiotika, která byla doposud známá jako prostředek pro lepší zažívání a upravení střevního prostředí. Tyto látky, přidané do kosmetických produktů, podporují růst vlastních "přátelských" kožních bakterií, tzv. přirozeného mikrobiomu. "Prebiotika v kombinaci s CBD tvoří neskutečně silnou synergii. Pleť je nejen od pohledu krásnější a rozzářená, ale hlavně lépe plní svou bariérovou funkci. V současnosti je to ceněno asi více než kdykoliv jindy," doplňuje Lenka Průšová, hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky, která pod značkou Canneff již několik produktů kosmetické péče s obsahem kanabiolu osobně vyvinula. 

Jak vypadá pravidelná rutina?

Právě v době nošení roušek je důležitá pravidelná a důkladná péče. "Pleť je vhodné omýt vlažnou vodou nebo pleťovým tonikem bez alkoholu, ošetřit lehkým denním krémem například s kyselinou hyaluronovou a jednou za týden použít výživnou pleťovou masku. Pleť bude jemnější, rozzářená, vypnutá a vy se budete cítit mnohem lépe," popisuje každodenní rutinu kosmetička Markéta Merunková z Kosmetického a regeneračního studia Duha. Dermatoložka Andrea Vodičková zase upozorňuje na to, že jelikož pod rouškou může docházet k menším zapařeninám, měla by na tuto skutečnost reagovat i péče: "Lidem s citlivější pokožkou bych pak doporučila krémy, které urychlují hojení, může jít například o krémy, jež se používají u miminek na ošetření kůže pod plenkami," říká.

Krémy pro hojení

Kosmetické produkty nemusejí mít pouze zkrášlující funkci. Pokud jejich složení obsahuje vhodnou aktivní látku, mohou urychlovat hojivé a regenerační procesy v kožní tkáni nebo chránit pokožku před nečistotami z ovzduší či právě po nošení roušky. Jednou z takových složek je kyselina hyaluronová, která se sice přirozeně objevuje v kůži, ale postupem věku o ni přicházíme. "Kyselina hyaluronová se běžně vyskytuje v organismu. Velké množství je tvořeno v kůži, kde díky své schopnosti vázat na sebe vodu zajišťuje pevnost, pružnost a hydrataci pleti. S věkem a vlivem vnějšího prostředí její produkce klesá. Proto je vhodné stimulovat její tvorbu používáním pleťového krému, séra nebo masky s obsahem kyseliny hyaluronové, ta pleť hydratuje, vyplňuje vrásky a celkově omlazuje vzhled pleti," popisuje kosmetička Markéta Meruňková. Přitom u kyseliny hyaluronové, vyráběné pro kosmetický průmysl, je zásadní čistota a také velikost molekul. "V základní formě je to obrovská molekula, která zůstává na povrchu kůže a vytváří příjemný hydratační film, který cítíte, když si ho namažete. Ale v této formě se látka nedostává hluboko do kůže. Proto vyrábíme i menší molekulové hmotnosti kyseliny hyaluronové, které aktivně působí na kožní buňky, kde stimulují celou řadu různých procesů. Například produkci kolagenu. Kyseliny hyaluronové z naší laboratoře působí také protizánětlivě," vysvětluje lékařka Iva Dolečková, která koordinuje vědecký proces vývoje této kyseliny v Dolní Dobrouči.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama