reklama

Péče o pleť v zimě: 6 nejčastějších chyb, které děláme

Každá z vás asi tuší, že v zimě je třeba o pleť pečovat trochu jinak než po zbytek roku. Tušíte ale jak?

Foto: Žena

Každá z vás asi tuší, že v zimě je třeba o pleť pečovat trochu jinak než po zbytek roku. Tušíte ale jak? A jste si jistá, že v zimě své pleti spíš neškodíte, než že byste jí pomáhala? Prozradíme vám, jaké chyby dělají ženy v zimě nejčastěji, ať víte, čeho se vyvarovat.

O tom, jak pečovat o pokožku v zimě, koluje spousta mýtů. Jedním z nich je například ten, že se nesmí používat hydratační krémy. Jak je to doopravdy, jsme se zeptali předních českých dermatoložek. Prozradily i další chyby, které v zimě často děláme.

1) Používáme špatné krémy

V žádném případě není pravda, že v zimě nemáme používat hydratační krémy. Nemusíte se bát, rozhodně nezpůsobují zamrznutí vody v kůži a její následné popraskaní, jak se často traduje. "Měly by ale mít speciální emulzní formu, v níž je kapka vody uvnitř tukových látek," říká dermatoložka Lenka Faltová z pražské kliniky Laser Plastic a dodává, že bychom si v zimě měli pořizovat krémy, které mají vyšší podíl tukových látek, což znamená, že by měly obsahovat například ceramidy, cholesterol či rostlinné oleje. Důležitý je tak dostatek antioxidantů ve veškeré kosmetice, kterou v zimě používáte, aby na vaši pleť neměl negativní vliv smog, kterého je v zimě víc než jindy.

2) Používáme málo krému

Tím, že se ženy často bojí používat hydratační krém, nanesou na pleť často jen make-up. Jenže v zimě kůže potřebuje snad ještě více vláhy a výživy než v létě, a to nejen kvůli počasí, ale třeba také kvůli tomu, že se více oblékáme, a kůže tak méně dýchá a více hrubne. A moc jí nesvědčí ani horké koupele, které ji ještě více vysušují. "V zimním období je proto vhodné vyměnit lehčí krémy za hutnější a určitě doporučuji každodenní péči jednou týdně obohatit o výživnou pleťovou masku," radí dermatoložka Yvonne Bergerová, která spolupracuje s BcD Clinic a se značkou Nivea. Podle doktorky Faltové by především ženy se zralou pletí měly do své zimní výbavy zařadit ještě koncentrované sérum, které budou nanášet pod denní krém.

3) Neřešíme ochranu před sluncem

Často zapomínáme, že i zimní slunce dokáže být skoro tak ostré jako to letní, obzvlášť na horách. Ani ve městě byste ho ale neměla podceňovat, a tak je lepší vybírat si takové denní krémy, které obsahují ochranný faktor. Do vysokých nadmořských výšek si přibalte klasický opalovací krém proti oběma druhům UV záření. Předejdete tak nejen bolestivě spálené kůži, ale také tvorbě nevzhledných pigmentových skvrn a předčasnému stárnutí pleti.

4) Málo pijeme

"V zimě nedostatečně pijeme, protože nás chladné počasí nenutí doplňovat tekutiny, a kůže se pak stává sušší a šupinatější," upozorňuje doktorka Faltová. I v těchto měsících proto myslete na to, že musíte dostatečně pít, ideálně vodu, nebo čaj. Pokud se zahříváte kávou, mějte na paměti, že ta vysušuje místo aby vás hydratovala, takže o to více musíte pít. To samé platí i o svařeném vínu nebo třeba grogu - alkohol má na pleť podobný účinek jako káva.

5) Zapomínáme na rty

Spousta žen i v zimě používá jen rtěnku nebo lesk na rty, případně pusu nechrání vůbec. Jenže to v mrazech zdaleka nestačí. Aby vám rty nepopraskaly a nepálily, mějte vždy po ruce ochranný balzám nebo vazelínu a natírejte rty klidně několikrát denně. Kůže na rtech je totiž velmi tenká a navíc neobsahuje mazové žlázy, a tak si se zimou sama neporadí. "Práskání rtů pak často zasahuje i do kontur. Bohužel pak ani při sebelepší péči nemusí dojít k úplné regeneraci a návratu do původního stavu. A tak při opakovaném vysychání a praskání rtů mohou jemné vrásky kolem rtů zůstat," upozorňuje doktorka Bergerová.

6) Zapomínáme na ruce

Podobně jako rty v zimě trpí i naše ruce, a to i když nemrzne. K tomu, aby byly vysušené a nehty polámané či roztřepené bohatě stačí chladný vzduch. Kdykoli tedy jdete ven, berte si rukavice, a ruce navíc pravidelně krémujte. Ideální k tomu jsou výživné krémy s ureou nebo bambuckým máslem. Hydrataci a vláčnou a pružnou pokožku můžete ještě podpořit peelingem a olejíčkem, které budete nanášet jednou za týden či dva.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak v zimě pečovat o rty: Pomůže zlato a kaviár!

VIDEO návod: 4 nejlepší účesy na večírek

Bolí vás hlava? Takhle se zbavíte bolesti za 5 minut

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama