reklama

Permanentní make-up: Co všechno obnáší hit současnosti?

Chtěla byste už hned po probuzení vypadat jako nalíčená? Možná vás tedy bude zajímat, co všechno si máte představit pod pojmem “permanentní make-up”.

Foto: Shutterstock

Jsou ženy, které vstávají o hodinu dřív, aby se hodily do "gala" a ranní kávu už pak s partnerem popíjejí jako bohyně. Pak jsou ženy, kterým na ranní zkrášlování stačí se vším všudy patnáct minut i méně, ale i takové, co vzhled až tak neřeší. Pokud patříte mezi ženy z první skupiny, možná vám ušetří trochu času právě permanentní make-up.

Na toto téma jsem vyzpovídala bývalou divadelní maskérku, make-up artistku a odbornici na permanentní make-up Eriku Marčákovou ze Studia EM permanent.

Co je to vlastně permanentní make-up?

Je to metoda dočasného líčení. Nenahrazuje klasické dekorativní líčení. Jedná se o aplikaci pigmentů za pomocí speciálních přístrojů do vrchní vrstvy pokožky.

Jak dlouho samotná procedura trvá a může bolet? Jde o podobný princip jako u tetování?

Na každou klientku si dávám dostatek času. V průměru tak hodinu a půl až dvě. Při práci se používají povrchové anestetika, ale samozřejmě každý snáší bolest jinak. Vydržet se to dá, nicméně pokožka na tváři a rtech je velmi citlivá. U klasického tetování se jde do větší hloubky kůže.

Jak dlouho se kůže po zákroku hojí?

Po zákroku se vytvoří strupy, které se asi za týden sloupnou. Pokožka se ale hojí dál. Vyhojení trvá až dva týdny a úplně všechno je v pořádku po měsíci. Proto žádnou korekci dřív než za měsíc nedělám.

Co všechno se dá permanentně nalíčit?

Mezi základ v permanentním make-upu patří obočí, linky a rty. Šikovná make-up artistka nezůstává v pozadí a následuje nejnovější trendy. Proto u mě můžete vyzkoušet novinku: tetování permanentní tvářenky, stínování linek nebo tetování vlasů. Díky medicínskému permanentu existuje i tetování dvorců – můžeme tak pomoci ženám v jejich těžkém osudu.

Jak se tetuje tvářenka a vlasy? Jaký je postup a je to v něčem jiné než tetování obočí nebo rtů?

Tetování tvářenky je novinka a v okolí neznám nikoho, kdo by to ještě dělal. Proto si postup nechám zatím pro sebe. Mohu ale prozradit, že jde o jiný způsob techniky.

Vystudovala jste divadelní maskérství, ale i zdravotnickou školu, což je asi naprosto ideální kombinace pro vaši současnou profesi. Kdy vás napadlo věnovat se permanentnímu make-upu profesionálně?

Před pěti lety jsem přišla do Prahy a začala jsem pracovat jako dentální hygienistka, ale stále jsem pokukovala po umění. Klasické líčení mě nenaplňovalo a moje kamarádka mě nasměrovala tímto směrem. Udělala jsem si kurz a začala trénovat. Nejdříve jsem permanent dělala jako zálibu při práci, v současné době se mu však už věnuji naplno.

Je permanent na celý život, nebo se musí po čase upravovat?

Permanentní make-up, na rozdíl od tetování, nemáte na celý život. Doba trvání je závislá na tom, jak často se vám pokožka mění, jak moc se potíte, i na tom, kolik je vám let. Mladším ženám se kůže obnovuje o něco rychleji. Barva se postupně uvolňuje a bledne. Pokud se vám nebude vaše barva líbit, je možné permanent oživit prakticky kdykoliv.

Jaké jsou rizika?

Po uplynutí přibližně dvou let se začíná barva v pigmentu ztrácet ne zcela rovnoměrně. Vytváří se tak dočasně efekt flekaté pokožky. Nezkušené artistky sahají po tetování až do hloubky 2 až 3 mm, to znamená trvalé tetování, a to bohužel častokrát nejde překrýt ani opravit. V tom případě posílám klientky na odstranění laserem. Překrývání nebo odstraňování laserem je časově i finančně docela náročné.

Co je v největší oblibě mezi ženami?

V největší oblibě je určitě obočí.

Co se děje, když pokožka stárne, ubývá kolagen, hydratace. Neklesá, a tudíž neoškliví se časem například permanentní konturka kolem rtů?

Navštěvují mě klientky různých věkových kategorií a správně provedený permanentní make-up se může provádět i ve starším věku. Příkladem je i moje babička. Jak jsem už říkala, permanentní make-up se časem vytrácí, což je pro nás pozitivní, vzhledem ke ztrátě kolagenu a stárnutí pokožky.

Podle čeho poznám coby klientka dobrou make-up artistku?

V dnešní době je to docela těžké. Permanentní make-up dělá mnoho lidí, a bohužel nezkušených a bez praxe. V mnohých případech rozhodně nízká cena, což není vždy správné. Většina mých klientek přijde na doporučení. Recenze, fotky a videa jsou důležitá při prezentaci. Každopádně, make-up artistka musí své práci především rozumět, takže se hned ptejte na všechno, co vás zajímá. Měla by reprezentativně vypadat a podle čistoty prostoru se dá též hodnotit hygiena, která je pro mě jako pro zdravotníka velmi důležitá.

Jakým školením musí projít dobrý make-up artista na permanentní make-up? Musí mít nějaké zdravotní vzdělání nebo kurz?

Každý, kdo prochází kurzem permanentního make-upu, musí mít základ jako zdravotník nebo kosmetička. Další školení a vzdělávání jsou dobrovolné.

Dá se říct, jaké klientky k vám nejčastěji chodí? Mají něco společného?

Věková kategorie mých klientek se pohybuje nejčastěji kolem 27 až 40 let. Samozřejmě mě navštěvují i mladé slečny kolem dvaceti let až po starší dámy, které chtějí i ve vyšším věku vypadat krásné a upravené. Povolání mají opravdu různá. Chtějí prostě vypadat upraveně a dobře už ráno po probuzení. Mnohým ženám to ulehčí každodenní líčení, jiným zase permanentní make-up pomůže vyřešit případné asymetrie.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama